banner228
19 Haziran 2017 Pazartesi 21:00
'ERDAL İNÖNÜ KENTSEL YAŞAM ALANI' AÇILDI

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İnönü ailesi ve Deniz Baykal’dan Murat Karayalçın’a çok sayıda siyasetçiyi buluşturan Erdal İnönü Kentsel Yaşam Alanı’nın açılışında “Burası, kentimizin ihtiyaçlarına dönük, kamucu, toplumcu, sosyal demokrat belediyecilik anlayışı çerçevesi içinde icra ettiğimiz bir belediyecilik yaklaşımın sonucudur” dedi. 

Muratpaşa Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Antalya’yı ilk ziyaretinde gördüğü manzaraya kayıtsız kalamayıp “Hiç şüphesiz ki, Antalya dünyanın en güzel yeridir” sözlerini söylediği Rumkuş mevkiinin hemen yakınında; maviyle yeşilin buluştuğu, falezlerden Akdeniz’e ve tüm heybetiyle Beydağlarına doyumsuz bir manzaraya sahip Erdal İnönü Kentsel Yaşam Alanı’nı törenle hizmete açtı.

ESKİSİYLE YENİSİYLE HERKES BİRARADA

Açılış İnönü ailesiyle birlikte Türkiye ve Antalya siyasetinde iz bırakmış ve bırakmaya da devam eden çok sayıda siyasetçi biraraya geldi. Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü, yeğeni CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın başta olmak üzere CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, belediye başkanları, çok sayıda eski CHP ve SHP milletvekilli, siyasetçiler, gazeteciler ve sivil toplum örgütü başkanları açılışta buluştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği telgrafla selamladığı açılışa, ev sahibi Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise eşi Ümran Uysal ve oğlu Efe’yle katıldı. 

KENTE İLİŞKİN BİR BAKIŞ  

Başkan Uysal, konuşmasında, Türkiye’de kentlerin iki farklı belediyecilik anlayışına sahne olduğunu söyledi. Bu anlayışlardan birinin kentlere baktığında aklına “Acaba bu şehirde hangi boş alana ne bina dikilir? Yap – işlet modeliyle ne olur? Filan yerde acaba şöyle büyük bir yatırım, bina olsa oradan bir iş çıkar mı?” sorularının geldiğini kaydeden Başkan Uysal, “Bir de, bu şehrin ihtiyaçları nelerdir, bu şehrin ihtiyaçlarına dönük yerel ve genel kamu yönetimine düşen nedir diye bakmak var” dedi. Uysal şöyle konuştu:

“Böyle bakılmayı çok unutmuş şehirlerimiz var. Uzun yıllar belli anlayışlar, ısrarla belli yanlış yaklaşımlara devam ettiği zaman sanki dünyada başka bir yaklaşım yokmuş, dünyada ‘zaten belediyelere gelenler hangi boş alana, nereye ne dikerim, nereye nasıl ihale yaparım gibi bakarmış’ ve bütün belediyecilik de bundan ibaretmiş gibi toplum anlamaya ve anlatmaya başlıyor. Oysa; sıkı sıkı takip ve ısrar etmemiz gereken belediyecilikte toplumun, kentin ihtiyaçları nedir, sosyal ihtiyaçları, altyapı ihtiyaçları, manevi ihtiyaçları, kişisel ve kamusal ihtiyaçları nedir sorularına yanıtlar bulmaktır. O ihtiyaçları tasnif etmemiz gerekliliğidir.”

SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİK

Başkan Uysal, işte, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hiç şüphesiz ki, Antalya dünyanın en güzel yeridir” dediği Rumkuş mevkiinin hemen yakınında, bilim adamı ve siyasetçi Erdal İnönü’nün adının yaşatılacağı kentsel yaşam alanının böylesi bir anlayışın ürünü olduğunu söyledi. Başkan Uysal, “Burası, kentimizin ihtiyaçlarına dönük, kamucu, toplumcu, sosyal demokrat belediyecilik anlayışı çerçevesi içinde icra ettiğimiz bir belediyecilik yaklaşımın sonucudur” dedi. 

‘HİÇBİR ÇELİŞKİ YOKTUR’

Başkan Uysal, yerel yönetimlerde böylesine önemli çalışmaların hayata geçirilmesini sağlayan sosyal demokrasinin aynı zamanda insanlık tarihinin kadim çelişkisi, sınırsız özel mülkiyet arzusu ve vicdan arasında bir denge olduğunu belirtti. Başkan Uysal, “Erdal İnönü, ‘Adalet lazım’ ‘Toplumun kalitesini belirleyen en alt gelir grubundaki insanın sosyal standardıdır’ diyen, bu makul dengeyi ısrarla gözeten bu dünya görüşünün en değerli temsilcilerinden biriydi” diye konuştu.

Sosyal demokrasinin en insancıl, en kucaklayıcı, en açıklayıcı, en adil dünya görüşü olduğunu ve sonsuza dek yaşayacağını belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bilimsel gelişme demektir, modernist gelişme demektir. Bilim demektir, akıl demektir. Daha fazla insan hakları, daha fazla refah, daha organize üreten, gelişen modern ekonomi demektir. Daha ileri olan her şey demektir Atatürkçülük. Ancak çok dar kalıplar içinde tarif edip aşılmış gibi göstermek isteyenler var. Bakınız, ufkumuzu çok geniş tutmaz isek, aşılmışla aşılmamışı ayırt edemeyiz. Atatürkçülük doğu milletlerinin aydınlanma ışığı olarak her türlü bilimsel, demokratik, toplumsal gelişimin önder ışığı olarak sonsuza kadar yaşayacaktır ve sosyal demokrasi ile Atatürkçülük arasında hiçbir çelişki yoktur.”

KARAYALÇIN: ‘HELAL OLSUN’

Başkan Uysal’ın sık sık alkışlara kesilirken konuşmasının ardından kürsüye gelen eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karayalçın, “Sayın Muratpaşa Belediye Başkanı’nın göstermiş olduğu vefa örneğini şükranla karşılıyorum” diyerek sözlerine başladı.

Açılışı gerçekleştirilen Erdal İnönü Kentsel Yaşam Alanı’nın kentin en güzel yerinde, 2.5 hektarlık bir alanı kapladığına dikkat çeken Karayalçın, “Sayın Belediye Başkanımız bir rant arayışı içinde değil. Buraya AVM kondurmak, plazalar yapmak düşüncesinde hiç değil. Kendi ifadesiyle, ‘Burayı halka açıyor, halka tahsis ediyor, burada kamu çıkarı halkın yararı olduğunu’ söylüyor. Kendisini yürekten kutluyor, ‘Helal olsun’ diyorum” diye konuştu.

‘ÖZGÜRLÜK İSTEYEN CHP’Lİ KENTLERE GELİYOR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak, Türkiye’de nefes almak, özgürlüğü doya doya yaşamak isteyenlerin gideceği tek yerin CHP’li belediyelerin yönetiminde olduğu kentler, ilçeler, beldeler olduğunu belirterek, “Sayın Başkan Uysal’ın da söylediği gibi, sosyal demokrasi ile yönetilen belediyeler. Buralarda özgürlük var” dedi.

GÜLEN GÖZLER

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan ise kürsüye geldiğinde hemen arkasında duran Erdal İnönü’nün gülen gözlerle bakan fotoğrafının işaret ederek, “O gülen gözleri, sevimli gözleriyle benim Erdal dayım, size burada olduğunuz, birlikteliğinizi gösterdiğiniz için ve her şeyden önce değerli başkanımız Ümit Uysal’a teşekkür ediyor” diye konuştu.

‘ZEYTİNLİKLERİ ERDAL İNÖNÜ İÇİN KORUYACAĞIZ’

Erdal İnönü isminin bu parka çok yakıştığını belirten Bilgehan, Erdal İnönü’nün her şeyden önce bir doğa sevdalısı olduğunu söyledi. Dayısının ölümünden kısa süre öncesinde Kaz Dağlarında zeytinlikler arasında gezintiler yaptıklarını aktaran Bilgehan, “Zeytin. Zeytin deyince Erdal İnönü’yü hatırladım. Aynı şeyleri düşünüyor, aynı şeyler için mücadele ediyoruz. Neyse şimdilik durdurduk. 6 kere geldi geri döndü. Umarım 7’nci kez gelmez. Ama gelirse de zeytinleri Erdal İnönü gibi insanlar için, bilime inanan ama doğaya büyük saygı duyan insanlar için korumaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

İNÖNÜ’NÜN EŞİNDEN TEŞEKKÜR

Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü ise kısa konuşmasında başkan Uysal’a teşekkürlerini dile getirdi ve “Umarım bu park; gençlerin, kadınların, herkesin sevinç ve neşeyle dolaştığı bir yer olarak kalır” dedi.

İFTAR SOFRALARI KURULDU

Konuşmalarını ardından Erdal İnönü Kentsel Yaşam Alanı’nın açılışı için biraraya gelen eskisi ve yenisiyle siyasetçiler, sivil toplum örgütü ve sendika başkanları, Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü ve yeğeni Milletvekili Gülsün Bilgehan açılış kurdelesini kesti. Açılışa katılanlar günün anısına kurdeleden bir parçayı anı olarak yanlarına alırken program, yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı iftar programıyla devam etti.

Fener, Şirinyalı, Çağlayan ve Yeşilbahçe Mahalleleri’nin davetli olduğu iftar için aynı zamanda parkın da bulunduğu eski Lara Caddesi trafiğe kapatıldı ve iftar sofraları kuruldu. Hep birlikte edilen duaların ardından oruçlar açıldı. MEST Türk Sanat müziği konserinde ise sevilen şarkılar seslendi. Atatürk’ün sevdiği şarkıları da seslendiren MEST sanatçıları, vatandaşların beğenisini kazandı. 

BİRLİKTE PARKI GEZDİLER

Gece, Muratpaşa Belediyesi Türk Sanat Müziği Korusu’nun konseriyle devam ederken Başkan Uysal ve eşi, İnönü ailesine eskiden bir otelin su parkıyken 2012’de yıkılmasının ardından uzun yıllar mezbelelik halde kalan 25 dönümlük alanın Muratpaşa Belediyesi’nin özkaynak düzeni içinde yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan Erdal İnönü Kentsel Yaşam Alanı’nı gezdirdi.  

(Mygazete.com)

banner32
Son Güncelleme: 19.06.2017 21:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner263

banner174

banner242

banner275