Hem sağlıklı olun hem de fit

08.02.2021 11:03

Diyet yaptım ama zayıflayamadım…

Diyet yaparken kilo aldım…

Diyet yapıyorum ama su içsem yarıyor…

Kilo problemi yaşayan ya da daha sağlıklı bir yaşam için diyet yapmak isteyen birçok insandan duyduğumuz bu cümleler aslında diyet konusunda doğru bilinen yanlışlardan kaynaklanmaktadır.

Peki, DİYET nedir? Nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

Sorular basit ve net ama buradaki en önemli etken bu soruların net ve kesin bir cevabının olmamasıdır. Herkesin bünyesi ve sağlık değerleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden bu soruların cevaplarını ararken kendi cevaplarınızı bulmanız gerekmektedir.

Dışarıdan duyduğunuz diyetlerle ya da internetten bulduğunuz diyet önerileri başkalarında işe yararken sizin sağlığınıza zarar verecek sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden her duyduğumuz bilgiyi doğru kabul etmek ve diyet listenizi buna göre oluşturmak doğru bir davranış değildir.

Öncelikle kilonuzun yeme alışkanlığınızdan mı yoksa sağlığınız açısından bir sorundan mı kaynaklandığının tespit edilmesi gerekiyor. Bunun için diyete başlamadan önce tahlillerinizi ve kontrollerinizi yaptırmalısınız. Eğer bu sonuçlara göre sağlık açısından sorunlarınız tespit edilirse doktor kontrolünde öncelikle tedavinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Yeme alışkanlıklarınız veya beslenme düzeninizden kaynaklı kilo alma probleminiz varsa yapmamız gereken vücut dengemize göre program hazırlamak olmalıdır. Herkes kendi vücut yapısını elbette tanır neyi daha fazla tükettiğinde kendini ağır hissettiğini neyi az tükettiğinde kendini halsiz hissettiğini... İşte bu yüzden bir başkasının yaptığı yeme planını kendinize uygulamanız doğru olmayacaktır.

Yanlış kullanılan bir beslenme programı tam tersi sonuçlar doğurarak “Su içsem yarıyor” cümlesini kurmanıza neden olabilir.

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

"Yeterli ve Dengeli Beslenme Sağlığın Temelidir."

Yaptığınız beslenme programı hem sağlığınız için gerekli besinlerin alındığı “Dengeli” hem de fazlasından kaçınarak “Yeterli” bir program olmalıdır.

Beslenme bize zevk vermeli, bizi mutlu etmeli o yüzden yeni metotları kullanan bilinçli bir beslenme danışmanından yardım alınmalıdır. Tabi bunun yanında mutlaka hareket yapılmalıdır. Sağlıklı olmanın birinci şartıdır. Hareket yoksa belli bir süre sonra sağlık da yok olur.

Maalesef günümüzde insanlar her işini hareket yapmadan ya da daha az hareketle yapmaya çalışmaktadır. Araba, asansör, telefonla eve sipariş, uzaktan kumanda… Bunların her biri hareket ihtiyacımızı sıfırlayan, hayatımızı kolaylaştırdığını sandığımız ama aslında sağlığımızın en büyük düşmanlarıdır.

Sağlıklı ve fit bir vücut mutlu bir metabolizmadır. Mutlu, sağlıklı ve fit günler dilerim…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları