MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Yirmi bir be ile şimdi yapın

06.08.2021 10:10

İdarelere tanınmış belli ölçülerde takdir hakkı her kanunda vardır.

21/b olarak sözü edilen pazarlıkla ihale yöntemi bunlardan birisidir.

Ne yazık ki idareler; 3-4 yıl sürecek oto yol köprü vs. ihalelerini;

Prosedürden uzak ve kısa süre içinde,

İlan zorunluluğu olmadan,

En az üç isteklinin davet edildiği,

Katılan tek kişi de olsa sonuçlandırabildiği bu yöntemle,

Sınırsız takdir hakkı kullanarak yapmaktadırlar.

Tabi bu doğru değildir.

Bu yöntemde belirtilen;

Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen bir durumun ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması hali fıkrasında;

Yapılacak iş veya alımın, anılan tehlikelerle doğrudan ilgili olması gerektiği gibi 3-5 ay veya biraz fazlası süreler içinde bitecek işler olması gerektiğini izah etmektedir.

Yapım tekniği açısından özellik arz eden durumun olduğu yada yapı can mal güvenliği olan hallerde veya önceden öngörülmeyen olayların meydana gelmesi halleri olarak tanımlanmış fıkralarında da; bu haller ile birlikte yine ivedilik gerekçesinin de olması, her iki hususun bir arada meydana gelmesi gerektiği izah ediliyor.

Kısaca; Yıllarca sürecek otoyol ihalesi, köprü, tünel vs. ihalelerinin kanundaki diğer şartlar denenmeden bu yöntem ile doğrudan yapılması doğru değildir. Aslında mümkün de değildir.

Şu anda, keşke olmasaydı dediğimiz ama maalesef yaşadığımız doğal afet [Yangın ve sel] dolayısıyla binlerce vatandaşımızın evi yanmış, yıkılmış. Binlerce canlı telef olmuş ve binlerce vatandaşlarımız evsiz durumdadır.

Ülkemizde meydana gelen yangın ve sel felaketi dolayısıyla yanan evlerin yerine ivedi olarak ev yapılması ve vatandaşa teslim edilmesi gerekmektedir.

İşte kanundaki 21/b yöntemi bu gibi durumlar için vardır ve ivedi olarak, bu yöntemle, prosedürden uzak bir şekilde bu evleri yapmak mümkündür.

Yangın ve sel dolayısıyla yasal düzenlemede belirlenmiş özel şartların tamamı mevcuttur.

Evsiz kalan insanların evlerine ivedilikle kavuşmaları can ve mal emniyeti açısında gerekli olduğu gibi bunu sağlamak güçlü bir devletin görevidir.

Diğer canlılar için de bu elzemdir.

Hadi buyurun;

Takdir hakkınızı şimdi kullanın.

Kanunun 21’inci maddesine göre doğrudan Pazarlıkla ihale yöntemiyle hemen başlayın, bitirin ve vatandaşa teslim edin bu evleri.

Biz de dua edelim.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları