Keşke hiçbir şeyden anlamasaydım!

18.03.2023 17:35

7440 Sayılı, [Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına DairKanun]  yürürlüğe girdi.

Kanun başlığını okuduğumuzda mevcut borçların yapılandırılmasını içerdiği ayrıca bazı kanunlarda değişiklik önerdiğini anlıyoruz.

Önce salgın sonra büyük afetler yangın ve sel dikkate alındığında, elbette doğru bir düzenleme ve kimsenin bir diyeceği olmamalı.

Ne yazık ki, zor durum düzenlemesi olan bu kanuna kanun ile ilgisi olmasa da [matrah arttırımı] başlığı ile vergi sistemini çökerten, özellikle inşa ettikleri taşınmazları milyon dolarlarla satan büyük mükellefleri vs.  koruyan onların elde ettikleri vergilenmemiş fahiş kazançları cüzi miktardaki paralar ile legal hale getiren 5. Madde ekledikleri gibi, hızlarını alamayarak geçici 1. Madde ile de arttırımın dönemlerine henüz beyan dönemi gelmemiş 2022 yılını dahi eklemişler.

Ne zaman zor durumdaki kişilere ödeme kolaylığı sağlayacak bir düzenleme yapılsa, mutlaka bu vergi sistemini çökerten özellikli, matrah arttırımını bir sivil toplum örgütünün etkisiyle, hemen ekliyorlar.

 

Yine öyle olmuş.

Halbuki matrah arttırımının küçük mükellefleri pek ilgilendirdiğini söylemek mümkün değil, çünkü artırılan miktar küçük mükelleflerin kaçırabildikleri verginin üzerinde bile diyebiliriz.

 

Peki ranttan çok büyük paralar kazanan bir sektörün büyük mükellefleri için böylemi?

Bir örnek hesaplama yapacağım ve siz karar verin, bu matrah arttırımının kime, kimlere yaradığını, hangi korku ile yapıldığını.

Bu hesaplamayı da öyle hayali değil belgeli bir satış işlemini esas alarak yapacağım.

Bir mesken satışının ödemeleri banka kanalıyla yapılmış ve satış bedeli için ayrıca sözleşme düzenlenmiş, bankaya yatan taşınmaz bedeli 3.660.000 TL.

Tapu kayıtlarında gösterilen bedel ise 842.000 TL Yani bu bedel fatura bedeli.

Sadece bir meskendeki kayıt dışı kalmış fark 2.818.000 TL.

Tüm büyük müteahhitlerin uygulamaları benzer ve bunu bilmeyen yok, sayın vekillerimiz dahil.

 

Bu belgeli satış işleminden hareketle bir müteahhitten örnek yapacağım ve bu müteahhit 2 yılda,dükkanlar hariç 400 Adet mesken yapmış.

Ben sadece meskenlerle ilgili değerlendirme yapacağım.

 

400 Meskeni benzer durumda olduğu için fark olarak belirlenmiş 2.818.000  TL ile çarptığımızda 1.127.000.000 TL kayıt dışı kalmış hasılat hesaplanır.

Fark hasılat beyan edilmiş olsa; % 20 Kurumlar vergisi oranı uygulasak 225 Milyon Lira Kurumlar vergisi,

% 8 KDV oranını da uyguladığımızda 90.000.000 TL KDV Hesaplanır.

Kayıt dışı kalmış harç tutarı ise 45.000.000 TL ve bu tutarlar hazineye girmesi gerekirken müteahhidin cebinde havadan kalmış tutar.

 

Peki yasanın arttırım hükmünden faydalanırsa bu kurumun arttıracağı miktar nedir.

En az 500.000 TL olarak belirlenmiş.

Örnekteki mükellefin 33 Milyon Lira beyan ettiğini kabul edelim. [Kayıtlı hasılat üzerinden beyanı gereken tahmini miktar]

Vergisi tahminen yaklaşık 7 Milyon Lira.

Arttırım oranı % 25 olup karşılığı artan matrah yaklaşık 8 Milyon lira olacak ve vergisi ise yaklaşık 1,5 Milyon lira olacaktır.

Zaten kayıt dışı hasılat dolayısıyla mükellef ayrıca KDV iadesi aldığı için bu vergi türü itibarıyla da artırılacak miktar KDV’nin % 2 si olduğundan hesaplamaya bile gerek olmayıp bir zararı olmayacak ve genel olarak ödeyeceği yaklaşık 2 Milyon liraya karşılık 2022 yılı için dokunulmazlık kazanacak.

Ayrıca sözleşme yapmış yeminlisi de bu şirketle müteselsil sorumlu iken hiçbir bedel ödemeden o da 2022 yılı için dokunulmaz olacak.

En önemlisi yaklaşık ödeyeceği 2 Milyon Lira karşılığında [225+90+45=] 360 Milyon Lira vergisi ödenmemiş hasılatı legal hale gelmiş olacaktır. 358 Milyon lira sadece örnekteki bir mükellefe kıyak geçilmiş olacaktır. Hadi siz isterseniz, bunun yarısını dikkate alın.

Her halde bunun farkında değildirler.

Sayın vekillerimiz teşekkür ederiz.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları