banner234

banner265

banner292
banner228
02 Şubat 2019 Cumartesi 13:45
Antalya'da hortum sayısı 100'ü aştı!

1997 yılından günümüze Antalya'da meydana gelen kayıtlı ve giderek şiddeti artan hortum sayısı 100'ü aştı. "Türkiye'de Hortum vakalarının zamansal ve Mekansal Analizi" adlı raporda Antalya, Türkiye'de geçmişte ve günümüzde en fazla hortum meydana gelen il olarak gösterildi. 

Sayısı giderek artıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü akademisyenleri Veli Yavuz, Pelin Cansu Çavuş ve Cem Özen tarafından hazırlanan raporda, "Yaz aylarında normalin çok üzerinde, kış aylarında ise normalin çok altında görülen sıcaklıklar, aşırı yağışlar, ekstrem rüzgarlar, büyük çaplı dolu, yıldırım ve hortum gibi ender vakalar Türkiye’de artık daha fazla görülmeye başlamıştır. Bu çalışmada özellikle Türkiye için ender bir olay olan ve son yıllarda daha çok görmeye başladığımız hortum olayı ele alınmıştır" denildi.

En çok vaka Antalya'da

Raporda aynen şu ifadelere yer verildi:

"Hortumlar özellikle okyanuslara kıyısı olan ülkelerde sıklıkla görülen ve artık alışılagelen bir olay iken Türkiye’de coğrafi konumu itibariyle çok şiddetli olmamakla birlikte zaman zaman hortum hadiseleri yaşanmaktadır. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde daha çok görülen hortumlar, Ege Denizi ve Karadeniz’e kıyısı olan şehirlerde ve hatta iç bölgelerde de görülebilmektedir. Türkiye için yapılan incelemelerde de ortaya çıktığı üzere hortum açısından en çok vakanınAntalya’da ve içinde bulunduğu Akdeniz Bölgesinde olduğu görülmektedir. Daha sonra bunu Ege ve Karadeniz Bölgeleri ile diğer Bölgeler takip etmektedir. Meydana gelen ölümlü vakaların hepsi kara üzerinde meydana gelen hortum kaynaklıdır."

Hortumda deniz etkisi

Raporda hortumda denizin etkisi şöyle açıklandı:

"Ani basınç değişimlerinin bir sonucu olarak dar bir alanda meydana gelen hortumlar coğrafi konumu itibariyle Türkiye’de çok sık gözlenmemektedir. Daha çok okyanuslara açık, düzlük bölgelerde ve tropik bölgelerde meydana gelen hortumlar Türkiye’de kıyı kesimlerinde, kıyıya yakın şehirlerde ve düzlük bölgelerde meydana gelmektedir. Akdeniz bölgesinde özellikle Antalya ve Mersin gibi şehirlerde meydana gelen hortumlar buralarda hem can kaybına ve yaralanmalara hem de büyük maddi hasarlara yol açabilmektedir. Ayrıca bu iki şehirde seracılık faaliyetlerinin en çok görüldüğü iller olması dolayısıyla hortum vakaları seracıık sektörüne de büyük darbe vurmaktadır. Bunların yanısıra hortum yerleşim yerlerini, hayvanları, ağaçlık bölgeleri, sebze bahçelerini ve ulaşımı da olumsuz yönde etkilemektedir."

Kara hortumları sayısı artıyor

Raporda kara hortumlarının sayısının arttığı şu sözlerle ifade edildi:

Türkiye’de gözlenen şiddetli hava olayları arasında hortum olaylarının yeri son yıllarda giderek artmaktadır. Hortum vakalarına neden olan faktörler; siklonlar, deniz etkisi ve topoğrafya olarak sıralanabilir. Şiddetli rüzgarlara bağlı olarak oluşan fırtınalardaki artış hortum sayılarıyla da doğru orantılıdır. Yapılan bu çalışma hortum vakalarının Türkiye’de lineer olarak giderek arttığını göstermektedir. Daha önceleri genellikle su hortumları gözlenirken son yıllarda kara hortumlarının sayılarında da ciddi bir artış gözlenmektedir. Hortum olayları sonucunda meydana gelen maddi hasarlar ve can kayıpları da küçümsenemeyecek derecede önemlidir." 

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner263

banner174

banner275