Yorucu, üzücü ve mutluluk üçgeninde bir hafta geçirdik

17.10.2023 21:30

Ölüm.
Adı ne kadar soğuk.
Ama her canlı bunu tadacak.
Doğduğumuza inandığımız gibi, saat vakit dolunca öleceğimize de inancımız tamdır.

Geçtiğimiz yıl bu vakitler gazeteciler gurubu olarak Almanya’nın Nürnberg kentindeydik. Bu geziye VTV kanallarından tanıdığınız rahmetli Ali Orhan ile birlikte gitmiştik.

O gün orada benim de tanık olduğum “Ölümün ayan-beyan” şekli Ali Orhan’a ayan-beyandı. Ölümün bahanelerine onun hal ve tavırlarıyla bizzat tanık olmuştuk. Antalya’ya döndüğümüzde aniden nükseden hastalığı ile Tıp Fakültesine yatması ve bu dünyaya veda etmesi çok hızlı olmuştu.

Bu vesileyle soy isim benzerliğimizden dolayı Ali Orhan’ı rahmetle saygıyla anıyorum.

Bu aralar ölümün adını o kadar çok duyduk ki, “Allah rahmet etsin. Başınız sağ olsun” ifadeleriyle sadece acıları paylaşmaya çalıştık.

Geçtiğimiz ay içinde Antalyaspor'un Brezilyalı futbolcusu Naldo Pereria ailesin yaşadığı trafik kazası akıllardan çıkmadı. Bu kazada ağır yaralanan evladı 4 yaşındaki Davi Pereria maalesef önceki gün yaşam savaşını kaybetti. Hem aile hem Antalyaspor camiası ve hepimiz derin bir üzüntüye boğulduk.

Geçen hafta kaybettiğimiz ATSO Başkanı Ali Bahar’ın sevgili babası benimde Antalyaspor yöneticiliğinden tanıdığım İbrahim Bahar'ı ebediyete uğurladık. Yine eski Antalyaspor Kulüp Başkanı Sedat Peker’in amcasına veda etmesi. Antalya Şoförler Odası Başkanı M.Ali Alkan’ın babasını, AKP Milletvekili Ethem Taş, anne annesini ahirete yolcu ettiler.

Katıldığımız cenaze merasimlerinde o musalla taşı karşısında herkesin yaradan karşısında eşit olduğunu hatırlasak da her şey camii avlusundan çıkıncaya kadar.

Evet geçen hafta bu görevlerimiz arasında tebrikler ve mutluluk anları da yaşandı.

Gazeteciler Cemiyetimizin ablası Mediha Düden’in oğlu Mert’in düğününe katıldık. AGC üyeleri çoğunluklu olarak ablalarına görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiler onun mutlu gününe ortak oldular. Ancak düğün akşamı kalp krizi geçiren Mediha ablamızın eşi Şenol Düden TIP fakültesi hastanesinde ciddi bir tedavi altında tutuluyor. Şifa dileklerimi gönderiyoruz.

Keza bir diğer üyemiz ve meslektaşımız Nizamettin Özmen’de cici kızı İlkemi nişanladı. Bel fıtığı ve kaburga ağrılarıyla evinde nekahet süreci geçiren Özmen’e şifalar dilerken gençleri tebrik ediyor mutluluk dileklerimizi hatırlatıyoruz.

Öte yandan emektar bir gazeteci dostumuz Adnan Çoban’da sağlık sınavında zor günler geçirdi. Damar tıkanıklığı nedeniyle bir ayağı kesilmek durumunda kalan Adnan Çoban’a büyük şifalar diliyoruz.

Duyduğum vakit hemen aradığım eski Hürses Gazetesinin emektarı arkadaşımız Tevfik Günay’da ayaklarındaki ağrıların teşhisiyle alakalı tedavi arayışında. Ona da buradan sevgi ve sağlık dileklerimi gönderiyor tüm camiamıza sağlıklı yaşamlar diliyorum.

Eğer sağlığınız yerindeyse sizden daha zengini olamaz.

Dünya malının dünyada kalacağını.

Makam ve mevkinin de boş olduğunu unutmadan güne başlayalım.

Hele hele “Gurur ve kibrin” şeytanın aynası olduğunu aklımızdan çıkarmadan iptal edilen “Antalya Altın Portakal festivaline” bir geçiş yapalım.

Hafta sonu Taksim'de The Marmara Otel'de bir buluşma gerçekleşti. İptal edilen altın portakal festivalinin Kasım, aralık aylarına yayılarak 60. Yıl etkinliğinin yapılacağı üzerinde duruldu.

Toplantıda Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Heyeti, Oyuncular Sendikası, Sinema Emekçileri Sendikası, Sinema Televizyon Sendikası, TÜRSAV, SESAM, BİROY, FİLMYÖN, SETEM, SENARİSTBİR, ÇASOT, SİYAD, Kadın Yönetmenleri Derneği üyeleriyle bir dizi toplantılar yaptı.

Sonuç olarak 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin nasıl düzenleneceğini ele alan Başkan Böcek, sinemacılardan destek istedi. Karşı taraf ise, Böcek'ten sansüre karşı durmasını talep etmelerine rağmen Böcek festivali kesintiye uğratmadan yapılacağını ısrarla ifade etmesi akıllarda bazı soru işaretleri bıraktı.

Yani Kasım ve aralık aylarında gök gürültüsüne denk gelirsek, dere gibi yağmur sularının arasında yol ve kaldırımları zıplarsak hiç şaşırmayalım.

Sanatçı ve aktörlerin olmadığı bir Kortej geçidini düşünemiyorum. Bana göre bu festival “Mandalina” mevsimine kalır ve Muhittin Böcek de siyasi yaşamındaki hepten riske etmiş olur.

Şimdiden Altın Portakal'a ve tüm sanatseverlere geçmiş olsun.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları