Yeni Vali Hulusi Şahin’e ev sahibi olarak hoş geldin dedik

18.08.2023 16:33

Son Valiler kararnamesiyle karşılıklı il değişen Antalya Valisi Ersin Yazıcı Malatya’ya, Malatya Valisi Hulusi Şahin de Antalya’ya atandı.

Önceki gün ayağının tozuyla Antalya’ya gelip göreve başlayan çiçeği burnunda yeni valimiz Şahin, önce daire müdürleriyle, sonra Antalya Basını ile ve en son ilçe kaymakamlarıyla tanışma seremonisi gerçekleştirdi.

Son valiler kararnamesiyle Malatya -Antalya valileri karşılıklı yer değişti. Antalya'da günümüze dek tam 31 vali hizmette bulunmuş olup yeni valimiz Hulusi Şahin 32. vali ünvanını aldı.

Basın ile olan tanışma benim için çok ilginçti. Yani Antalya basını öğleden sonra saat 15 gibi toplantılara pek alışkın değildi. Hele hele hava sıcaklığı 45 derecelerde seyir ediyorsa eyvah. Bu konu sohbet arasında mevzu olunca Yeni Valimiz Şahin, “Biz Batman ve Malatya sıcaklarına alışkınız” diyerek konuyu savuşturdu.

Antalya Valilik Makamı toplantı salonunda yapılan tanışmaya çok az sayıda basın görevlisi intikal etmesi dikkatimi çekti. Yani 40-50 kişi olsaydı salona sığmayacaktı. Eski Valimiz Ersin Yazıcının Malatya’ya vedası da kafalarda soru işareti bırakmıştı. “İnsan böyle apar topar gider mi?” gibisinden çok arkadaşım sosyal medya paylaşımlarında haklı tiwitler attı, yorumlar yazdılar..

Yeni valimiz Sayın Hulusi Şahin, Antalya basın mensupları karşısında biraz heyecanlıydı. Söze nasıl başlayacağını düşünürken ben emektar gazeteci kimliğimle “Hoş geldiniz sayın valim” deyip sözü başlatınca konuk derin bir nefes alıp gözlerimdeki ışıltıyla rahatladı ve minik bir ısınmayla devletin makamı Antalya için yapabilecekleri işleri anlattı.

Tabi bu sohbetler her zaman olduğu gibi kendini ispatlamayı hastalık haline getiren emektar emekli bir gazeteci abimize nasip oldu. İlkokul talebelerinin çalışkanlık edasıyla öğretmeninin gözüne girme taktiğiyle o da vali beyin sözlerini tasdik edip karşılıklı sohbete dönmesi diğer gazetecileri hayli sıktı ve rahatsız etti. Umarım Cevat Alp abim bundan sonra genç gazetecilere de söz hakkı verir.

Antalya’nın yeni Valisi Hulusi Şahin, "Şeffaflık ilk işimiz. Daire müdürlerine talimat verdim. Basın ile ilişkiler sıcak tutulacak. Kamu hizmeti veren basın görevlisi haber kaynağına direk ulaşacak ve bürokratik formaliteler ortadan kalkacak. İsteyen daire müdürü kurumuyla ilgili basına yardımcı olacak haber alma ve yayma özgürlüğünü kısıtlamayacak. Gerekirse kurumu adına sözlü ve görsel basın dada konuşacak” diyerek derin bir meseleye parmak basması hepimizin hoşuna gitti. Eskiden “Ben bilmem amirim” bilir deyip basit bir konuyu dıdısının dıdısına pas eden tembel müdürlerin işi yaş bence.

Bazı konuşmalarında Malatya alışkanlığından olsa gerek Antalya’ya arada bir “Malatya” demesi dikkatlerden kaçmadı tabii ki. Bu arada Malatya depremi yaşayan bir vali olarak önceliğin “Deprem” mevzuları olması gerektiğini hatırlatan Şahin, “Eğitim kurumlarımızı ve yurtları gözden geçireceğiz. Tabiki özel okul ve yurtları da. Bunlar arasında olumsuz rapor alırsak derhal gereğini yapacağız. Depremin ne zaman nerede olacağını kimse bilemez. Hepimiz hazırlıklı olmalıyız. Antalya da hazırlıklı olmalı ve bu konu önceliğimizdir” dedi.

Kanal VTV den Ali Buldu’nun “Sosyal medyanız var mı?" sorusuna, “Ben sosyal medya kullanmıyorum, zaten kızım Avrupa da TİK TOK merkezinde çalışıyor. Biz vaktimizi hizmet ve icraatlara kullanacağız. Antalya turizmi, tarımı tabii ki önemli. Kent alt yapısı, atık su tahliyeleri, taş ocakları, trafik asayiş, sağlık gibi rutin hizmetler zaten yapılıyor. Amaç yapılanların üzerine bizde bir katma değer yaratabilirsek ne mutlu diyeceğiz "sözleriyle dikkat çekti. Ve 2026 için Antalya’nın astroloji festivalinde dünyaya ev sahipliği yapacağını vurguladı.
Kısacası biz ev sahipliğimizi bilip yeni valimize “Hoş geldiniz” dedik.

Keşke giderlerken onlar da bizlere, “Allah'a ısmarladık” diyebilselerdi.

Ben şahsen Nürnberg’de, yakinen tanıdığım Valimiz Ersin Yazıcının veda edişinin hayreti içindeyim. Valimizi Malatya’ya “Kasaplar odası. Fırıncılar odası” gibi STK lar uğurlanıyorsa ya bizde bir eksiklik var, ya da onlar bizden bir üst ligdeler.

Yani ben vali olsam böyle konularda önce yakınımdaki, basın, protokol özel kalem gibi görevlileri sorumlu bilirim. O yüzden sayın Valimizin en yakınındakileri iyi kontrol etmesi gerekir diye düşünüyorum.

Şimdiye kadar 17 vali ile çalışmış bir gazeteci olarak eski Valilik basın , protokol görevi yapan geçmişteki büyüklerimizin tecrübeleri hafızalarımızda duruyor. Örneğin rahmetli Valimiz Bahaeddin Güneyin basın işlerini ortaokul mezunu rahmetli Ramazan Karaburun yapardı. Vali onu çağırır basın programını ona sorar ondan fikir alırdı. Ve Antalya basınıda onu çok severdi. Benden demesi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları