Küçük Moskova başkanını arıyor

23.11.2023 08:30

Antalya’ya ilk geldiğimiz yıllarda oraya “Küçük Moskova” diyorlardı.
Çok merak etmiştim. “Nasıl olurda Antalya’nın bir ilçesinde Ruslar yaşar da oraya Moskova derler” diye.

Bu anlattığım 70 ‘li 90’lı yıllar arasıydı. Sağ sol çatışmalarının en zirve yaptığı dönemdi. Milliyet Gazetesi'nde çalıştığım yıllarda yerel seçim çalışmasında gitmiştim o küçük Moskova’ya.

Sokaklarda radar gibi Rus aramıştım ama nafile.

Köşe başlarında küçük esnafa ait dükkancıklar, halkı kasketli, kimi şalvarlı Heybeli’ydi. Halktan birkaç kişiye sormuştum, “Neden buraya Küçük Moskova” diyorlar? Aldığım cevaplar ilginçti.

“Gazeteci Bey biz Cumhuriyetin kurucusu Gazi Paşa'nın emanetiyiz. Cumhuriyet öncesi kasabanın adı Selinti’ymiş. Atatürk şehirlere Türkçe isim ararken TBMM’de “Gazi Paşa” ismi önerilmiş. Ve öyle de kalmış. Antalya’nın doğudaki en uç ilçesi olunca hizmetten ve yerel idarecilikten pek hizmet görmeyince memurlar için sürgün yeri olmuş. Genelde sol görüşlü belediyecilik hakim olmuş. İşte bu yüzden Küçük Moskova benzetmesi yapılmış” diyerek beni tatmin etmişlerdi.

Çoğunlukta CHP’li belediyelerin belediye başkanlığı yaptığı ilçede zaman zaman Adalet Partili başkanlarda görev yapmış. Ancak bazı dönemlerde seçimlere şaibe karıştı diye olaylar yaşanmış ve iki farklı dönemde atama belediye başkanlarıyla belediyecilik yapılmış ve demokrasiden uzak işlem görmüş.

1984 seçimlerinde İlçeyi keşfetmiştim. O dönem Ahmet Büyükakçanın ANAP adayı olarak seçim kazanması birazda Kenan Evren cuntasının eseri olmuştu. Sonraki yıllarda yine CHP’li belediye başkanları derken bir kez 2019 seçimlerinde AK Parti adayı Adil Çelik başkanlık koltuğuna oturmuş sonra ki seçimde koltuğu yine CHP’li M.Ali Yılmaz’a terk etmişti.

Gazipaşa’yla anılarım oldukça çoktur. Mesela ilçenin deniz kıyısına yakın Selinus fidanlığında “Dünya Horoz Olimpiyatlarının” yapıldığını şimdiki Gazipaşalı da bilmez.

‘Doktor lakaplı’ Celal Büyükakça bu işle çok ilgili biriydi. 1985’de Horoz Olimpiyatlarıyla ilgili özel bir davet almıştım. Gazipaşa’ya vardığımda gözlerime inanamamıştım. Devasa bir Arena tribün ve binlerce horoz meraklısı. Hollanda, Almanya, İtalya, Fransa, Mısır, İsrail, Cezayir gibi ülkelerden horozuna güvenen buradaydı. Bu olimpiyatlarda o dönemin Fenerbahçeli Rıdvan, Galatasaraylı Tanju gibi futbolcularında isimleri Türk horozlarına verilmişti. Hatta birçok gazete o tarihte, “Dünya Futbol Olimpiyatlarına katılamadık ancak Gazipaşa olimpiyatlarında dövüşen horozlarımız milli oldular” diye manşetler atmışlardı.

Ve şimdi o Gazipaşa’ya çok güzel bir bayan arkadaşımız aday adayı..

Eski adıyla Basın Enformasyon İl Müdürlüğü olan şimdiki adını pek kullanmayı sevmesem de “İletişim Başkanlığı’nda” uzun yıllardır Müdürlük yapan “Küçük Moskovalı” Esen Diler ablamız AK Parti aday adayı olarak görevinden istifa ederek siyaset sahnesinde yerini aldı.
Onu bu cesaretinden dolayı tebrik ediyor attığı bu yeni yolda başarılar diliyorum. Ve inanıyorum ki seçildiğinde Esen Diler, Gazipaşa’ya adını başarılarla yazdıracaktır.

Başkan adaylığı açıklamasın da “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” diyerek yola çıkan Esen Uysal Diler, “Baba ocağım, şehrim, sessiz cennetime hizmet aşkıyla yola çıktım. Bir Nene hatun azmi, inanç ve sorumluluğu içinde Gazipaşam da yüzyılın meşalesini yakmaya adayım. Bu kararlılıkla yola devam” diyerek Antalya basın camiasından helallik isteyerek çalışmalarına başladı. Başkan adayı Esen hanımda bir ricam olacak. Eğer ki Belediye Başkanı seçilir o koltuğa oturursanız limanın Anamur sahillerinin adını “Muz Denizi” olması bir önerimdir. Hele o pırıl pırıl denizin arka yamacını süsleyen muz bahçelerini korumak olsun. Eğer o alana imar ve yapılaşma gelirse bahsettiğiniz “Sessiz cennete” ihanet etmiş olursunuz.

Bir de Belediyenin internet sayfasına şöyle bir göz attım. Tamamen Mehmet Ali Yılmaz reklam sayfası. Muhakkak ki ilçeye hizmetler yapılmıştır. O ilçede kuruluşundan beri kaç belediye başkanı hizmet yapmış kimdir, nedir biyografileri yok. Bunları eklemek zor olmazsa gerek.

Bu vesileyle bizlerde “MY Gazete” ekibi olarak sevgili Müdiremiz Esen hanıma başarı dileklerimizi iletiyor, iyi bir başkan olacağına da hiç şüphemiz yok.
Yolunuz açık olsun “Esenliklerle” kalın.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları