Parmak boyası, adaylar ve yönetim sistemi

31.03.2023 22:22

Seçimler, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır. Bu anayasanın hükmüdür. [Madde 79]

Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçim tutanaklarını ve Cumhurbaşkanlığı seçim tutanaklarını kabul etme görevi Yüksek Seçim Kurulunundur.

Teşkilat kanununun 6. Maddesinin birinci fıkrası da neredeyse aynıdır;

[Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğüyle ilgili bütün işlemleri yapmak veya yaptırmak, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları incelemek ve kesin olarak karara bağlamak.]

Peki asrın afeti sonrası büyük sayıda ölümler ve yer değiştirmeler dolasıyla oy kullanımında kargaşa olması ihtimali yüksek iken, parmak boyası talebinin, yasal düzenleme gerekir diyerek reddedilmesi doğru mu.

Mevcut yasal düzenlemeler çok açık bir şekilde her türlü tedbiri alma konusunda Yüksek Seçim Kuruluna yetki vermiş bulunmaktadır ve parmak boyası kullanımı için yeni bir yasal düzenlemeye gerek yoktur.

Umarım alınan karar yeniden gözden geçirilir.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI

Cumhurbaşkanlığı sayın adaylarına ilişkin başvurular Yüksek Seçim Kuruluna yapıldı, itirazlar üçüncü adaylık dahil değerlendirildi ve itirazlar reddedildiği için adaylıklar kesinleşti.

Kırk yıl kanunlar ile görev yapmış birisi olarak, açıklanan karara saygı duymakla birlikte isterdim ki net bir hukuki değerlendirme de yapılsın.

Bu olmadı.

Onun için sadece şunu diyebilirim ki;

Anayasada yer alan iki defa seçilme hakkı, kişiye tanınmış bir haktır. Totaliter bir rejim gelmediği ve Anayasanın askıya alınmış olması hali dışında bu gerçeği kimse inkâr edemez.

Sormak isterim;

Beş altı ay sonra olur ya parlamenter sisteme geri geçilmiş olsa ve mevcut Anayasa’da iki defa seçilme hakkı aynı kalsa;

Cumhurbaşkanı seçilme hakkı, sıfırdan mı başlayacak?

YÖNETİM SİSTEMİ

Beş yıldır tambir örneğini bir türlü bulamadığım yeni bir yönetim sistemini test ediyoruz.

Yaşadığımız artı ve eksi uygulamalar dikkate alınarak bir anket yapılsa, bu sistem ile aşağıda sayacağımız kurumsal yapılardan hangisi yönetilebilir acaba.

Bir imparatorluk

Bir büyük ülke

Bir küçük ülke

Bir federasyon

Bir il

Bir ilçe

Bir köy

Bir kurumsal şirket

Bir aile şirketi.

Bir düşünün bakalım, sizce hangisi.!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları