MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütAntalya’da dev köpek balığı balıkçıları şaşırttı

17.02.2022 12:57

Antalya haber.... Kemer'in Beldibi açıklarında tekneyle balık avına çıkan balıkçılardan birinin oltasına yaklaşık 3 metre uzunluğunda kum köpek balığı takıldı. Oltayı çekmekte zorlanan balıkçı, "Bu ne ya" diyerek şaşkınlığını dile getirirken, yanındaki arkadaşının, “Bize saldırmasın" sözleri cep telefonu kamerasına yansıdı.

Antalya haber... Kemer'de bir grup balıkçı, dün sabah saatlerinde Beldibi açıklarında tekneyle balık avına çıktı. Balıkçılardan birinin oltasına yaklaşık 3 metre uzunluğunda, 100 kiloya yakın köpek balığı takıldı. Oltayı çekmekte zorlanan balıkçı, "Bu ne ya" diyerek şaşkınlığını dile getirirken, yanındaki arkadaşları da o anları cep telefonu ile görüntüledi.

Oltayı çekmekte zorlanan balıkçı, "50 kiloyu geçtik. Ne 50'si 100 kilo. En az 100 kilo. Kuzu olur bu" dedi. Oltaya takılanın köpek balığı olduğunu gören arkadaşları ise "Allah'ım bu ne ya" derken arkadaşlarının, "Bize saldırmasın" sözleri cep telefonu kamerasına yansıdı. Köpek balığı oltayı koparıp denizde kayboldu. Antalyalı balıkçılar o anları sosyal medyada paylaştı.

"SAYILARI AZALIYOR"

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Akdeniz kuşağında köpek balığı türlerinin hızla yok olduğuna dikkat çekti.
Bu balıkların aşırı av baskısı yanında, birde az yavru vermesi nedeniyle nesillerinin tehlike altında olduğunun altını çizen Gökoğlu, “Yavru sayıları da azdır. Büyük olan yavruları da her türlü av aracında yakalanabiliyor. Akdeniz’de hızla azalan türler içinde yer alıyor köpek balıkları” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu

"KORKMAYA GEREK YOK"

Köpek balıklarının Akdeniz kıyılarında yaşadığını belirten Gökoğlu, “Buraları onların yaşam alanları. Daha önce de yakalanıyorlardı. Ama gündeme gelmiyordu. Cep telefonları kameraları aracılığıyla son dönemde görüntülenen köpek balıkları sosyal mecralarda paylaşılıyor. Bu nedenle sanki bir artış varmış gibi bir yansıma ortaya çıkıyor. Bu yanlış, doğru değil. Eskiye nazaran köpek balıklarının popülasyonunda hızlı bir düşüş var. Kıyılarımız için korkmaya gerek yok. Hiçbir köpek balığı vakası yok olumsuz yönde” dedi.

"KORUMUŞ OLURUZ"

Görüntülerdeki köpek balığının carcharhinus plumbeus cinsi (kum köpekbalığı) olduğunu dile getiren Mehmet Gökoğlu, “Zararsızdır. Zaman zaman balıkçıların oltalarında yakalanır. Köpek balıkları yakalandıkları zaman hızla suya bırakılmalıdır. Bırakırsak yaşama şansları yüksektir. Gelecek yıllar için nesillerini de korumuş oluruz” diye konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da tepki çeken olay! Yumurtlamaya gelen caretta carettayı böyle kaçırdılar

Antalya'da tepki çeken olay! Yumurtlam..

Antalya'da tepki çeken olay! Yumurtlamaya gelen caretta carettayı böyle kaçırdılar
Antalya'da çocuklar elektrikli scootera 6 kişi bindi

Antalyada çocuklar elektrikli scootera..

Antalya'da çocuklar elektrikli scootera 6 kişi bindi
Antalya'da caretta carettalar balıkçı ağlarına takıldı

Antalyada caretta carettalar balıkçı a..

Antalya'da caretta carettalar balıkçı ağlarına takıldı
Antalya'da scootera 5 kişi binip tehlikeye davetiye çıkardılar

Antalyada scootera 5 kişi binip tehlik..

Antalya'da scootera 5 kişi binip tehlikeye davetiye çıkardılar
Son dakika... Gazipaşa'da orman yangını çıktı

Son dakika... Gazipaşa'da orman yangın..

Son dakika... Gazipaşa'da orman yangını çıktı
Antalya’da karganın çantadan euro hırsızlığı gülümsetti

Antalyada karganın çantadan euro hırsı..

Antalya’da karganın çantadan euro hırsızlığı gülümsetti