banner302


banner292
banner129

Özellikle küçük ve orta ölçekli esnafa bir nebze katkısı olması, tüketici üzerindeki vergi yükünün biraz hafifletilmesi adına bazı hizmetler üzerindeki vergi yükümün azaltılması doğru bir karar ama hedefine ulaşması daha önemli, denetimi yapılamadığı müddetçe bu indirimler hak edenlere değil başkalarının gelirini arttırıyor.

Kararla, 2020 sonuna kadar; Turizme katkı amaçlı hizmetlerde [Konaklama, içki dışında yeme içme, eğlence yerleri, sinema tiyatro, opera ve müze] yüzde 1 Katma Değer Vergisine.

Eğlence hizmetleri [Konser, lunapark ] yüzde 8 Katma Değer Vergisi'ne.

Bakım onarım hizmetleri [Ayakkabı, bisiklet, beyaz eşya, elektrikli aletler, bilgisayar, müzik aletleri, ev tadilatı, araç yağlama ve mobilya tamiri] yüzde 8 Katma Değer Vergisine.

[Berber, kuaför, kuru temizleme, halı yıkama, yolcu taşıma, çilingir, çiçekçilik] % 8 Katma Değer Vergisine.

İşyeri kiralama % 8 Katma Değer Vergisine tabi olacak.

İşyeri kiralarında stopaj ise % 20 den % 10’a düşürülmüş.!

Katma Değer Vergisi oranlarında yapılan indirimlerin, tüketiciyi doğrudan olumlu olarak etkilemesi gerekirken, ülkemizde bunun hiç de istenildiği şekilde olduğunu söyleyemeyiz.

Vergi indirimi, özellikle yabancıya hizmet sunan kurumsal yapıya sahip büyük işletmelerde, dünya ile rekabet ortamı ve bilinçli tur operatörleri ile muhatap olunmasından dolayı tüketiciyi olumlu etkileyecek olup, sonucunda ülke ekonomisine de katkı verecektir.

Buna büyük otel işletmelerini örnek verebiliriz.

Yurt içi müşterilerine doğrudan hizmet veren küçük işletmeler için bunu söyleyemeyiz, vergi düşünülmeden pazarlıkla belirlenen fiyatlar üzerinden elde edilen hasılatın önemli bir kısmı kayıt dışı olduğundan düşük oranlı vergi tüketiciye yani hizmet alana amaçlandığı gibi yansımayacak, yansımamaktadır.

Sadece işletmenin kayıtlı hasılatını bir miktar arttırmış olacaktır.

Yine kurumsal işler dışında tadil ve tamirat işleri de çok büyük oranda kayıt dışı olduğundan karşılıklı anlaşmalarda verginin adı bile geçmez, dolayısıyla hizmeti alan tüketiciye yansıması amaçlandığı gibi olmayacaktır.

Gerçek anlamda küçük ve orta ölçekli esnafa faydası olacak olan, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin kiraya verdikleri işyerlerinin [AVM] Katma Değer Vergisi oranının düşürülmesi ki doğrudan kiracı mükellefe katkısı kira bedelinin % 10 u olacaktır.

Kararın içinde yer alan, Katma Değer Vergisi dışındaki farklı tek vergi olan kira stopajı nedir?

Kira stopajını, kira bedeli olarak iki tarafın anlaştığı tutardan, kiracı tarafından kanundaki orana göre kesilerek mülk sahibi adına hazineye yatırılan peşin vergi olarak tanımlayabiliriz.

Gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmayan gerçek kişilerin kiraya verdikleri işyerlerinin Katma Değer Vergisi ile bir ilgisi olmadığından, brüt kira bedeli üzerinden kiracı mükelleflerin yaptığı % 20 stopaj oranının % 10’a düşürülmesinin kiracıya bir faydası olmayacağı gibi, kiraya verene % 10 ek gelir sağlayacaktır.

Tamamen iyi niyetlerle alınan kararlar veya yasal düzenlemeler hazırlanırken, bazı kesimlerin kendilerine faydalı olacak bazı müdahaleler yapmaya çalıştığını her zaman görüyoruz ve biliyoruz.

Mesela serbest meslek erbabı bir oluşum ile ilgili yasal düzenleme sırasında, sınırlı sayıda bir kesime otomatik olarak o unvanın verilmesi yanında,mükellefe bedeli mukabili hizmet sunan bu kesimin, genelde hazineye ödeneceğine karar verilen verginin yasal düzenlemelere uygun hale getirilmesi için düzenledikleri raporların kamu personeli raporu gibi dikkate alınmasını bariz bir örnek gösterebiliriz.

Bence, kira stopaj oranının %10’a indirilmesi alınan bu olumlu kararların yanında yabancı gibi duruyor. Yıl sonuna kadar olması, uzun süreli olmaması iyi olmuş.

banner130
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner344