banner302

banner265

banner292
banner228
08 Eylül 2019 Pazar 20:30
4 kulvarlı ölüm geçidi yeni felaketlere gebe!

Otogar yolu olarak da bilinen Dumlupınar Bulvarı yoğun ve hızlı bir trafiğin yanı sıra iki de servis yoluna sahip.

Son yıllarda bu hızlı ve yoğun trafik Erasta AVM’den otogara doğru 100 metre sonra aniden kesilip tekrar hızlanıyor.

Trafiğin aniden durup tekrar hareketlenmesine neden olan unsur ise, Yenidoğan Mahallesine geçmek isteyenlerin kullandığı yaya geçidi. Kent merkezinden toplu taşım araçlarıyla gelip, Yenidoğan, Kültür, Ahatlı ve hatta Şafak Mahallesine gitmek isteyen onbinlerce kişi bu yaya geçidinden karşıya geçiyor.

Böylesine hızlı ve yoğun trafiğe sahip olan Dumlupınar Bulvarı’ndaki bu geçişler, sadece yayaların ve sürücülerin inisiyatifinde gerçekleşiyor.

Bu geçitte herhangi bir trafik ışığı veya üst geçit yok, sadece caddede boyası silinmiş yaya geçidi çizgileri var. Sabırsız sürücü ve yayalar, bulvardan karşıya geçişlerde büyük tehlikeler atlatıyorlar.

Kimi sürücüler yayalara yol vermiyor, kimi yayalar da yol vermeyen araçlara doğru hamleler yaparak, trafiği durdurmaya çalışıyor.

Yaya Öncelikli Kent Projesi’nden sonra durum daha da tehlikeli hal aldı!

Bulvardaki bu tehlikeli geçişler, Antalya’da hayata geçirilen ‘Yaya Öncelikli Kent’ Projesinden sonra daha tehlikeli bir hal aldı. ‘Bu Nasıl olur?’ dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen anlatalım;

Yaya Öncelikli Kent Projesinin başlamasının ardından basın yayın organlarında yapılan haberlerden ve projenin isminden dolayı, artık Antalya’da tüm trafik kurallarının yayalar lehine değiştiği imajı oluştu.

Bu durum yayalarda bir özgüven patlamasına neden olurken, araç sürücülerinde de, “Yayaya yol vermezsem şikayet ederler, ceza yerim” korkusu hakim oldu.

Işıklı kavşaklarda kendisine yeşil yanan sürücüler dahi kaldırımda bekleyen yayayı görünce frene basıp aniden duruyor.

Yeşil ışığın yanmasının ardından hareket eden tüm araçlar en öndeki araçtan böyle bir fren beklemediği için de zincirleme trafik kazası ihtimali ortaya çıkıyor.

Bunun yanı sıra yayalar da, bu projenin ardından geçiş üstünlüğü olmadığı yerlerde dahi yola doğru hamleler yaparak trafiği durdurabiliyor.

Projenin başlamasının ardından yayalar ana arterlerde dahi adeta imparator olurken sürücüler ise ikinci sınıf vatandaş durumuna düştü.

Oysa yetkililerin çıkıp, “Ne yayalar ne de sürücüler trafik kurallarının üzerinde bir hakka sahip değil. Herkes trafik kurallarına uymakla yükümlü. Kırmızı yandığı zaman yaya da duracak, araçlar da…

Yayaların geçiş hakları da projede ve yasalarda gösterilmiştir, bunun dışında yayaların akan trafiği durdurma gibi bir hakları bulunmuyor” şeklinde açıklama yapması gerekiyor.

Sürücüler elbette yayaları gördükleri zaman duracaklar ancak yayaların da bu durumu suistimal etmemeleri, trafiğin yoğunluğuna ve hızına göre empati yapmaları, böylesine hareketli bir trafiği aniden durdurmak için kendilerini yola atmamaları gerekiyor.

Ancak hiç kimsenin sabrının ve zamanının yeterince kalmadığı kent yaşamında yayalardan bu sağduyuyu beklemek biraz hayal gibi gözüküyor.

Tanker kazasının ‘sır kalan’ nedeni

Tekrar gelelim Dumlupınar Bulvarı’ndaki o yaya geçidine…

Elbette yaya geçidi, yaya hakkının en üst seviyede olduğu bir trafik bölgesi, yani caddelerde yayaların güvenle geçebilmesi için ayrılmış geçit.

Ancak yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz sorunlar bu yaya geçidi için de geçerli.  Aynen bu geçitte meydana gelen, facianın ucundan döndüğümüz LPG tankerinin yandığı kazada olduğu gibi. 

Hemen belirtelim, LPG tankerinin yandığı kazada basına yansıyan eksik bilgiler bu olayın ve geçidin ne kadar büyük tehdit yarattığının gizli kalmasına neden oldu.

Şöyle ki; Kazanın meydana geliş nedeni haberlerde, “Nedeni belirlenemeyen kazada kamyon arkadan LPG tankerine çarptı” deniliyor. Oysa kamyon şoförü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Antalya Toptancı Haline doğru seyir halinde olduğu sırada bulvardaki araçların bir anda durduğunu, fren yapmasına rağmen önündeki tankere arkadan çarptığını” ifade etti.

Görgü tanıklarının söylediğine göre ise, yayalar hareketlenip karşıya geçmeye başlayınca tanker şoförü frene basıp aniden durmak zorunda kalmıştı.

Muhtemelen tankere yakın seyreden ve geçit ile yayaları fark etmeyen kamyon şoförü önündeki LPG tankerinin aniden durması nedeniyle kazaya neden oldu.

Çarpmanın etkisiyle tankerde başlayan yangın 12 saat süreyle devam ederken, onlarca itfaiyeci hayatını tehlikeye atarak yakın mesafeden tankere su sıkmak zorunda kaldı, yangına yakın oturan sakinler ise evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Oysa o geçitte trafik ışıkları bulunsaydı, kamyon şoförü kendilerine kırmızı yandığını görebilecekti.

Ya da böylesine yoğun ve hızlı trafiğe sahip Dumlupınar Bulvarı’nda geçiş inisiyatifi yayalara ve şoförlere bırakılacağına yayalar için bir üst geçit yapılmış olsaydı bu tehditler ve sorunlar ortaya çıkmayacaktı. 

Her iki taraftaki servis yolu da büyük tehdit

Sonuç olarak bu yaya geçidinin olduğu yere yayalar için butonlu trafik ışıkları konması veya bir üst geçit yapılması, LPG tankeri kazasında olduğu gibi faciaların yaşanmamasını, yayaların ve şoförlerin hayatlarının koruma altına alınmasını sağlayacak.

Ancak bu planlama yapılırken bulvarın her iki kesiminde yer alan servis yollarının yarattığı tehditler de hesaplanmalı.

Erasta AVM’nin olduğu taraftan Yenidoğan Mahallesine geçmek isteyen bir kişi, önce ASAT binasının bulunduğu servis yolunu sonra Dumlupınar Bulvarı’nın otogar tarafına giden caddesini, ardından bulvarın 5M Migros tarafına giden caddesini sonra da Öğretmen Evi'ne giden servis yolunu geçmek zorunda.

Bulvarın yanı sıra her iki servis yolunda da hızlı ve yoğun bir trafik mevcut. Bu servis yollarında meydana gelen kazalarda da hayatını kaybeden ve sakat kalan vatandaşlar oldu.

Yolun karşı tarafına geçmek isteyen dalgın bir kişinin bu 4 kulvarlı ölüm geçidinde hayatını kaybetmesi işten bile değil.

Bölge sakinleri de günün 24 saati fren seslerinin geldiği bu yaya geçidine el atılmasını ve trafik ışıkları ya da üst geçit yapılmasının gerekliliğini belirterek, cadde kenarına dikilen iki tane yaya geçidi levhasının yetersiz kalacağını ısrarla dile getiriyor.

LPG tankeri yangınını söndüren itfaiyeciler de yaya geçidiyle ilgili önlemler alınması gerektiğini vurgulayanlar arasında yer aldılar. 

MYGazete.com Özel

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner335