Güle güle Cengiz, hoş geldin Kamacı

08.10.2023 23:09

Son günlerde Antalya siyaseti bilmece-bulmaca gibi.

Bir zamanlar bir piskevüt firmasının reklamları vardı. “Çocuklar size bir bilmecem var” diye başlardı devamında tüm çocuklar tempo halinde “Hadi sor sor” şeklinde soru cevaplamaya hazırlardı.

Bu sefer ben sorayım siz değerli okurlar önce düşünmeye sonra cevaplamaya başlayın.

Bildiğiniz gibi hafta sonu CHP’nin 38 Antalya il kongresi yapıldı. Son makalemde mevcut il başkanı Nuri Cengiz’in bu yarışı büyük farkla kaybedeceğini ifade etmiş, Nail Kamacı'nın en güçlü aday olduğunu ve seçimin favorisi olduğunun altını çizmiştim.

Nihayetinde de öyle oldu ve Nazım Hikmet Kongre Merkezi'ndeki seçimde 647 delegenin 385’den oy alan CHP 22. Dönem Milletvekili Nail Kamacı herkesi şaşırtarak büyük farkla yeni İl Başkanı oldu.

Bence çok iyi oldu.

CHP’nin değişimci Genel Başkan adayı Özgür Özel'inde izlediği bu kongrede diğer adaylardan Devrim Kök çekilince ve öteki aday Altan Ayaz'ın da evrak eksiği sebebiyle adaylık iptaliyle seçim iki aday arasında geçti.

Bilmece mi şimdi sorayım isterseniz.

“Millet ittifakının ortak adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı seçimini neden kaybetti?"

Sizleri fazla bekletmeden bunun hikayesini yanıtlamaya çalışayım.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri 1 tur öncesi evimin balkonundan izlediğim manzaralar her akşam dikkatimi çekmişti.

Her gece saat 10.45 ila 23 arasında Adliye arkasındaki yol üzerinde 3 -5 sivil aracın beklemesi.

Sonrada bu araçlara binmek için farklı yerlerden gelip araçlarını park eden kişiler. Bu kişilerin ellerinde beyaz torbalar ile bekleyen araçlara binip kentin doğusuna doğru gitmeleri. Ve ertesi sabah aynı noktaya dönmeleri.

Yaklaşık 15 gün devam eden bu rutin gece mesaileri gazetecilik merakımı depreştirince konuyu önce AGC’nin eski Başkanı Erdoğan Kahya’ya ilettim.

O da CHP İl Başkanı Nuri Cengiz'le paylaşmamın doğru olacağını söyledi. Çektiğim fotoları ve gelişmeleri WhatsApp üzerinden Nuri Cengiz'e aktardım. Birkaç kez de telefonundan aradım ve yanıt alamadım.

Sonra CHP 1 sıra Milletvekili adayımız olan turizmci Sururi Çorbatur’a Akra Barut'taki kahvaltılı basın toplantısında anlattım. Lütuf gösterip beni can kulağıyla dinledi.

Hemen yanında bulunan basın danışmanı “turizm yazarı” Haluk Özsevim'i görevlendirdi.

O gece aynı saatlerde Haluk ile buluştuk. Yanında arkadaşı Tuncay ve şoförleri de vardı. Benim hem 1. turda hem 2. turda her gece izlediğim gizemli duruma onlarda biz zati tanık oldular. Ancak bu araçların ön ve arkadaki sivil plakalı eskortların oluşu da dikkat çekti. Bu gecenin gizemli detayları hepimizde ayrı bir merak uyandırmıştı.

Aslında bu görev o dönemin CHP İl Başkanı Nuri Cengiz’in asli göreviydi. Onun sessiz kalması bende ki günümüz “sosyal demoktatlık” anlayışını yok etti. O il başkanı, partisinin gençlik kollarından birilerini bu işin takibi için görevlendirmediğinden dolayı pasif ve beceriksiz davrandı.

Seçimler bitti. Millet ittifakının adayı nakavt olunca Muratpaşa caminde bir cenazede İl Başkanı Nuri başkanla karşılaştık. “Başkan tarihi bir fırsat kaçırdınız. Bir siyasi olarak size altın tepside bilgi aktardık ama ilgilenmediniz” dedim.

Biraz em-küm etti ve cenaze kalktı.

Dünkü il kongresine katılan CHP Genel Başkan yardımcısı ve değişim tarafı adayı Özgür Özel ne diyor, “Ben bu değişimin savunucusuyum. Asıl önemli olan CHP’nin temel sorunlarını tespit edip vefalı bir değişim öngörüyorum” yorumuyla tüm salona önemli bir mesaj verdi.

“Temel sorun. Temel sonuç”.

Umarım ki CHP, Kasım ayında yapılacak Büyük kongre sonrası arzuladığı değişimi bulur ve tecrübeli il başkanlarıyla yeni delege ve üyeleriyle kabuğundan çıkıp halkın partisi olur.

Yeni İl Başkanı Nail Kamacı'yı tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Yukarıda bahsettiğim hikayelere birde farklı açıdan bakalım.
Mesela, “CHP iktidarı olsaydı. Benim her gece izlediğim gizemli manzaralar yaşansaydı. Ertesi gün AKP’nin de MHP’nin de diğer partilerinde kapılarını çalar gazetecilik araştırmamı sürdürürdüm”.

Şimdi hala kendime soruyorum.

O midibüs, otobüs, otomobillere binen eli beyaz torbalı sivil kişiler kimdi. Nereye gidiyorlardı. Bunlar seçim kurulu görevlileriyse neden adliye içinde ve il-ilçe seçim kurulunda değillerdi ve geceden sabaha mesai yaptılar.

Bu vesileyle bilmece çok. Bulamadıktan sonra.

Geçmiş olsun CEHAPE’ye ve eski il Başkanı Nuri Cengiz’e.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Hasan fidan dedi ki;

2023-10-09 14:46:08

O geceliri hava yağmurluymuştur onlar yağmurlu havada dışarı çıkmazşar.. hep güneşli günler isterşer ve yıllardır aynı şarkı söyler dururlar. Yani onların topunun zihniyeti ve papazları geğişmediği sürece bu ülkede ikdidar hep aynı anlayışda kalır. Değerli erdal abim🙏🏼 eline yüreğine sağlık.. bu şehire ve bize yalan dolan deyil , kız evindede oğlan evindede oynayan yalançılar deyil hizmet ve eser bırakan siyasetciler LAZIM.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yorum Yap

    Yazarın Diğer Yazıları