Yapmanız gereken tek şeyi modeminizin fişini çekip, 10 saniye bekledikten sonra tekrar takmak. Modeminizi yeniden başlatmak, belleğinizi temizler, tüm işlevleri sonlandırır ve modemin işletim sistemini yeniden yükler. Bu da çoğu sorunu giderir. Modemi kapattıktan 10 saniye beklemek, modemde depolanan gücü dağıtır ve RAM'in temizlenmesini sağlar.

MODEMLERİNİZ ADETA BİRER BİLGİSAYARDIR

Modemleriniz her ne kadar basit birer plastik kutu gibi gözükse de, içinde çalışan bir işletim sistemi, bu işletim sistemini çalıştıran bir CPU, bellek ve depolama alanı vardır. Her bilgisayar gibi modemler de zaman zaman ters işleyebilir. Bellek sızıntısı, aşırı ısınma veya çekirdekte yaşanacak bir sorun internetinize yansıyabilir.

EN İYİ ÇÖZÜMÜ: AÇIP KAPATMAK

Bilgisayarı açıp kapatmak çökmüş modeminizi çözmese de modemin düzgün çalışmasına olanak sağlayacak düzenlemeleri getirir. Peki modeminizi açıp kaparken gerçekten 10 saniye beklemeniz gerekiyor mu? Çoğu elektronik, çok fazla enerji depolamaz, bazen sadece bir bellek yongasının çalışmasını sağlayacak kadar enerjiyi kullanır. Modemi kapattıktan sonra 10 saniye beklemek, her kapasitörün tamamen boşalmasını ve böylece her bir bellek parçasının temizlenmesini sağlar. İlk başta çökmeye neden olabilecek herhangi bir şey de dahil olmak üzere yönlendiricinizdeki tüm ayarların gerçekten sıfırlanmasını sağlar.
Modemlerin ihtiyacı olan bu resetlemenin birden fazla nedeni var. Bu sorunların tümü 10 saniyelik bir deşarj gerektirmeden ve beklemeden çözülebilir.

MODEMİN ÇÖKMESİNE SEBEP OLAN NEDENLER

Herhangi bir donanımda olduğu gibi, modeminizin çökmesinin ve yeniden başlatılmasını gerektirmesinin her türlü olası nedeni vardır. İşte birkaç potansiyel neden: Sıradan kazalar Çok fazla bellek tüketmesi veya çekirdek paniğine neden olması nedeniyle yönlendiriciniz çökebilir. IP Adresi çakışmaları Modeminiz hem özel hem de genel IP adreslerini yönetir ve bazen bozulur. Ağınızdaki iki aygıt aynı IP adresine sahipse veya yönlendiricinizde güncel bir genel IP adresi yoksa bağlantınız kopabilir. Yönlendiriciyi yeniden başlatmak, bu IP atamalarını sıfırlar. Böylece işler yeniden çalışmaya başlayabilir. Çok ısınması Herhangi bir bilgisayar gibi, modeminiz de aşırı ısınabilir. Peki yaşadığınız sorunlarda neler yapabilirsiniz?

ÇÖZÜM

Ürün Yazılımınızı Güncelleyin Bilgisayarınızda kalıcı hatalar olduğunda, genellikle bir yazılım çözümü düzeltmedir. Aynısı modemleriniz için de geçerli. Modemlerinizi sürekli olarak güncel tutmanız gerekiyor. Aşırı ısınmayı kontrol edin Modemleriniz aşırı ısındığında çöker. Modeminizde muhtemelen havalandırma delikleri vardır. Tıpkı bilgisayarınız için yaptığınız gibi örtülmediklerinden emin olun. Yönlendiriciniz toz doluysa, biraz basınçlı hava ile temizlemeye çalışın. Konumunu değiştirin Modeminizi diğer elektroniklerle çevrili küçük bir dolapta değil, açıkta olduğundan emin olmak da iyi bir fikirdir. Isı yönetimine yardımcı olacak ve size daha iyi sinyal aralığı sağlayacak. Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.