MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

23 Nisan Konyaaltı

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center

Antalya OSB
Sakalım olsaydı...

28.02.2021 09:30

Akaryakıt dağıtımına yönelik bir yolsuzluk iddiası ile ilgili iki operasyon düzenlendi ve yolsuzluğun 15 milyar lira vergi kaybına sebep olduğu medyada yer aldı.

İddiaya göre;

Rafinerilerden alınan akaryakıtın gerçek alıcı isimleri sistem üzerinden siliniyor, bunun yerine kâğıt üzerinde, taş ocağı, asfalt fabrikası gibi firmalara satılmış gibi gösterilerek komisyon karşılığı fatura düzenleniyor.

Sonuçta; Şebeke aldığı komisyonlarla gelir elde ediyor.

Firmalar aldıkları faturaları “Gider” yazmak ve “KDV” indiriminde kullanmak suretiyle hazineye ödenmesi gereken vergiyi cebe indiriyor.

Yani, sahtecilik daha birçok sektörde bu yöntem ve [Eküri mükellefiyet] yöntemiyle, bazen de başkalarına yaptırılan ödemeler gider kaydedilmek suretiyle yaygın olarak işliyor.
Bir kesim ise buna alet oluyor.

Peki sakalım olsaydı başlığını neden attım?

Yaklaşık iki yıl öncesinde, 35 yıl sonra KDV Reformu başlığıyla vergi reformu hazırlayarak uluslararası sempozyuma sunmuş ve kabul edilmesi sonrasında E Kitap olarak basılarak yayınlanmış, bende bu reformu Antalya ilimizden başlamak suretiyle sırasıyla devletin her kademesine ulaştırmak istememe rağmen, ülke genelinde emek sarf etmeden kazanç elde eden az sayıda olan ama siyasi olarak etkili kişileri geçemediğimden iletememiştim.

Bu çalışmamda;

Her yıl Devletin hazinesine girmesi gereken 70 milyar liranın nasıl bazı kişilerce iç edildiği.

Mevcut sistemin kaldırılarak yerine uygulanacak yöntem ile sahte fatura ve kayıt dışılığın otomatik olarak % 90, hatta daha fazla oranda nasıl ortadan kalkabileceği, izah edilmiş hesaplanmış ve üç yöntem ile test edilmişti.

Söz konusu operasyon haberini okuduğumda yeniden aklıma geldi.

Bu firmalar ne yaptıklarını ve vergiden kaçınmanın tüm ayrıntılarını bilen kişiler ile çalıştıkları için anılan yıllar ile ilgili, çıkarılmış af yasalarındaki matrah artırımından mutlaka faydalanmış olduklarından, kaçırılan vergiler de istenilen oranda geri tahsil edilemeyecek, yargı süreçleri yıllar sürecek, belki yeni bir af yasasıyla eriyip gidecektir.

Eğer sakalım olsaydı. Sözüm dinlenseydi ve hazırladığım vergi reformu hayata geçseydi, bu operasyona ihtiyaç bile kalmayacaktı.

Çünkü böyle bir yolsuzluğun gerekçesi kalmamış olacaktı.

Çok yazık.

Hazırladığım vergi reformunun ayrıntısını merak edenler aşağıda yer alan linkten okuyabilirler.

http://www.maliyesempozyumu.org/wp-content/uploads/2020/01/v03-MaliyeArastirmalari.pdf

[Sayfa 43-69]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları