Yediğim at eti miydi, it eti miydi?

21.08.2023 22:11

Antalya’nın İbradı ilçesi Ormana sınırlarında doğal ortamda yaşayan “Yılkı atlarının” sayısı hızla azalıyor. Yöre insanlarının ifadelerine göre, kötü niyetli birilerinin atları kesip kasaplık et olarak pazarladıklarını iddia etmesi tüylerimizi diken etti. Hayretler içinde kaldık.
Geçtiğimiz hafta Gazeteci dostlarla Taşağıl tarafından Konya istikametine açılan 5 kilometrelik yeni tünelden “Yılkı atlarının” yaşadığı Ormana Eynif ovasına çıktık.

Tünelin bitiminden sonra bir gurup Yılkı atıyla karşılaştık. Antalya'nın İbradı ilçesi Ormana Mahallesi Eynif Ovası'nda özgürce dolaşan ve orman yangınları sonrası beslenme sıkıntısı yaşamamaları için ilgililerce beslenen ve bazı noktalara yem saman bırakıldığını ifade eden, doğaseverler, “Yılkı atlarının bölgemizdeki varoluş tarihi ta Osmanlı dönemine uzanır.

Osmanlı dönemi son bulduğunda İbradı ve Ormanalı genç askerler evlerine bu atlar ile döndüler. Cumhuriyet dönemiyle ormanlık alan ve ovalara terk edilen atlar o yıllardan beri yaban bir hayata alıştı.

On yıl öncesine kadar sayıları 5-6 bini geçkindi. İki yıl önce asrın felaketi Manavgat orman yangınlarıyla yer değiştiren Yılkı atlarının da zarar gördüğünü tahmin ediyoruz. Şimdi ise Antalya-Konya otobanın Eynif ovasından geçmesi bu yabani atların doğasının bozulmasına neden oldu” diyerek en ilginç iddialarını da şöyle ifade ettiler:

“Maalesef yaptığımız gözlemlerde at aile gruplarında gözle görülür azalma var. Aldığımız bazı ihbarlar bizi korkuttu. Köy halkından bazı vatandaşların bölgede üç, beş at başı gördüklerini ifade ettiler. Tahminlerimize göre art niyetli kişilerce atların kesilip kasaplık pazarlandığının duyumunu almamız tüylerimizi diken diken etti” diyerek yetkilileri uyardılar.

Antalya Gazeteciler Cemiyetinin 2013'te düzenlediği doğa ve kültür gezilerimizin birini Akseki-İbradı-Ormana ve Yılkı atlarının yaşadığı Eynif ovasına yapmıştık. O yıllarda mevcut yol çalışması yeni başlamış, Antalya-Konya arasındaki 5 kilometrelik “Taşağıl tünelinin” de dağ altında devam ettiğini anlatmıştı rehberimiz.

O zaman bugünkü halinden daha bakir ve doğal olan Eynif ovasında gruplar halinde koşturan 300 civarında at görmüştük. Fotoğraf makinalarına sarılan meslektaşlarımız uzaktan da olsa en iyi enstantaneleri elde etmek için yarışmışlardı.

Şimdi tüm meslektaşlarımı bu konuda haberdar ederek, bölge ziyaretlerini sürdürmelerini ve yetkililerden bilgi almalarını, bulursalar at resmi çekmelerini öneriyorum. Zaten yeni Valimiz sayın Hulusi Şahin, dedi ki “Bütün daire müdürlerine yazılı talimat verdim. Müdürler birimleriyle ilgili her türlü bilgi belge ve doküman sunumunda basın mensuplarını bilgilendirecek amirine sormaya gerek kalmayacak. Konu kamu yararına ise basın mensubunu yerinde bilgilendirecek” demiş ve işi kimsenin yokuşa süremeyeceğinin altını çizmişti.

İşte bu vesileyle Orman Bölge Müdürlüğü, Tabiat Varlıklarını koruma daireleri Yılkı atlarının akıbetleri hakkında atların neden azaldığını açıklamalılar.

Bu arada bir tespitimi belirtmek isterim. Yaşadığım kentin bazı kesimlerinde çok ucuza et satan kasap vitrinleri gördüm. Soğuksu mahallesinde

“Kilosu 239 tl ye kıymalık dana” afişi görmüş yarım kilo almıştım. Aynı gün pişirdiğimizde farklı koku kötü bir tat almış ve çöpe atmıştık.

Eynif ovasında görüldüğü iddia edilen “Yılkı atlarının” başları benim başımı döndürmedi desem yalan olur.

Acaba diyorum, yediğim at et mi, it eti miydi?

Yorumlar

Cevdet alkış dedi ki;

2023-09-01 21:05:57

Kilosu 239 TL Hocam, Kasap size söylemiş!! 🫏

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yorum Yap

    Yazarın Diğer Yazıları