MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Gelin Kardeş Olalım: Tarımda kol kola 2023'e...

19.10.2019 13:43

Biz projeyi duyduğumuzda, Tunceli Ovacıklı üreticiler, Aksu'yu ziyaret etmişlerdi. Dahil olmamız Korkuteli- Çukurca ayağına rasgeldi. Antalya Tarım İl Müdürü Mustafa Özen ile kahve içerken söz konusu projeyi anlattı.

Sosyal medyadan gördüğümü söyledim. "Beni uygulamanın olduğu bir ilçeye götür, güzel bir haber yapayım” dedim.

Tarımda alternatif üretim tekniklerinin ve modern teknolojinin kullanılarak ülkemizin ve dünya insanının beslenmesine katkıda bulunan Antalya, 138.000 çiftçi ailesiyle 12,1 Milyar TL Tarımsal üretim değerleri ile, Türkiye Bitkisel Üretim Değerinin % 7,46’ sını karşılayarak 1. sırada Türkiye Tarımının lokomotifi konumunda.

Antalya Tarım İl Müdürlüğü, Antalya'nın özellikle yaş sebze meyve üretiminde ülkemizin lideri konumunda olup üretim aşamalarında yoğun bilgi ve teknoloji kullanımına sahip olma özelliğinden yola çıkarak, bu bilgi ve teknoloji birikimini ülkemizin değişik yerlerinde uygun ekolojiye sahip ilçelere aktararak ülkemizin tarımsal üretim potansiyelinin arttırılması noktasında katkı sağlamayı hedefleyerek “Gelin Kardeş Olalım Projesi”ni hayata geçirdi.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün  “Gelin Kardeş Olalım” çağrısına ülke genelinde, toplam 40 il 67 İlçeden başvuru olmuş. Gelen başvurular ilçelerin bulunduğu bölge, sosyo ekonomik gelişmişlik sırası, projeleri destekleyen kurum ve kuruluşlar, proje konuları içeriği ve ilçelerin tarım potansiyellerine göre Proje komisyonunca değerlendirilmiş.

Değerlendirme sonucunda, Muş Malazgirt- Döşemealtı, Siirt Tillo- Elmalı,  Manisa Gördes-Finike, Diyarbakır Sur- Gazipaşa, Erzurum Tortum- Alanya, Hakkari Çukurca-Korkuteli, Yozgat Boğazlıyan- Demre, Balıkesir Edremit-Kaş, Van Gevaş- Serik, Konya Tuzlukçu- Muratpaşa, Şanlıurfa Halfeti-Kepez, Kütahya Simav-Kemer, Tunceli Ovacık- Aksu, Eskişehir Beylikova-Konyaaltı, Bitlis Tatvan-Kumluca, Zonguldak Devrek-Manavgat, İzmir Selçuk-İl Müdürlüğü, Samsun Bafra-İl Müdürlüğü olmak üzere toplam 18 Kardeş İlçe seçilmiş. Antalya olarak bu proje ile Örtüaltı üretim başta olmak üzere Yaş Meyve, Sebze, Süs Bitkileri ve Mantar Üretim ve ihracatındaki bilgi birikimimizi kardeş İlçelere aktararak Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasına katkı sağlaması amaçlanıyor.

Biz projeyi duyduğumuzda, Tunceli Ovacıklı üreticiler, Aksu'yu ziyaret etmişlerdi. Dahil olmamız Korkuteli- Çukurca ayağına rasgeldi. Antalya Tarım İl Müdürü Mustafa Özen ile kahve içerken söz konusu projeyi anlattı.

Sosyal Medya'dan gördüğümü söyledim. Beni uygulamanın olduğu birilçeye götür, güzel bir haber yapayım” dedim.

“Olur” yanıtını aldım ama nasıl? Ben Antalya ilçelerinden birini kastetmiştim. Müdürümüz beni Hakkari Çukurcaya'ya giden Korkuteli ekibine dahil etti. Bu arada benden önce iki ilçe karşılıklı çalışma yapmıştı.

O çalışma raporlara şöyle yansımış:

•    Korkuteli ve Çukurca da Proje tanıtım toplantısı yapıldı.

•    Çukurca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden 18 çiftçi ve 2 teknik personelden oluşan ekip tarafından 3-8 Mart 2019 da Korkuteli’ ye teknik inceleme ziyareti gerçekleştirildi.

Korkuteli bölgesinde ki mantar tesisleri ziyaret edildi, mantar yetiştiriciliği hastalık ve zararlıları ile ilgili bilgiler verildi.

Ayrıca bölgedeki örtüaltı alanlar, meyve bahçeleri ve hayvancılık işletmeleri de ziyaret edildi. Beyaz şapkalı kültür mantarı ve istiridye mantarının Çukurca ilçesinde alternatif ürün olarak yetiştirilerek bölgeye ekonomik katkı sağlaması için Çukurca Kaymakamlığı'na sunularak demonstrasyon kurulması planlandı.

•    Korkuteli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden 5 teknik personel tarafından 29 Temmuz-1 Ağustos 2019 da Çukurca’ ya teknik inceleme ziyareti gerçekleştirildi. Bölgedeki işletmeler ziyaret edildi.

Mantarcılık ve sebzecilik konularında bilgilendirmeler yapıldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları