Dini nikahla yaşadığı kadını yakıp öldüren şüpheliden ‘Beni suçlu göstermeye çalışıyorlar’ savunması Dini nikahla yaşadığı kadını yakıp öldüren şüpheliden ‘Beni suçlu göstermeye çalışıyorlar’ savunması

Yiğit Can HELVACI/MARMARİS (Muğla), (DHA) -Üçüncü kez düzenlenen Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nde açılış konserini Quator A Cordes 'Amici' Oda Müziği Topluluğu ile MAKSAD Oda Müziği Topluluğu yaptı. Strazburg ve Stuttgart Orkestraları sanatçılarından oluşan topluluğun gerçekleştirdiği ‘Türk-Fransız-Alman Dostluk Konseri’ne sanatseverler yoğun bir ilgi gösterdi.

Marmaris Kültür ve Sanat Derneği’nin (MAKSAD) Marmaris Belediyesi iş birliğiyle düzenlediği Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nin üçüncüsü başladı. 11 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında ‘Marmaris’i Sanatla Yeşerteceğiz’ sloganıyla düzenlenen festivalin bu yılki açılış konserini Quator A Cordes 'Amici' Oda Müziği Topluluğu ile MAKSAD Oda Müziği Topluluğu yaptı. 12 Mayıs akşamı Armutalan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Türk-Fransız-Alman Dostluk Konseri izleyicilerden büyük beğeni topladı. Konser sonunda Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü ve MAKSAD Başkanı Doç. Dr. Samir Gülahmedov, sanatçılara teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.

“MARMARİS’İN BİR ÇEKİM MERKEZİ OLMASINI AMAÇLIYORUZ”

Tüm sanatseverleri bölgeye çekecek bir festival yapmayı amaçladıklarını söyleyen Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali Koordinatörü Derya Ön “Bizim yola çıkış amacımız festivali bölgenin en büyüğü yapmaktı. Tüm sanatseverleri bölgeye çekecek bir festival yapmayı düşünüyoruz. Festivale konuk olan sanatçıların kaliteleri ve uluslararası özellikleri dışında başka kriterlerimiz de var. Gençlere ve amatörlere yönelik çalışmalarımızla da bu festivali zenginleştirmeye çalışıyoruz. Marmaris’in bir çekim merkezi olmasını amaçlıyoruz. Marmaris’in geçmiş on yıllardaki parlak yıllarına katkı sunmayı istiyoruz. Festivalimiz önceki iki yıla göre daha büyüdü ve içerik olarak da zenginleşti. Önceki festivallerdeki tematik yapımızı bu yıl da koruduk. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bir antik kenti öne çıkardık ve festivalimizin teması olarak belirledik. Bu sene de Kastabos Kutsal Alanı ve Hemitea Tapınağı’nı öne çıkarıyoruz. Festivalin farklı etkinliklerini bu temanın çevresinde oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

“TÜRK VE KADIN OLARAK AVRUPA’DA OPERA SANATÇISI OLMAK ZOR”

Quator A Cordes 'Amici' Oda Müziği Topluluğu’ndan Opera Sanatçısı Dilan Ayata da konser sonrası konuşmasında, “Yaklaşık 20 yıldır mesleğimi Fransa’da icra ediyorum. Birçok Avrupa ülkesinde çeşitli tiyatrolarda solistlik yaptım. Aynı zamanda Strazburg Devlet Opera ve Balesi’nde devlet sanatçısıyım. Bir Türk kadını olarak Avrupa’da opera sanatçısı olarak mesleğimi icra etmek çok çok zor. Bu yüzden çok fazla çalışıyorum ve elimden gelen her şeyi yapıyorum. Türkiye’de bir festivalde sahne aldığım için çok mutluyum, evimdeyim. Bu enerji ve duygu çok başka. Ülkemde olmak, yıllar sonra dönüp böyle bir festivalde yer almak beni çok mutlu etti. Türk seyircisi Avrupa seyircisine göre daha içten. Konser sırasında ve sonrasında gösterdikleri tepkiler, kurdukları cümleler ve bizi tebrik etme şekilleri daha içten geliyor. MAKSAD ve Marmaris Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese tüm kalbimle teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Klasik Batı müziği, caz ve blues konserlerinin yanı sıra; koro ve sokak konserlerinden, panel, söyleşi, sergi ve atölye çalışmalarına kadar birçok etkinlikten oluşan geniş bir programa ev sahipliği yapan festival 30 Haziran’a kadar devam edecek. Yaklaşık 50 gün sürecek ve birçok söyleşi, tiyatro ve konsere ev sahipliği yapacak festival kapsamında; Fazıl Say, Serenad Bağcan, Marcelo Nisinman, Gaye Su Akyol, Yekta Kopan, Esther Abrami ve Ferit Odman gibi çok sayıda önemli isim sanatseverlerle bir araya gelecek.