MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütNe kadar uyum

29.03.2022 09:39

Kendinizle tanışma imkanınız olsaydı kendinizle uyumlu olur muydunuz ve kendinize güven duyar mıydınız? Yanıtlaması oldukça güç sorular. Çünkü başkaları hakkında hüküm verirken çoğunlukla zorlanmayız ancak iş kendimize geldiğinde orada bir duralım bakalım.

İlişkilerimizi etkileyen iki ana unsur, ne yaptığımız ve nasıl düşündüğümüzdür. Bir iletişimin içindeyken başarılı olmamızı sağlayan şey uyum göstermekten geçer. Tanımına bakacak olursak bir bütünün parçaları arasında bulunana ya da bulunması gereken uygunluk olarak anlatılmış ancak ilişkiler açısından bakarsak ‘’iki birey arasında ortaya çıkan ve karşılıklı etkileşim ve saygıya dayanan kaliteli yaklaşım’’ olarak tanımlanıyor.

Uyum sağlayabilmek için uyumlu yaklaşımlar göstermek gerekiyor. Ancak bu yaklaşımlar doğal olmalı. Zorla uyum, yapaydır. Uyum sağlama noktasında engellerimiz varsa bunları ortadan kaldırabiliriz. Bunu sağlayan pek çok sistem vardır. NLP bunlardan biridir. NLP ile beceri kazanmamız mümkündür.

Bazen çevremde pek çok insanın uyum sağlamak adına çaba gösterdiğini görüyorum. Aslında anlamlıdır çaba göstermek ancak bizde başkalarını yönlendirme isteği varsa, başkalarının söylediklerine kapalıysak bu, pek de başarıya ulaşamayacaktır.

Bu durumda kişi, kendi içinde söylediklerinin daima doğru olduğuna inanır ve kendini etkileşime açamaz. İnsanlarda bir etki yaratmak istiyorsak biz de etkilere açık olmalıyız. İşte uyum karşılıklı etkileşimin getirdiği bir kaliteyi doğurur o zaman. İlk yenmemiz gereken, herkesten bir şeyler öğrenebileceğimiz ve etkilenebileceğimizdir.

Belki şunu yanıtlamalıyız şimdi de uyum, sadece arkadaş olabileceğimiz insanlarla mı kurulur? Aslında hayır. Bu bir şart değil. Uyum sadece insanlar arasında değildir. Mesele doğaya uyum sağlıyoruz. Arkadaş değiliz ancak uyumlanabiliyoruz.

Kulak veriyoruz doğaya. Duruma onun açısından bakıyoruz, dinliyoruz doğayı, doğaya nasıl uyum sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. O zaman demek ki uyum sağlamak için kişiyle arkadaş olmamız gerekmiyor. O kişiyle anlaşamadığımız noktalar olabilir ancak yine de onunla uyumlu bir ilişki kurabiliriz.

Uyum biraz da kendinizi karşınızdakinin yerine koyabilmek. Onun gibi düşünebilmek için kendimizi onun yerine koyabilmek ve bu konuda istekli olmak. Bazen deriz ya, Ben olsaydım öyle yapmazdım diye.

Burada gerçekten öyle düşündüğümüzde bu cümlemizin de ne kadar havada kaldığını fark ederiz. Şartları tam bilmeden ve kendimizi gerçek anlamda onun yerine koymadan bunu bilemeyiz. Bu yüzden çoğu zaman insanların yaşadıklarına olumsuz bir bakış açısı geliştiririz. Dediğimiz gibi bu, bir beceridir ve geliştirilmesi gerekir.

Bunu geliştirmek istiyorsak NLP gibi sistemlerden yardım alabiliriz. Ama en önemlisi şu ki, insanları önemseyin ve onlarla ilgilenin. Bu, gerçek bir ilgi olsun. Neden öyle hissettiğine dair gerçekten ilgili olun. İşte o zaman uyum da kendiliğinden gelecektir. Uyumlu görünmek değil uyumlu olabilmek önemlidir. Kaliteli ilişkiler uyumla kurulur ancak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları