banner154


banner265
banner228
01 Ekim 2019 Salı 20:33
Almanlardan korkutan rapor

Alman uzmanların raporunda büyük depremin birkaç yıl içinde gerçekleşme olasılığına dikkat çekiliyor.

Daha önce de 7.4 olmuştu

Almanya da Postdam Yer Bilimleri Araştırma Enstitüsünde çalışan 8 deprem uzmanı tarafından hazırlanan rapora göre, İstanbul’da birkaç yıl içinde 7.4 şiddetinde bir deprem olacak ve bu depremde çok yıkıcı etkiler oluşacak.

Rapordaki en çarpıcı tespitlerden biri de Marmara fay hattının 1766’da 7.4 büyüklüğünde bir depremle parçalandığı vurgulanarak, buna benzer bir sismik olayın daha yaşanması için gereken sürenin 200 ila 250 yıl olduğunun altı çiziliyor.

Alman bilim adamlarının bu hesabına göre, 1766 yılındaki 7.4’lük depremin 250 yıl sonrasında beklenen büyük depremin tarihi 2016 yılı oluyor.

Bu hesaba göre İstanbul’da beklenen büyük depremin tarihi 3 yıl gecikmiş durumda ve her an en az 7.4’lük bir deprem olabilir. 

Fay hattının nerede kırıldığı önemli

Alman Yerbilimciler tarafından Kuzey Anadolu Fay Hattının Marmara uzantısı olan Marmara Fayındaki bu fay İstanbul’a çok yakın gerçekleşmesi beklenen büyük bir deprem üzerine bir araştırma sonucu yayınladılar.

Buna göre önümüzdeki birkaç yıl içinde Doğu Marmara’da büyük bir deprem gerçekleşme olasılığı var.

Ancak onlara göre bu İstanbul’dan uzakta gerçekleşmesi halinde çok büyük bir yıkım yaratmayabilir.

Aktif faylardan veri toplandı

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen deprem sonrasında, yurt dışındaki uzmanlar da büyük İstanbul depremi üzerine çalışmaları sürdürüyorlar.

Bunlardan birisi de Almanya'da Postdam Yer Bilimleri Araştırma Enstüsünde çalışan deprem uzmanları.

Alman Yerbilimci bir ekip tarafından Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde İstanbul için tehdit oluşturan Marmara’daki aktif faylar üzerinden toplanan veriler çerçevesinde olası bir büyük İstanbul Depremi için yaptıkları çalışmalara dayanan bir makale de olası İstanbul depremi üzerine çeşitli tahminler yürütülüyor. 

Tekrar tekrar deprem üretebilir 

26 Nisan 2017 yılında Oxford tarafından yayınlanan Geofisical Journal İnternational (Uluslararası Jeofizik Dergisi) de yer alan ve “Marmara Denizi Depremlerinin Tekrarı: Kayan Fay Belirtisi”  başlığını taşıyan bir makale önemli saptamalar içeriyor.

Yayınlanan makalede çok uzun süredir sesiz olan Kuzey Anadolu Fay Kuşağı Bölgesi’nin Marmara kesiminin batı kısmının altında bulunan fay hattının büyük bir deprem üretme potansiyeli olduğunu ve buranın tekrar tekrar deprem üretme potansiyeli olduğuna dikkat çekilerek bu bölgede büyük bir depremin birkaç yıl içinde gerçekleşme potansiyelinin yüksek olduğu belirtiliyor.

İstanbul’un kıyı şeridi büyük tehlike altında

Makalede önemli sonuçlara ulaşan ekip şu tespitleri yapıyor. “Marmara’nın doğu kısmında sismik boşluğun kilitlendiği tespit edildi.

Batı kısmı için sadece deformasyon durumuyla ilgili seyrek bilgi bildirilmiştir. Bulgularımız Batı Marmara kesiminin asismik (deprem üretmeme) olarak önemli ölçüde deforme olduğunu gösteriyor.

Söz konusu durum bu bölgenin bekleyen Marmara depremi için bir çekirdeklenme noktasına ev sahipliği yapma olasılığını azaltır.

Bu alaka düzeyi, Marmara fayının batıda çekirdekleşmesi ve ardından doğuya doğru kopup İstanbul büyükşehir bölgesine doğru yayılması önemli ölçüde daha yüksek bir sismik tehlike ile sonuçlanacaktır ve deprem doğuda çekirdekleşirse ve dolayısıyla batıdan İstanbul şehir merkezinden uzaklaşırsa risk ortaya çıkacak ama şehre zararı az olacak” deniyor.

250 yıllık süre 2016 yılında doldu

Marmara’nın altındaki Fay’ın en son 1912 ve 1999 yıllarında yırtıldığını belirten uzmanlar, Kuzey Anadolu Fay Hattının Marmara kısmının en önemli sismik olaylarının 1912 ve 1999 yırtılmaları olduğuna dikkat çekerek en 1766’da 7.4 büyüklüğünde bir depremle parçalandığını vurguluyorlar.

Buna benzer bir sismik olay daha yaşanması için gereken sürenin 200 ila 250 yıl olduğunu belirtiyorlar.

Berlin Özgür Üniversitede Yer Bilimleri bölümünde Jeomekanik ve Akış Bilimi Uzmanı olan Marco Bohnhof, Almanya Postdamda Almanya İçin Yerbilimleri Araştırma Merkezinde çalışan Yerbilimci Jeomekanik ve Akış Bilimi Uzmanı Christopher Wollin, yine aynı merkezden Jeomekanik ve Akış Bilimi Uzmanı Dorina Domigall, Jeotermal Enerji Şirketi Bestec’ten Ludger Kuperkoch, Postamdaki Yerbilimler Merkezinde Jeomekanik ve Akış Uzmanı Patricia Martínez-Garzón, aynı merkezden yine Jeomekanik ve Akış Bilimi uzmanı Grzegorz Kwiatek, aynı merkezde Jeomekanik ve Akış bilimi üzerine çalışan araştırmacı Georg Dresen ve de Peter E. Malin’den oluşan ekip tarafından yayınlanan araştırma metninde Marmara fayının halen 7.4 büyüklüğünde bir sismik boşluk (uzun zamandır deprem üretmeyen ancak büyük bir deprem üretme gücü olan fay) taşıdığına değiniliyor.

Bunun 15 milyonluk nüfusu ile İstanbul Büyükşehir Bölgesi için büyük tehlike arz ettiği ifade ediliyor. Bu noktaya temas ettikten sonra şu noktalara değiniliyor.

Fay sünme belirtileri saptandı

 “Bu ışıkta kilit bir soru 40140 km uzunluğundaki açık deniz fay segmentinin şu anda tamamen kilitlenmiş mi yoksa kısmen kaymakta mı olduğu.

Doğu kısmı boyunca, Prenses Adası, denizaşırı İstanbul’da, 10 km derinliğin üzerindeki her iki yönde de bol yerel sismikliğe dayalı olarak kayan bir taban üzerinde kilitli bir yama tespit edilmiştir.

GPS verileri İlk olarak bitişik kısım boyunca batıya doğru deniz deformasyonu ölçümlerinden elde edilen sonuçlar (İstanbul – Silivri fayı) da orada kayan bir durum üzerinde kilitli kalmayı tercih etme eğilimindedir.

Merkez Havzası’ndaki Batı Marmara kesimi için yerbilimci Schmittbuhl ve arkadaşları ve Yamamoto ve diğerlerinden oluşan iki araştırma ekibi kısa süre önce, küçük çaplı tekrarlayan depremlerin ve sırasıyla deniz dibi akustik ekstensometrelerinin (zemin etüdü için o zemindeki deformasyonların boyutunu ölçen bir gözlem aracı) gözlemlerine dayanarak fay sünme belirtileri bildirmiştir.

Bununla birlikte, Marmara kesiminin batı kısmı,  Marmara’da 7 büyüklüğünde bir sismik olayın (yani yırtılmanın ç.n) tekrarı orada çekirdeklenebileceğinden özel bir öneme sahiptir.  

Böyle bir durumda, doğuya doğru yayılan bir yırtılmanın İstanbul’a yönelme etkileri, yer sarsıntısının artmasına ve ardından orada sismik riskin artmasına neden olacaktır.

Kilitlenmiş ve sünen bir fay sorununu ele almanın bir yolu, tekrarlayan mikro ve yerel depremlerle olan ilişkileridir.” Denildikten sonra faydaki gerilimin arttığı vurgulanıyor.

Mega deprem çoktan gecikti!

Araştırma ekibindeki bilim adamları bölgedeki mega depremin çoktan geciktiği ve önceden haber vermeksizin İstanbul’un en az bir bölümünü tahrip edeceği konusunda uyardılar.

Alman uzmanların raporunda büyük depremin birkaç yıl içinde gerçekleşme olasılığına dikkat çekiliyor.

Doğu Marmara’da 7.4 büyüklüğünde bir deprem bekleyen uzmanlar önümüzdeki birkaç yıl içinde şehrin kapılarında, insanlara koruma bulmak için çok az zaman veriyor.

Bu, 15 milyondan fazla nüfusu olan şehir için hem iyi hem de kötü bir haber.

Onlara göre Kırılma yayılımı daha sonra şehirden uzakta doğuya doğru uzaklaşacak.

Uzmanlara göre hâlihazırda Tektonik plakaların birbirine kenetlenmesinden kaynaklanan sabit bir enerji şişmesi var.

Alman bilim adamlarının yaptığı bu araştırmanın sonuçları Stranger ve Geofisical Journal İnternational adlı yayın organlarında da yer aldı.


 

MYGazete.com Özel

banner32
Son Güncelleme: 02.10.2019 16:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner263

banner174

banner242

banner279

banner275