İddia ediyorum o isimden başkası seçilemez...

26.09.2023 18:29

31 Mart 2024 yerel seçimlerine altı ay kaldı.

Yani yattık kalktık, yattık, kalktık hoop sandık başındayız.

Yeni Belediye Başkanlarını, meclis üyelerini ve muhtarlarımızı seçeceğiz.

Yazar çizer arkadaşlar olsun, şehirde siyaset konuşan meraklılar olsun herkes birbirinden bir tüyo almaya çalışıyor ve kulis oluşturuyor.

Siyasete sıcak bakanlar bu aralar Sivil Toplum Derneklerine ziyaretlerini artırmış durumdalar. Bundan bizim Antalya Gazeteciler Cemiyeti de payını alıyor tabi ki.

Önceki gün Antalya Haberal internet gazetesinin kurucusu Teslime Tosun aradı.

“Abi canım okey oynamak istiyor” dedi. Bende günümüz ekonomisinde okey oynamanın eski tadının kalmadığını dilimin döndüğünce ifade ettim. Sağ olsun o da bana anlayış göstererek biraz yerel siyasetten dedikodu yaptık.

CHP ile ilgili dedi ki: “Geçen hafta Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştük. Antalya Büyükşehir adayının Muhittin Böcek olduğunu kesin ve net olarak bana ifade etti.”

Bende görüşümü ifade ettim. Dedim ki, şimdiden selefine hayırlı olsun. Böceğin selefi elbette Menderes Türel.

Önceki gün belediye otobüsündeyim. Arka koltukta oturan iki öğretmen emeklisi hanımefendinin dedikodularına kulak misafiri oldum. Her ikisin inde CHP’li olduğunu da belirteyim. Biri ötekine diyor ki, “Hocam ben Antalya’nın yerlisiyim. Böcek belediyeciliği sınıfta kalmıştır. Elle tutulacak bir yatırım bir eser yok.”

Öteki “Evet ben de Kepez de oturuyorum. Hakan Tütüncü’nün hizmetleri Muhittin Böcek’ten daha fazla. Bekir Kumbul ile 5 yıl, Mustafa Akaydın ile 5 yıl, Muhittin Böcek ile bir 5 yıl geriye düşen Antalya bunu hak etmiyor. Menderes Türel zamanında yapılan alt-üst geçitler, yollar, raylı sistemler de yapılmamış olsaydı bugün Antalya’da trafik kilitli durumdaydı.” Ben ilk durakta indiğim için bu iki emekli öğretmenin sohbetlerinin devamını merak etmedim dersem yalan olur.

Demokrat Parti Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt da Ordu Belediye Başkanlığına adaymış.

Enginyurt yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"Hep Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olmak gibi bir hayalim var. Bu hayalim de devam ediyor. Şimdi bu hayalimizi, yerel seçimlerde Ordulular da bizi destekler 'aday ol' derlerse; Demokrat Parti, CHP ve İYİ Parti de bir iş birliği yaparsa Ordu Bükyükşehir Belediyesi başkanlığına talibim."

Hoppala buyurun buradan yakın. Ne alaka ciddiyetsiz bir durum.

İyi Parti İzmir Milletvekili de İzmir için Büyükşehir Belediye Başkanlığına adayım demiş. Buda kel alaka değil mi?

Madem Belediye Başkanı seçilmeyi düşünüyordunuz neden genel seçimlerde milletin oylarına talip oldunuz. Sizin yerinize seçilecek bir Milletvekili aday adayının neden hakkını gasp ettiniz demezler mi? Derler hem de neler diyorlar da sizin kulaklarınız duymuyor.

Milletvekilliğinden Belediye Başkanlığına geçiş cambazlığı seçim sistemimizin bir aymazlığı. O vekil devlet memuru sayıldığı için, Ordu da seçilmeyince yeniden eski görevine döneceğinin garantisi var ya. İşte onların rahatlığı bu.

Neyse bunlar Antalya’nın meselesi değil.

Antalya’nın siyasi yapısı hata kaldırmaz.

İki öğretmen emeklisinin kulağımın arkasında kalan bir cümle daha.

“Kenti çer çöp pislik götürüyor. Bir daha CHP’ye oy vermek mi. Tövbe olsun” dediğine göre durum çok ciddi.

Hele Muhittin Böcek’in adaylığı şimdiden Kılıçtaroğlu onayından geçmişse öğretmen hanımlardan oy alması çok zor.

Yarın bir gün Ankara’dan bir fotoğraf düşünün. Recep Tayip Erdoğan’ın Menderes Türel yan yana objektiflere yansıyan güleç bir fotoğrafları ile.

“Menderes ile yola devam” derse siyasetin suları tersine akar mı? akmaz mı?

Yani böyle bir ince siyasi hesap,

Menderes Türel için seçimi kazandığının adı olur.

Eğer son güne kadar CHP de aday ismi değişmezse.

Bu vesileyle Böcek-Türel çekişmesinden iddia ediyorum Türel ipi göğüsler.

Haydi bahisleri görelim.

Yorumlar

 • 1
 • 2

Deniz dedi ki;

2023-09-27 01:01:17

Menderes’in şehir içinde yolan gibi kıvrıla kıvrıla giden tranvayı yüzünden trafik böyle! Yerelde umduğunu bulamayıp halkı cezalandıran AKP belediyeden uzak dursun!

 • 1

Salih dedi ki;

2023-09-26 21:12:31

Sen öyle yaz Menderes Türel asla hiçbir seçimi kazanamaz. Kılıçdaroğlu genel başkanlığa devam ederse chp nin adayına oy vermeyeceğiz. Ama Menderes Türelede asla vermeyiz. Demekki başka kapı arayacağız.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorum Yap

  Yazarın Diğer Yazıları