MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Antalya'da üçgen balıklarının görsel şöleni

29.06.2021 12:00

Antalya haber... Konyaaltı sahilinde Kızıldeniz orjinli göçmen pempheris (üçgen balıklar) balıklarının bir merdiveni resif haline çevirmeleri görüntülendi. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu'nun kamerasına yansıya görüntüler akvaryumu andırdı.

Antalya haber...  Konyaaltı sahilinde Kızıldeniz orjinli göçmen pempheris (üçgen balıklar) balıklarının bir merdiveni resif haline çevirmeleri görüntülendi. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu'nun kamerasına yansıya görüntüler akvaryumu andırdı. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Konyaaltı sahilindeki eğitim dalışlarına devam etti.

İki öğrencisiyle yaklaşık 10 ile 15 metre arasına dalış yapan Gökoğlu'nun su altı kamerasına, birbirinden renkli görüntüler yansıdı. Kızıldeniz’den Akdeniz’e gelip yerleşen üçgen balığının yuva kurduğu alan Gökoğlu’nca görüntülendi. Merdiveni kendilerine üreme alanı seçen binlerce üçgen balığı kameralara görsel şölen sundu. Merdiven aralarından sürüler halinde hareket eden balıkların görüntüsü akvaryumu andırdı.

"KIZILDENİZ'DEN GEÇİŞLER DEVAM EDİYOR"

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu'nun, Konyaaltı Sahili’nde yaklaşık 10 metre civarlarına bir eğitim dalışı gerçekleştirdiklerini söyledi. Kızıldeniz orjinli türlerin Akdeniz’e geçişlerinin devam ettiğini dile getiren Gökoğlu, “Günde 8-9 türün girdiğine dair kaynaklarda bilgi var. Antalya Körfezi’nde yeni türlerle ilgili bir artış yok. İskenderun Körfezi, İsrail, Lübnan Suriye, Mısır kıyılarında yeni türlerin kayıtları var” dedi.


Antalya kıyılarındaki, sokar türleri, barbun, balon, aslan balıklarının Kızıldeniz orjinli olduklarına bilinen örnekleri verdi.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu

"GÖRSEL ŞÖLEN SUNDULAR"

Su altında çok güzel bir görüntünün kameralarına yansıdığını dile getiren Gökoğlu, “Pempheris, yani mağara ya da üçgen balıklar olarak adlandırılan balıkları görüntüledik. Denizin içinde bir merdiveni resif olarak kullanıyorlardı. Çok güzel görüntülerdi ve resiften ayrılmıyorlardı. Bu balıklar genelde karanlık fazla ışık almayan loş ortamlarda yaşarlar. Kolay kolay aydınlık yere çıkmazlar. Merdivenin aralarından zaman zaman dışarı çıkıp bize, görsel şölen sundular. Sanki akvaryumu andırıyordu” diye konuştu.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

Diğer Haberler

Şile açıklarında hortum çıktı

Şile açıklarında hortum çıktı

Şile açıklarında hortum çıktı
Evlilik teklifini olay yerinden geçen tanıdıklar bozdu

Evlilik teklifini olay yerinden geçen ..

Evlilik teklifini olay yerinden geçen tanıdıklar bozdu
Antalya'da yorulmuş gibi yapıp çantayı çaldı

Antalyada yorulmuş gibi yapıp çantayı ..

Antalya'da yorulmuş gibi yapıp çantayı çaldı
Ünlü tatil merkezinde restoranı ringe çevirdiler

Ünlü tatil merkezinde restoranı ringe ..

Ünlü tatil merkezinde restoranı ringe çevirdiler
Antalya'da görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi

Antalyada görenler şaşkınlıklarını giz..

Antalya'da görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi
Bangladeş’te yangın faciası! En az 52 kişi hayatını kaybetti

Bangladeş’te yangın faciası! En az 52 ..

Bangladeş’te yangın faciası! En az 52 kişi hayatını kaybetti