banner302

banner265

banner292
banner228
22 Ocak 2020 Çarşamba 14:11
Antalya için korkunç uyarı!

Salı Sanayici,  İşadamları ve Kanaat önderleri Grubu’nun (Salı Grubu)  bu haftaki toplantısında Antalya’nın deprem riski masaya yatırıldı. Antalya Tenis ve İhtisas Kulübü’nde (ATİK)  Muharrem Koç’un başkanlığında yapılan toplantıya bu hafta Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Özçelik konuşmacı olarak katıldı.

Salı Grubu Üyelerinden Ebru Kocaacar’ın ev sahipliğini  yaptığı bu haftaki  toplantıya Salı Grubu üyelerinin yanısıra; İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mustafa Balcı, Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Müteahhitler Derneği Başkanı Atılgan Sert,Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Süleyman Dohman’ın da aralarında bulunduğu  inşaat sektöründen yaklaşık 50 kişi katıldı. 

1903’ten bu yana 83 bin kişi depremlerde öldü

Gelecek Partisi Kurucularından bağımsız denetçi ve mali müşavir Raziye Gök Aktaş’ın da misafir olduğu toplantıda; Doç Dr. Ramazan Özçelik, Türkiye’nin deprem haritasına göre 55-60 milyon kişinin risk altında olduğunu söyledi.  Ülkemizde 1903 ile 2019 yılları arasında meydana gelen depremlerde toplam 83 bin 88 kişinin hayatını kaybettiğini de anlatan Özçelik, “Yılda neredeyse bin kişiyi depremlerde  kaybediyoruz demektir” diye konuştu.

1999 depremi öncesi yapı stoklarında ciddi sıkıntı var

Türkiye’nin riskli olmasında fay hatlarından kaynaklandığını da söyleyen Özçelik, depreme yol açan sismik hareketlerin sürekli olarak izlendiğini söyledi. Beton kalitesi düşük, içindeki donatı az olan binaların depremlerde daha çok hasar aldığını anlatan Özçelik, “Depremlerde yıkılan binaların genel problemi demirinin yetersiz, beton kalitesinin çok düşük olması. Bu sorunu aşabilmek için 1998 yılında deprem şartnamesinde çok ciddi değişiklikler yapıldı. Ama bu 1998 şartnamesi uygulanamadan 1999 depremi oldu.  Yapımla ilgili elde ettiğimiz veriler uygulanmadan depremle karşılaşılmış oldu. 1999’dan önce yapılan yapı stoklarına bakıldığında çok ciddi bir sıkıntı var. Asıl problem bunlar” dedi.

Antalya’da 7 büyüklüğünde deprem riski

Bu yapıların ya güçlendirilmesi, ya da yıkılıp kentsel dönüşümle  yeniden inşa edilmesi gerektiğini anlatan Özçelik,  yapılan araştırmalara göre Antalya’nın  ikinci deprem kuşağında yer aldığını, batı ilçelerinin ise birinci derece deprem bölgesinde olduğunu açıkladı.   Özçelik, “Bizim deprem beklentimiz Muğla sınırıyla Akdeniz’in içinde meydana gelebilecek faylanma ile olabileceği yönünde.  Sadece bu değil, Aksu ile Kırıkkavak Fayı da var.  Eğer bu faylar diriyse Antalya merkezi etkileyecek 6.5 ile 7 büyüklüğünde büyük bir depreme yol açabilir. Fakat bu fayların diri olup olmadığını bilmiyoruz” dedi.

Riskli binalar

Antalya’da birinci derece deprem bölgesinde 290 bin kişinin yaşadığını, ikinci derece deprem bölgesinde ise 1 milyon 450 bin kişinin yaşadığını anlatan Özçelik, “Antalya’da da Özellikle 1999’dan önce inşa edilen binalarda yaşayan insanlar risk altında. Bu riski ister görelim ister görmeyelim. Böyle bir gerçek var” dedi. Yüksek katlı binaların daha güvensiz,  az katlı binaların daha güvenli olduğuna ilişkin değerlendirmelerin doğru olmadığını da anlatan Özçelik,“Van depremin de veyahut da Gölcük depreminde Kocaeli’de hiç 13 katlı bina yıkılmamıştır. Risk altındaki binalar 3 ile 8 kat arasındaki binalardır. Neden? Çünkü bu binalarda yeterince mühendislik hizmeti yoktur. 14 katlı bina yapacağınız zaman normal bir mühendisle, işçiyle bunu yapamazsınız. Daha nitelikli mühendis, daha nitelikli iş gücü ile yapabilirsiniz.  Dolayısıyla bizim ülkemizde can kaybına sebep olan binalar ağırlıklı olarak 3 ile 8 kat arasındadır. Antalya’da da 1999 öncesi dönemde inşa edilen 3 ile 8 kat arasında 40 bin civarında bina var” dedi.

Korkuteli’deki evimi değiştirdim

Bunların risk altında olduğunu belirten Özçelik  kendisininKorkuteli’deki evini bu yğzden değiştirdiğini açıkladı. Özçelik,”Birinci ile 2. Derece deprem bölgesi arasında olanKorkuteli’de binanız 3 ile 8 kat arasındaysa ve de 1999’dan önce yapılmışsakusura bakmayın risk altındasınız. Ben risk altındaydım, binamı değiştirdim. Bunu herkesi telaşlandırmak için söylemiyorum” dedi.

Kat yüksekliği korkuya göre değil zemine göre belirlenmeli

Kullanılan malzeme kadar, depremlerde can ve mal kayıplarının önlenmesi konusunda projeleri çizen mimarların da,  inşaatlarda çalışan kalıpçı ve demircilerin de çok önemli olduğunu Özçelik, Örneğin  bağlantıların iyi yapılmaması, projelerde kolonların pencerenin yanına konulması riski artırıyor” dedi. Mevcut binalar için deprem performans analizlerinin yapılmasını öneren Özçelik,”Kentsel dönüşüm ve imar uygulamalarında sismik tehlike  detaylı olarak araştırılmalıdır. Kat yükseklikleri de buna göre tespit edilmelidir. Örneğin imara açılan Kırcami bölgesinde bu yapılmış mıdır?  Bunun bilimsel bir alt yapısı var mı?  Zeminin özelliğine göre belki 2 kat bina yapmak güvenli, belki 8 kat yapmak güvenli, belki de 20 kat yapmak güvenli. Bilimsel gerçek neyse kat yüksekliği ona göre belirlenmeli. Ben daha önce Kırcamiile ilgili bir toplantıda ‘niye 20 kat değil’ diye sorduğumda bir tanesi çıktı ‘Benim yükseklik korkum var’ cevabını verdi”  diye konuştu.

Okullar toplanma merkezi ilan edilsin

İMO Şube Başkanı Mustafa Balcı da Antalya’da toplam 967 toplanma merkezi olduğunu söyledi. Ancak bunlarla ilgili çoğu kişinin yeterli bilgisinin olmadığını da anlatan Balcı, “Deprem olması halinde ihtiyaçların karşılanabileceği kaç  yer var” diye konuştu. Balcı bu konuda en elverişli yerlerin okullar olduğunu belirterek okul bahçelerinin toplanma merkezleri ilan edilmesi çağrısında bulundu.  Salı Grubu Başkanı Maharrem Koç’un  “üflesen yıkılacak durumda olan binalar var”  sözü üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Süleyman Dohman,  kentsel dönüşümle  toplam 10 bin yapının yıkıldığını açıkladı. Toplantı teşekkür belgesi takdimiyle son buldu.

MYGazete.com Özel

Güldane Ayrancıoğlu
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi.
banner32
Son Güncelleme: 22.01.2020 14:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner335