MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt

 
Sesimi duyan yok mu?

25.12.2018 19:28

Dünyaya gözlerini açan bebekleri düşünün, ağlarken bile masum, savunmasız ve çaresiz.

Hepsi insan olarak gelir dünyaya.

Zaman geçtikçe bir kısmı makam mevki sahibi olur, isimlerinin solunda unvanlar oluşur, kimisi şan şöhret sahibi olur, zengin olur ancak gerçek makam sahibini unuturlar ve çok önemli bir kısmı, dünyaya gelişlerindeki masumiyet çemberinin dışına çıkar ve insanlıklarını kaybederler.

O zaman başlar zulüm, işkence ve cinayetler.

İnsan kalabilenler ise hep zarar görür dünyamızda ama yine sabrederler hesap günü umuduyla.

Bu sistemin içinde, kadınlar ve erkekler yer alır elbette ve kimi zaman adlarına şiirler yazılır, övgüler dizilir çoğunlukla da yerilirler.  Atasözlerine bile konu olurlar.

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözü gibi.

Bende çoğu kez duydum bu sözü ama bulunduğumuz zaman diliminde, bu sözün çok eksik olduğunu düşündüm ve kendime göre tamamlamak istedim.

Şöyle;

“DOĞDUĞU GİBİ İNSAN KALABİLEN HER BAŞARILI ERKEĞİN ARKASINDA MUTLAKA BİR KADIN VARDIR.

ANCAK.

ÇARESİZ BIRAKILAN HER KADININ ÖNÜNDE MUTLAKA, İNSANLIĞINI KAYBETMİŞ BİR ERKEK GÖRÜRSÜNÜZ.”  

BOŞA AKAN SU MİSALİ HEBA OLAN EKONOMİK KAYNAKLAR

Köyümüzün içme suyu “Göz” dediğimiz, yaklaşık beş kilometre mesafede dağın yamacından çıkar ve bu kaynaktan, bağ bahçe sulanır ayrıcı içme suyu olarak da kullanılır.

Su, tarlalara bahçelere ulaşıncaya kadar, kazma küreklerle oluşturulmuş toprak kanaldan geçer ve bahçesini tarlasını sulayacak herkes, önce suyun gözüne kadar çıkar, “Göz” den bıraktığı suyun önünde bahçesine kadar gelirken, tamamen doğal oluşturulmuş toprak “ark” ta (Doğal su kanalı) bozulmuş yer varsa toprakla doldurarak onarır, tarlalardan kanala açılmış “köstebek olukları” varsa onları ayağıyla bastırarak kapatır, suyun sağa sola heba olmaması için tedbirini alır ve bahçesine kadar firesiz ulaştırdığı su ile tarlasını sulardı.

“Ülkemiz kaynaklarının hazineye intikal ettirilmesi sırasında, önemli bir kısmının yolda heba olduğu” düşüncem oluştuğunda, kaynakların hazineye tam ve doğru bir şekilde intikalinde, kaçakları tespit ve bunun için alınması gerekli tedbirleri belirlerken, köydeki bağı bahçeyi sularken yapılan uygulama aklıma geldi.

İşte bu anlayışla yaptığım çalışma sonrasında, “yılda yetmiş milyar lira civarında ekonomik kaynağımızın heba olduğunu, yoldaki köstebek oluklarına aktığı” sonucuna ulaştım, hesapladım.

Bu kaynağın hazineye tam ve doğru olarak nasıl intikal edeceğini de belirledikten sonra, bir projeye dönüştürerek, rapor halinde ülkemin kullanımına sunmak istedim.

Akla gelebilecek tüm girişimleri de yaptım ancak, SESİMİ DUYAN YOK Kİ.!!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları