Bartuğ Elmaz: İnşallah bu sezon benim sezonum olur Bartuğ Elmaz: İnşallah bu sezon benim sezonum olur

Mikail KARAMAN/ANKARA, (DHA)- Modern pentatlon milli sporcusu Buğra Ünal, Uluslararası Modern Pentatlon Birliği (UIMP) Olimpik Sıralama Listesi'nde elde ettiği başarıyla Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı kazandı. Buğra Ünal, Türkiye'yi bu spor dalında olimpiyatlarda temsil edecek ilk erkek sporcusu oldu.

Milli pentatlet Buğra, 2023 yılında Kırgızistan'da yapılan ‘UIPM Pentatlon Challenger'da altın madalya kazanarak elde ettiği 40 puan, Ankara'da düzenlenen ‘UIPM 2024 Pentatlon Dünya Kupası Finali'nde kazandığı 33 puan ve Çin'deki ‘UIPM 2024 Pentatlon Dünya Şampiyonası'nda kazandığı 23 puan ve toplamda 96 puanla olimpik sıralamada 33'üncü sıraya yerleşti. Modern pentatlon milli sporcusu Buğra Ünal böylece Uluslararası Modern Pentatlon Birliği (UIMP) Olimpik Sıralama Listesi'nde elde ettiği başarıyla Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılan alanındaki ilk erkek sporcu oldu.

BAKAN BAK’TAN TEBRİK

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Modern pentatlonda Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılım hakkı elde eden ve erkeklerde, Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil edecek ilk milli pentatlet olan Buğra Ünal için tebrik mesajı yayımladı.

Bakan Bak, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Modern Pentatlon branşında gelen tarihi başarının sevincini yaşıyoruz. Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılım hakkı elde eden ve bu branşta erkeklerde Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil edecek ilk sporcumuz olan Buğra Ünal’ı tebrik ediyorum. İlke Özyüksel Mihrioğlu’nun ardından ülkemiz, modern pentatlon tarihinde ilk kez Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda 2 sporcu ile temsil edilecek. Bu başarı, genç pentatloncularımız için de ilham kaynağı olacak ve Türk modern pentatlon sporunun gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Elde edilen tarihi başarıda emeği olanlara teşekkür ediyor, Buğra Ünal’a ülkemizi temsil edeceği Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda başarılar diliyorum.”(DHA)

Kaynak: dha