banner228
25 Eylül 2020 Cuma 15:33

Tatlı ve temiz su, yaşamsal bir önemi olmasının yanı sıra, tarım ve diğer gereklilikler için de ciddi ihtiyaç duyulan bir kimyasal bileşik. Ancak istenilen her yerde temiz suya ulaşılamaması, bu hayati bileşikle ilgili tarihte çeşitli arama yöntemlerinin devreye girmesini zorunlu kılmış.

Günümüzde suya ulaşma yönünde çağdaş yöntemler geliştirilse de, bu yöntemlere ulaşamayan kimi arazi sahipleri, ‘Çıbıkçı veya çomakçı’ diye anılan kişilere başvuruyor. Antalya’daki çıbıkçılardan en tanınmış olanı ise, Kumlucalı Zeki Bölük.

Zeki Bölük

 Zeki Bölük kuru dut ağacı, elektrik kablosu veya metal çubukla su bulduğunu belirterek, “Jeoloji mühendislerinin bile bulamadığı yerlerde su buluyorum” diyor. 

Elinde çubuk, uygun adım tempolu arama çalışması

Zeki Bölük sosyal medyadan kendisini ‘Su Kaynaklarını Tesbit Eden Adam’ olarak tanıtıyor. Arazi veya tarla sahiplerinin ulaştığı Zeki Bölük yaptığı paylaşımlarda aldığı ücret konusunda bir açıklama yapmıyor ancak bu işi mali bir bedel karşılığı yaptığı anlaşılıyor. Zeki Bölük temiz su arama çalışmalarında çatal, tahta çubuk kullananlardan. Suyu belirlerken olduğu yerde uygun adım ritminde hareket ederek, kaç metre aşağıda ve kan adet su kaynağı bulunduğunu söylüyor. Ancak videolardaki konuşmalardan anlaşıldığına göre zaman zaman başarısızlık ihtimali de mevcut. 

Kahramanmaraşlı Şevket Kozalak da tanınmış isimlerden 

Kahramanmaraşlı Şevket Kozalak da temiz su arayan tanınmış çubukçulardan biri. Yalnız Şevket Kozalak elindeki metal çubukla arama çalışması yapıyor. Şevket Kozalak’ın arama yaptığı sıradaki hareketleri kimi zaman çevresindekileri korkutan türden. Ancak Kozalak da su bulma konusunda fenomen isimlerden biri olmuş durumda. 

Şevket Kozalak

Çatal çubukla su aramanın Bilimsel adı ‘Radyastezi’

Peki çatal çubukla su arama ve bulma olayı gerçek mi? Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalardan ne tür veriler alınmış?

Aşağıdaki makale bu yönde fikir verebilecek nitelikte:

Çatal Çubuk ya da radyestezi ile su bulma

Günümüzde nüfusun artmasıyla birlikte temiz gıda ve su ihtiyacı da artmaktadır. Küresel ısınmaya bağlı olarak yer üstü su kaynakları hızla yok olmakta ve kuraklık sadece insanların değil tüm canlıların hayatını tehdit etmektedir.  Yine artan nüfusu doyurmak için yeni tarım arazileri açılmakta fakat en önemli sorun bu arazilerde sulu tarım yapılmasını sağlayacak su kaynağına sahip olmaktır.

6 bin yıl önce Çin’de kullanılıyordu

Yer altı su kaynaklarına ulaşabilmek için gelişmiş sondaj teknikleri kullanılsa da çok eski çağlardan beri kullanılan ”çatal çubuk”  denilen aletlerle de bulunmaktadır. Altı bin yıldır bilinen bir yöntem olan çatal çubuğu Çin kitabelerinde Çin İmparatorunun elinde de görüyoruz. Sadece Antik Çin’de değil dünyanın farklı bölgelerindeki yazıtlardan ve duvar resimlerinden de anlaşılacağı gibi eski insanlar da günümüzde ”radyestezi” olarak bilinen ”insan vücudunun içindeki radyasyonun algılanması yeteneğini” biliyor ve kullanıyorlardı. Eski insanlarda çatal çubuk yöntemiyle toprak altında su ve maden araması  yapmışlardır.

Rusya’da üniversitelerde okutuluyor

Dünya’da insan sağlığı, hayvan sağlığı, mineral, maden, su, arkeoloji, astroloji ve kriminoloji alanlarında kullanılan radyestezi yöntemiyle ilgili dernekler var. ‘Society of Dowsing’ adı altında internette bir çok sitede bir çok bilgiye ulaşılabiliyor. Rusya’da üniversitelerde ders olarak okutulmasına karşın ülkemizde henüz çok amatörce yer altı su kaynaklarını bulmak amacıyla yapılıyor.

Fındık ağacı dalı bu iş için çok uygun 

Çatal çubukla su kısaca şöyle bulunuyor: Fındık ağacı çubuğu, dalı veya başka bir sezgisel araç metal çubuklar da (fakat çatallaştırılması ya da iki kolunun olması gerekir) olabilir. Arayan kişi altında mineral ya da su yatağının olduğundan şüphelendiği arazinin üzerinden yürürken çubuk iki elle (çubuğun uçları karşıya bakacak şekilde) tutulur. Çubuğu etkileyen maddeye yaklaşıldığında çubuk maddenin bulunduğu yöne doğru oynar, titreşir veya salınım yapar. Eğer yeraltında ise çubuğun uçları yeraltına doğru yönelir. Az rastlanılan bazı vakalarda çubuk o kadar kuvvetli bir şekilde hareket eder ki, arayıcının elinden kayıp gider.

Cisimlerin yaydığı ışınlara duyarlı kimseler kullanabiliyor

Çatal çubuk sadece cisimlerin yaymış oldukları ışınlara karşı duyarlı kimseler tarafından kullanılabiliyor. Her cismin bir manyetik alanı olduğu ve bazı insanların da vücudunda bu manyetik ışınımları algılayabildiği bir yetenekleri olduğu kabul ediliyor.
Ülkemizde de çatal çubuk yöntemiyle su, maden, hazine bulan ve buldukları su ve maden kaynaklarını sondaj çalışmalarıyla kullanımın sağlayan kişiler bulunmaktadır. Bunlardan Mersin’de yaşayan Arif Canarslan yıllardır bu yöntemle bir çok arazide yer altı suyu bulduğunu hatta çatal çubukla tespit ettiği yer altı suyunun(yine kendi geliştirdiği kurşun küreleri aynı anda kullanarak) kaç metre derinlikte olduğunu ve kaç inç kalınlığında olduğunu tespit edebildiğini iddia etmektedir.”

MYGazete.com Özel

Bilge Ateş
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genç İletişimcileri Özendirme Yarışmasında birincilik aldı.
banner32
Son Güncelleme: 25.09.2020 18:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242