“Ne olacak memleketin hali”

16.09.2023 08:30

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, siyasi nabız yoklamaya erken başlamış görünüyor.

Muratpaşa mahallesi sokak ziyaretlerinde bir grup vatandaşla çay içip sohbet ederken “Ne olacak bu memleketin hali” diye soruyor. Vatandaş geçinemediğini anlatıyor. Ev kiralarından başlayıp bir dilim peynirin dünya para olduğunu söylüyor. O da “Evet pandemiden sonra böyle bir krizin çıkacağı belliydi falan filan" diyor.

ANAP Eski Milletvekillerinden Sami Küçükbaşkan aradı, “Abi ben yayladayım Antalya’dan biraz uzak düştüm şehirdeki siyaseti sen iyi yorumlarsın diye yoklama çekti.

Bende peki sizin görüşünüz nedir deyince, “Erdal’ım Antalya yerel siyaseti ancak Kasımda netlik kazanır. Daha partiler büyük kongrelerini yapmadı. Kim yeni genel başkan seçecek. Göreve gelecek olan Genel Başkanlar ve parti meclisleri durum değerlendirmelerini yaptıktan sonra aday adaylarını sonra da adaylarını belirlerler, falan filan” dedi.

Bir kesim gazeteci gurubu ise, pusuya yatmış kimsenin etlisine sütlüsüne dokunmadan hesaplarını garanti yerden yazıp yorumlama beklemesindeler. Onlar zaten camiada hep bilinirler enlem ve boylam endamlarıyla tanınırlar. Önce kuşa bir taş atıp ürkütürler sonra ortaya atılan yeme kuştan önce koşarlar. Nedir ne yapıyorsun, bu sana yakışmadı dediğin zaman da “falan filan” deyip işlerine geldiği gibi geçiştirirler.

Önceki gün CHP kanadında Özgür Özel Genel Başkanlık için adaylığını açıkladı. Genel Başkan Kemal Kılıçtaroğlu bu koltuğu Özel’e bırakacağını yüksek ihtimalle tahmin ediyorum. Olası durumda Özgür Özel Genel Başkanlığındaki CHP de belediye başkan adaylarını belirlenirken Antalya için daha bir özen ve hassasiyet gösterecek. Aldığım bilgilere göre Büyükşehir için Muhittin Böcek adı artık tarih olacak. CHP’nin Büyükşehir adayı kim mi olur, hesaplarında Muratpaşa Başkanı Ümit Uysal adı halkın dilinden düşmüyor. Vatandaşın bir kısmı Ümit Uysal’ı, İYİ Partinin transfer edip Büyükşehirden aday gösterileceği bile konuşuluyor.

Öte yandan eski DYP’li şimdi İYİ parti eski Milletvekili ve Belediye Başkanı Hasan Subaşının da adı İYİ’lerce Büyükşehir’e yakıştırılıyor ve aday gösterileceği kulislerde ifade ediliyor. Bu arada yine eski MHP Milletvekili Dr. Nesrin Ünal da kolları sıvamış siyaset sahnesinde yerini almış görünüyor. STK ziyaretleri, gazete merkezlerine yaptığı temaslar boşa değil. Bunların hepsi yerel seçimlerde İYİ partinin Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmak için atılan “falan filan” lar.

Adalet ve Kalkınma kısa adı AKP de ise hummalı bir çalışma seziyorum. AKP’nin birçok ilçede ilçe başkanları istifa etti. Neden mi, tabi ki de o ilçede Belediye Başkan aday adayı, yada meclis üyesi olabilme yarışında ipi göğüslemek niyetindeler. Korkuteli ilçe Başkanı Kemal Sancaktarın bu dönem kendi ilçesinde AKP adına yarışa gireceğini biliyoruz. Bekleyelim görelim.

MHP kanadında bakıldığında Büyükşehir Belediye başkanlığı adaylığında hiçbir isimden tık yok. Eğer orada ittifakla yaşam alışkanlığı kolaylarına geliyorsa aday çıkarmada pek niyetli görünmeseler de, Devlet Bahçeli'den sürpriz bir aday ismini işaret edilebilir.

Kısacası bu makamlara gelebilmenin yolu her ne kadar siyaset yoluyla olsa da halkın sokağın, nabzını tutmak için kapı-kapı dolaşmayı da unutmamak gerek. Bunu en iyi sergileyen biri Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’dür.

Düğüne-dernek nişan, iftar sofraları, hasta ziyaretine kadar Kepezli ile tam kaynaşmış durumda. Aynı yerden adaylığını gösterse bir kez daha banko olur. Tütüncü için, farklı dedikodu ve yorumlarda duyuyoruz. Yeri geldiğinde bunlara da değiniriz.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dedi ki;

“Biz 81 ilde kendi adaylarımızla yerel seçimlere katılacağız”. Bence en doğrusu. Böyle bir durumda dengeler çok değişir. Yani Antalya’da bu durum söz konusu olursa başkanlık yarışının oylarını böler CHP ile AKP arasında milimetrelik oy fark ile başkanlık belki de yazı- turada belirlenir, “FALAN FİLAN”

Ümit Uysalın dediği gibi “Ne olacak memleketin hali”

Halk ciddi bir ekonomik kriz altında inim inliyor.

Bu kış dahada zor geçecek. Zaman 31 Mart yerel seçimlerine doğru ilerlerken vatandaşın yüz ifadelerini iyi okumak gerekir.

Bence vatandaş çok mutsuz.

Bu mutsuzluk onların sandık başına gitmesine bile engel teşkil edebilir.

Bu vesileyle Cumhur seçimlerinde sandık başına gidip oy kullanma rekoru kıran vatandaş, yerel seçimlere pek katılım sağlamayabilir. Yani “falan filan” demeden “Mutlu olmayan vatandaş, sizi biraz zor mutlu eder” diye düşünüyorum.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Cevdet alkış dedi ki;

2023-09-19 09:53:48

Titanik'in dümeni kilitlendi. Buz dağına doğru hızla gidiyor. Üzgünüm.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yorum Yap

    Yazarın Diğer Yazıları