banner234


banner265
banner228
02 Kasım 2019 Cumartesi 20:52
Antalya'da zeytin kavgası dönemi

Turizmin başkenti Antalya, cadde ve sokaklarındaki zeytin ve turunç ağaçlarıyla da ünlü... Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerinin mahallelerindeki kamuya açık park, kaldırım ve sokaklarda binlerce zeytin ağacı bulunuyor. Her yıl belli bir dönemde meyve veren bu ağaçlar vatandaşların da dikkatini çekiyor ve çevre sakinleri kamu malı olan bu ağaçların meyvelerinden yararlanmak istiyor.

İşte tam bu noktada işler karışıyor ve devreye o ağaçlarda yasal olarak hiçbir hakkı bulunmayan, evleri gecekondudan apartmana dönen kimi eski semt sakinleri giriyor.

Bu kişiler kamu alanındaki zeytin ağaçlarından meyve toplamak isteyen vatandaşlara engel oluyor, hatta zaman zaman fiziki müdahalede bulunarak hakaret edebiliyor.

Bunun üzerine çıkan tartışmaların kavgayla sonuçlanabildiği belirtiliyor.

Sokaktaki zeytinleri sahipleniyorlar!

Vatandaşların, haksız engelleme sonucu oluşan bu kavgaların ardından hırsızlıkla suçlanma korkusu yaşayarak genellikle polise başvurmadıkları dile getiriliyor.

Oysa belediyelerden alınan bilgiye göre, esasen zeytini toplayan mahalle sakinleri değil, kamu alanındaki o ağaçlara sahiplenenler suç işliyor.

Belediye Yetkililerinden alınan görüşlerde 2 uygulama dikkat çekiyor. Bunlardan birinde, “Kamu malı olan bu ağaçlara zarar vermemek kaydıyla tüm vatandaşlar sokak, kaldırım ve parklardaki ağaçlardan zeytin toplayabilir. Kamuya ait alandaki zeytinlerin tek sahibi belediyelerdir” deniliyor.

Diğerinde ise, “Komşularımızdan hiçbirine ağaçlardaki meyveleri toplama izni vermiyoruz” şeklinde görüş belirtiliyor.

Kendi bahçelerinde ağaçları var, yetmiyor!

Gelen bilgilere göre vatandaşlara engel olan bu kişiler, genellikle uzun süredir o mahallelerde oturan eski gecekondu sakini vatandaşlar oluyor.

Kamu alanındaki bu ağaçlardan zeytin toplamak isteyen diğer semt sakinlerine ‘bu ağaçları kendilerinin suladığı’ ya da ‘Dikilmesine katkıda bulunduğu’ gibi bahanelerle, zeytin ağaçlarındaki meyvelerin kendilerinin olduğunu öne sürerek fiziki müdahalede bulunuyor, kimi zaman hırsızlıkla suçlayarak, hakaret ediyor.

Alınan bilgiye göre eski gecekonducu kimi vatandaşların bu hakaretleri karşısında tartışmalar büyüyerek kavgaya yol açabiliyor.

Belediyelere de bu konuda ciddi anlamda şikayetler geliyor. Vatandaşlar özellikle günümüzde apartman sahibi olan eski gecekondu sahiplerinin bu tarz davranışlarla kamu alanındaki zeytinlere el koymaya çalıştıklarını söylüyorlar ve ekliyorlar: “Apartmanlarının bahçelerinde 4-5 tane zeytin ağacı var.

Bu onlara yetmiyor bir de kaldırım ve parklardaki zeytin ağaçlarına el koymaya çalışıyorlar” diye yakınıyorlar. Bu tartışma ve kavgalar her yıl zeytinlerin oluştuğu sonbahar döneminde yaşanıyor.

“Meyve toplanmasına izin vermiyoruz”

MY Gazete Haber Merkezi, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine belediye yetkililerine bu yönde sorular yöneltti. Yetkililerden gelen yanıtlardan biri özetle şöyle:

“Belediyemiz sorumluluğunda bulunan park , yeşil alan ve kaldırım üzeri ağaçlarda budama , sulama v.b. bakım çalışmaları , Müdürlüğümüz iş programı kapsamında değerlendirilerek yapılmaktadır. Sorumluluğumuzda bulunan alanlardaki ağaçlarda komşularımız tarafından meyve toplanması v.b. hususu ile ilgili herhangi bir izin verilmemektedir.”

Zarar verenlere suç duyurusu

Yine Antalya’nın merkezdeki belediyelerinden gelen bir yanıtta, “ Zabıta ekibimizce yapılan kontrolde kamuya ait alanlarda bulunan ağaçlara zarar verenlerin tespiti halinde gerekli yasal işlem yapılmaktadır. Bilgilerinize sunarız” deniliyor.

Kamulaştırmada bedeller ödendi

Antalya’nın merkez belediyelerinin birinden verilen yanıtta ise, park, sokak, cadde ve kaldırımlardaki zeytin ağaçlarının kimsenin malı olmadığı ve belediyenin sorumluluğunda bulunduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Kamuya ait alanlardaki bu ağaçlardan vatandaşlarımız zeytin veya turunç toplayabiliyor. Buna hoşgörüyle bakıyoruz.

Ancak ağaçlara zarar verenler olursa zabıtalarımız işlem yapıyor. Bunun dışında bu ağaçlar kimsenin şahsi malı değildir.

Sulamaları da Park veBbahçeler müdürlüğümüz ekipleri tarafından yapılmaktadır. Geçmiş dönemlerde yapılan kamulaştırmalarla bedeller şahıslara ödenmiş ve söz konusu kamu alanları belediyelerin sorumluluğuna geçmiştir” denildi.

Belediyeler SMS ile vatandaşa anlatsın

Vatandaşların bu ağaçlardan zeytin toplayıp toplayamayacakları konusunda Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı belediyelerinin SMS mesajı ile vatandaşları uyarıp, bu çatışmanın bitirilmesi gerektiğini söyleyen Antalyalılar, “Antalya’da gecekondu zihniyeti hala devam ediyor. Nasıl evlerini zamanında hazine arazilerine yaptılarsa, bugün de kamu malına el koyuyorlar.

Belediyeler bu konuya açıklık getirsin ki her yıl sonbaharda yaşanan bu kavgalar daha kötü sonuçlara yol açmadan bitsin” şeklinde konuşuyorlar.

Peki efsaneye göre çözüm ne?

Efsaneye göre zeytin ağacı, Ege kıyılarını gezerken, yorulup gölgesinde oturan, İlyada ve Odysseia destanlarının derleyicisi Homeros’un kulağına şöyle fısıldadı: “Herkese aitim ve kimseye ait değilim. Sen gelmeden önce buradaydım ve sen gittikten sonra da burada olacağım.”

MYGazete.com Özel

Güldane Ayrancıoğlu
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi.
banner32
Son Güncelleme: 02.11.2019 20:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner263

banner174

banner279

banner275