Turizmde keseye göre fiyat politikası olur mu?

01.12.2023 20:34

İsviçre merkezli Türk tur operatörü Bentur her yıl sezon sonunda 600'e yakın iş ortağı acente çalışanını Antalya'da misafir ediyor. Bu yıl yine 650 acenta sahibi ve çalışanını Kundu bölgesinin en güzel otellerinden biri olan Miracle Resort Hotel de misafir ediyor.

Şirketin yönetim kurulu başkanı Kadir Uğur'u 30 seneden beri tanırım. Duayen ve başarılı bir turizmcidir.

Şirketin CEO'su ise oğlu Deniz Uğur, genç dinamik girişimci babasından devraldığı Bentour bayrağını çok ilerilere taşıyan yetenekli bir turizmci. Bugün turizm basını ile biraraya geldi.

Şirketin 2023 hedefini yüzde 80 Türkiye olmak üzere 200 bin misafir taşıyarak tutturduğunu 2024 için de yüzde 25'lik bir büyüme hedefleri olduğunu anlattı.

Almanya ve İsviçre başta olmak üzere sadece 4 ülkede operasyon yapan Bentour CEO'su Deniz Uğur ilginç açıklamalarda bulundu. Malum pandemi sonrasında dünya yepyeni bir sezona uyandı.

Türkiye olarak ciddi bir tecrübe yaşadık ve sınavdan da başarıyla çıktık. Geride bıraktığımız üç yılda gerek pandemi gerekse yaşanan savaşlar nedeniyle özellikle coğrafyamız ile dünya seyahat ve tatil endüstrisi çok ama çok ciddi bir sınav verdi diyebilirim.
Gördüğüm ve dinlediğim kadarıyla Deniz Uğur ve ekibi her türlü krize karşı tecrübe kazanmış en önemlisi krizlere karşı bir B-C planı geliştirebilen bir kapasiteye sahip.

Yine işin profesyonellerinden dinlediğimiz kadarıyla geçtiğimiz sezon başlayan ve bu sezon devam eden oda fiyatlarının artışı özellikle dar gelirli yerli veya yabancı tatilciyi çok etkilemiş. Yerli evinden çıkmaz iken yabancılar farklı destinasyonlara yönelmiş.

Deniz Uğur'un bu olumsuz duruma karşı da çözüm önerisi var. Ben yılların bir turizm yazarı ve takipçisi olarak öneriyi çok beğendim. Mantıklı ve değerlendirilmesi gereken bir durum.
Deniz Uğur diyor ki fiyat politikasından dolayı Türkiye'nin böylesi ekonominin daraldığı bir dünyada bir misafirini dahi başka bir ülkeye kaptırma lüksü yok diyor.

ÇÖZÜM NE?

Antalya'da malum hemen hemen her otel her şey dahil sistemi ile turizm yapıyor. Peki her şey dahilde ne var. Sınırsız içki, yemek vs. Peki içki içmeyen, tabaklar dolusu yemek almak istemeyen insanlar yemediği içmediği her şey dahil malzemesinin parasını ödemek zorunda mı? Bence değil.

Sevgili CEO Deniz 'oteller kendi içinde fiyat kalitesinden asla ödün vermeden mu meseleyi bir kart veya farklı renklerde bileklik ile sorunu çözebilir' diyor.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Dış İlişkiler Genel Koordinatörü ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Onursal Başkanı Mevlüt Yeni, Bentour Reisen Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş Rosati ve Bentour reisen CEO'su Deniz Uğur

Ekonomik sorun sadece Türkiye'de yaşanmıyor diyen Uğur, ' Almanya'da, İsviçre'de Hollanda'da kısacası Avrupa ve dünyanın her yerinde ekonomik sıkıntı var. Devir hesap kitap devri. Dolayısıyla Türkiye bir anda oda fiyatlarını yukarı çekti. Uzun yıllardır tatil için Türkiye'yi tercih eden misafirlerin çoğu fiyat politikamız nedeniyle başka ülkelere gitmek zorunda kaldı. Her otel kendi içinde ürün çeşitliliği ve buna bağlı herkesin ekonomisine göre fiyatlandırma yapılırsa hiç bir müşteriyi kaçırmayız.' diyor.

Öneri kulağımıza çok hoş geldi. Oteller kendi içinde her şey dahil tatil yapmak istemeyen müşterilerine maliyet durumuna göre fiyatlandırma farklılığı yaratabilir. Bunu kısmi olarak bazı otellerin yaptığını ve başarılı olduklarını da göz önünde bulundurursak, Deniz Uğur'un bu önerisi kesinlikle Türkiye'ye hem sayı hemde gelir bakımından avantaj sağlayacaktır.

Bentour reisen CEO Deniz Uğur ve Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş Rosati, şirketin kesinlikle tur operatörlüğünü zafiyete düşürecek başka yatırımlara girmeyeceğini belirterek 'Bizim şirket olarak bir otel yatırımına ihtiyacımız yok zaten her otel bizim. Uçak şirketine de asla girmeyeceğiz, örneğin partnerimiz olan SunExpress ne istersek yapıyor, çalıştığımız diğer uçak şirketleri de çok iyi partnerlerimiz ve hiç bir sorun yaşamıyoruz.
Geçmişte hepsini bünyesinde yapmaya çalışan bazı firmaların battığını biliyoruz ve bu konuda dünya turizminin acı tecrübeleri mevcuttur. Biz o hataları yapmak istemiyoruz' dediler.

Deniz Uğur konuşurken satır arasında önemli iki mesaj daha verdi. Malum coğrafyamızda iki savaş var. Ukrayna, Rusya ve İsrail, Filistin. Bu savaşların Türkiye turizmini etkilemeyeceğini söylerken 'Ukrayna Almanya'ya Türkiye'den daha yakın. Bu açıdan Türkiye daha güvenli. Ülkemizin Filistin politikası her ne kadar batılı bazı politikacılar tarafından tepki görse de barışçıl ve insani açıdan örneğin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya 'da yaptığı konuşma çoğu yabancılar tarafından takdir edildi. Doğruyu söyleyip doğru şeyler yaptığınız da bazılarının hoşuna gitmese bile içinde insan sevgisi olan çoğu insanın takdirini kazanıyor. Bu açıdan bakarsak masum insanların ölmesine karşı çıkan Türkiye'nin İsrail Filistin savaş politikasından etkilenmeyeceğini düşünüyoruz'dedi.

Özet olarak Bentour emin adımlarla hedeflerine yürüyor. Bayrağı devralan gençler ise tıpkı Kadir Uğur'un oğlu Deniz Uğur gibi gelecek vaat ediyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları