Memurlara seyyanen ödeme yapılırken Maliye Bakanı neredeydi?

22.08.2023 12:00

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Geçici 4. Maddenin 9. Bendi açık bir şekilde, emekli aylıkları ile ilgili yapılması gereken uygulamayı hiçbir yasal düzenleme yapılmasına gerek olmayacak şekilde hüküm altına almıştır, bu kanun şu anda da yürürlüktedir.

Kanun;

5434 sayılı Kanuna göre ödenen aylıklar ile bu madde kapsamında bağlanacak aylıklar, memur maaş katsayılarındaki artışlara göre yükseltilir.

Ayrıca 5434 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra barem, teşkilat, kadro ve sair kanunlar ile aynı rütbe, kadro ve sair kanunlarda yapılacak değişiklikler sonucunda aylık tutarlarında meydana gelecek yükselmeler, aynı rütbe, kadro unvanı ve dereceden bağlanmış bulunan emeklilik, malullük ve vazife malullük aylıkları ile dul ve yetim aylıkları hakkında da uygulanır.

Diyor.

Okur yazar durumda olan herkesin anlayacağı derecede açık olan bu düzenleme, emekli aylığı alanlar için nasıl bir uygulama yapılacağını açıklamış durumdadır ve bu yıllardır uygulanagelmektedir.

Eğer emekli aylıkları için, çalışan emsallerinden daha fazla bir ödeme düşünülmüyor ise yani, en düşük emekli aylıklarının yükseltilmesi, güncel hale getirilmesi vs. gibi uygulamalar dışında, bakanlığın bir çalışma yapmasına veya T.B.M.M’den emekli aylıklarına ilişkin kanun yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Yani çalışan emsallere yapılan her türlü artışın mevcut esaslara göre, emekli aylıklarına da yansıtılması gerekmektedir.

Bunun dışında yapılmış ve yapılacak uygulamalar hem Anayasamıza hem de belirttiğim kanun maddesine açıkça aykırıdır.

Çalışanlara kanuni düzenleme ile yapılmış olan gösterge ile ilgili olan artışlar emekli emsallerine de yansıtılırken  seyyanen ödeme emeklilere yansıtılmamış, mevcut olan yasal düzenleme çiğnenmiştir.

Muhalif milletvekilleri dışında çoğunluk sayıya sahip iktidar milletvekillerinin hiçbir tanesi bu hukuksuzluğa sesini çıkarmamış.

Mevcut yasal düzenlemeden de haberleri olmadığını, hatta Cumhurbaşkanını yanılttıklarını göstermişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanı bir açıklama yaparak memurlara yapılan zammın emeklilerden esirgenemeyeceğini beyan ettiğine göre yanıltıldığını anladığı açıktır.

Eğer Maliye Bakanı buna karşı çıkacak deniyorsa da memurlara yasal düzenleme çıkarken karşı çıkması gerekirdi. Dolayısıyla böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Az da verecekseniz, çok da verecekseniz herkese adil olmanız gerekmektedir.

Peki ne yapılmalı.

Yeni bir düzenleme yapılması mı gerekir.?

Kesinlikle hayır.

Sadece, memurlar ile ilgili yapılmış düzenleme hükümlerinin emekli aylıklarına da 5510 Sayılı Kanunun Geçici 4. Maddesinin 9. Bendi hükmüne göre yansıtılması talimatı yeterlidir.

Hatta buna bile gerek olmayıp, S.G.K’nun doğrudan bu düzeltmeleri, memurlar ile ilgili yasal düzenlemenin geçerli olduğu Haziran ayından itibaren geçerli olarak düzeltilerek yansıtılması çok net bir şekilde söylemek isterim ki mümkündür. Doğrusu da budur.

Sayın vekillerimiz de halkın vekili olduklarını hatırlamalıdırlar.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

  • 2

Mehmet Güneri dedi ki;

2023-08-22 12:04:44

Teşekkürler. Bu açıklamanızı aynen katılıyorum. İnşallah Hükümetimiz bu yanlıştan döner 8027 TL olan seyyanen verilen meblağı emeklilere de yansıtır. Sevgiler.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yorum Yap

    Yazarın Diğer Yazıları