banner228
24 Eylül 2020 Perşembe 15:23
Akdeniz'in süper starı Antalya!

1987 yılından bu yana Antalya'nın Demre ilçesinde faaliyet gösteren ve bölgenin önde gelen firmalarından olan AKDEM’in Yönetim Kurulu Başkanı Münir Açıkgöz, Antalya'nın seracılıkta birçok Akdeniz ülkesinin önüne geçtiğini söyledi.

Seracılığın ve sera ürünlerinin birçok avantajı olduğunu belirten Münir Açıkgöz, bu avantajları şöyle sıraladı:

“Öncelikle, yetiştirme devresi uzatılarak, yıl içinde yetiştirilen kültür bitkisi sayısının artması yanında, belirli alanlardan yararlanma olanakları da artar. Pazara sürekli taze, araması ve tadı değiştirilmemiş gıdasal ürün sunumu olanağı vardır. Birim alandan yüksek verim alma yanında, ürünün niteliği de yükseltilir. Tarımsal işletmelerde görülen ve mevsimlik olan işgücü kullanımı, sera ile düzenli ve sürekli olarak değerlendirilebilir. Seranın yapımı için gerekli olan çeşitli malların üretimi için yeni sanayi kollarının doğmasına neden olur ve Mevsimlik işçi yerine daimi çalışma olanağı verir.”

İspanya ve Fransa’da turistik tesislerden seralara yer kalmadı

Ülkemizin Fransa, İspanya, Yunanistan, İspanya, Malta, Fas, Tunus, İtalya, Cezayir ve Mısır gibi Akdeniz ülkelerine göre daha büyük bir seracılık potansiyeline sahip olduğunun altını çizen Münir Açıkgöz, “Bunun nedeni, ispanya ve Fransa kıyıları altyapısı çok iyi olan bir turizm alanı olması ve bu tesislerden sera kurulacak alanın pek kısıtlı kalmasıdır. İtalya ve Yunanistan'da ise kıyılar oldukça engebeli ve dağlık olması nedeniyle, sera işletmeciliği için alanın çok az olmasıdır. Afrika kıyılarındaki Fas, Cezayir, Tunus, Libya gibi ülkelerde ise, uzun süreli yetiştiricilik için kışın ısıtma yanında sıcak mevsimlerde, soğutma da gerekmektedir. Yani turizm gelişirken seracılık alanlarında uzak durmalıdır” şeklinde konuştu.

Türkiye’de seracılık sıcak iklimi sayesinde Akdeniz Bölgesi’nde yoğunlaştı 

Ülkemiz seracılığının Marmara, Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde dağılma ve gelişme gösterdiğini de sözlerine ekleyen Açıkgöz, “Bu dağılım içerisinde yer yer yoğun üretim alanları doğdu. En kuzeyde Yalova çevresindeki mikro klimada görülen seracılık, batıda İzmir ve Muğla çevresinde, güneyde Antalya ve Mersin dolaylarında yoğunlaşmakta ve Hatay ilinin Samandağ ilçesine kadar varmaktadır. Ülkemizdeki sera alanlarının son yıllardaki dağılımına rakamsal olarak bakacak olursak, Türkiye'de sera alanlarının yaklaşık % 65’i Antalya'da % 21'i. Mersinde. % 7'si Muğla'da, % 2, İzmir' de ve % 1'i İstanbul' da bulunmaktadır. Bu dağılımda göstermektedir ki, Türkiye'de seracılık kış aylarının en sıcak geçtiği Akdeniz yöresinde toplanmıştır. Türkiye seracılığında son beş yıldaki gelişmeler incelendiğinde, Türkiye'de seracılığın yıllık ortalama artış hızı % 15 dolayındadır. Bu artış hızı birçok ülkeden daha fazladır. Ülkemiz seralarının işletme yapısı aile işletmeleri şeklinde ve ortalama büyüklükleri 400-1500 m2 arasında değişen küçük işletmeler şeklindedir. Ülkemizde ve diğer ülkelerde bazı durumlarda sera işletmeciliği veya sera yetiştiriciliği ile "Örtü altı yetiştiriciliği" aynı anlamda kullanılmaktadır.

İspanya, Türkiye, Hollanda ve İtalya 

DemreNet Haber Portalı’na verdiği röportajda, dünyada yaklaşık 310 bin hektar sera alanı bulunduğunun da altını çizen Münir Açıkgöz, “Bu seraların yaklaşık 200 bin hektarı Avrupa ülkelerinde yer alıyor. Toplam sera alanının yüzde 85’i plastik örtü, yüzde 15’i ise cam seralar. Türkiye seracılıkta dünyada dördüncü sırada bulunuyor. Türkiye’de örtü altı üretim alanlarının yaklaşık yüzde 94’ünde sebze, yüzde 6'sında meyve üretimi gerçekleştiriliyor. Seraların çoğunluğu gelişmiş ülkelerdeki sera teknolojilerine sahip. Avrupa'da örtü altı büyüklüğü bakımından sırası ile İspanya, Türkiye, Hollanda ve İtalya gelmektedir. Mevsimi dışında her türlü sebze meyve üretimi dünya ülkeleriyle aynı seviyededir. Ülkelere göre çok özel ürünler dışında her türlü çeşitlilik seralarımızda mevcuttur” şeklinde konuştu.

Sadece Demre’nin yıllık sera geliri 456 milyon lira

Demre’de seracılığın hızla geliştiğini de sözlerine ekleyen Açıkgöz, “Demre'de 51 bin 446 dekar alanda tarımsal üretim yapıldığı belirlendi, bunun 15 bin 582 dekarını oluşturan sera alanından sağlanan ortalama gelirin ise 455 milyon 964 bin 350 lira olduğu tespit edildi. Demre Kaymakamlığı ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmayla Demre'nin tarımsal ve hayvansal verileri ortaya çıkardı. Yapılan bu çalışmaya bakacak olursak Demre'de 51 bin 446 dekar alanda tarımsal üretim yapıldığı belirlendi. Bu alanın 15 bin 582 dekarının sera, 14 bin 434 dekarının meyvelik, 8 bin 255 dekarında hububat ekimi yapıldığı tespit edildi. 10 bin 248 dekar alanın tarıma elverişli olduğu halde kullanılmadığı, 2 bin 726 dekar alanın nadasa bırakıldığı, 201 dekar alanın da mera olarak kullanıldığı ortaya konuldu.  15 bin 582 dekar sera alanından 8 bin 187 dekarında biber, 7 bin 58 dekarında domates, 242 dekarında hıyar, 63 dekarında kabak, 19 dekarında patlıcan ve 13 dekarında muz üretimi yapıldığı biliniyor. Toplam ortalama sebze üretiminin 214 bin 554 ton, sağlanan ortalama gelirin ise 455 milyon 964 bin 350 lira olduğu tespit edildi" diyerek sözlerini sonlandırdı. 

MYGazete.com Özel

Bilge Ateş
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genç İletişimcileri Özendirme Yarışmasında birincilik aldı.
banner32
Anahtar Kelimeler:
AntalyaDemreAKDEM
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242