Coğrafya kader midir?

19.10.2023 17:37

Günlerdir dünyanın gözü önünde İsrail arkasına batılı güçleri de alarak Gazze’ye bomba yağdırıyor. Çoluk çocuk binlerce masum insanı katlediyor.

Hiç kimse bu vahşeti durduramıyor. Dünya kınıyor, tepki gösteriyor ama sonuç alamıyor.

Ölenler sadece Gazze’deki masum insanlar değil, bu çağda vahşeti canlı yayınlarda izleyerek hiç bir şey yapamayan insanlıkta birlikte ölüyor!

En baştan belirtmeliyim ki İsrail veya Hamas hiç fark etmez her kim sivil insan öldürüyorsa lanetlemek gerekiyor. Bırakın öldürmeyi sivil halka silah doğrultmak bile vahşi insanlık dışı bir yaklaşımdır. Bu tür eylemler kim yaparsa yapsın terör faaliyetidir, asla izin vermemek bunlara karşı topyekun tüm insanlar mücadele etmelidir.

Sadece Ortadoğu coğrafyasında değil yer yüzünde yaşanan dramları anlamak ve gerçekçi bir yorum yapabilmek için son 50 yılın savaşları ve özellikle dini İslam olan halklara uygulanan zulümleri iyi okumak lazım.

Müslüman toplulukların üzerine yağan bombaları üreten ülkeler kimler?

Peki yıllar yılı bu ülkeleri zenginleştirenler yine ağırlıklı Ortadoğu ülkeleri değil mi? Bu ülkelerin kaynaklarını yıllardır kimler sömürüyor?

Örneğin ABD Irak’a kitle imha silahı var gerekçesiyle savaş açıp bir ülkeyi paramparça edip yüzlerce masum insanı öldürmedi mi? Savaşa gerekçe olan o silah bulundu mu? Libya ve diğer Ortadoğu ülkelerinde yaşanan savaşların gerekçeleri? İnanın hepsi palavra.

Demokrasi vaadi ile geldikleri her ülkeyi yerle bir edip milyonlarca insanı yerlerden ve canlarından ettiler. Kendi istedikleri maşaları yönetimlere getirerek bugün ezilen gariban halkların zenginliklerine çökerek kendilerini zenginleştirmediler mi?

Durup durduk yerde Hamas İsrail’e niye saldırdı? Dünyanın en güçlü istihbaratına sahip bir ülkeye ellerindeki ilkel silahlarla ve yöntemlerle saldırırken Hamas Gazze halkının başına gelecekleri bilmiyor muydu? Bölge de kuş bile uçurtmayan bir ülkeye dozerler, paramotorlar ve ilkel silahlarla gireceksiniz bundan kimsenin haberi bile olmayacak! Siz onu benim külahıma anlatın.

Havadan karadan denizden 4 bir tarafı abluka altında yıllardır zulme tabi tutulan Filistin halkı değil miydi? Şimdi Hamas’ın bu saldırısını bahane ederek 2 milyon 300 bin insanın 14 gündür elektrik, su, ekmek, internet ve ilaç gibi yaşamsal kaynaklarını keserek milyonları ölüme mahkum etmek nedir? İsrail’in bırakın yıllardır uyguladığı zulmü bugün yaptıklarının Hitler’in Yahudilere yaptığından ne farkı var?

Amaç nedir? Gazze halkını yok edip genişlemek ve Akdeniz’in Gazze deniz sularındaki zenginliğe çökmek mi? Bunun için mi ölüyor binlerce masum insan? Nerede insanlık? Nerede komşu Müslüman ülkeler?

İsrail bugün istediği kadar arkasına batılı güçleri de alarak masumları katledip bölge ülkelerine dayılık yapsın. Yaptıkları insanlık suçunun üstünü vetolarla yalanla dolanla örtemeye çalışsalar da İsrail ve arkasındakiler dünyanın her köşesinde yaşayan vicdanlı insanların nefretini kazanmışlardır. İsrail günün sonunda yine o coğrafyanın insanları ile yaşayacaklar. Bugün zulme maruz bıraktıkları analarını babalarını kaybeden ve hayatta kalan o masum çocuklar eninde sonunda yine geçmişin intikamı için karşılarına dikilecekler.

Bu yüzyılda insanlığa reva görülen ve yaşatılan bu ağır travma ve öfke yüz yıllar boyu İsrail ve ona destek verenlerin yakasından düşmeyecektir.

Yıllardır uyuyan, ellerindeki kaynakları emperyalist güçlere peşkeş çekerek halklarını öldürten devletler de artık uyanmalıdır. En azından kendilerine Türkiye’yi örnek almalıdır.

Türkiye son yıllarda ürettiği milli ve yerli savunma araçları ile dışa bağımlılığını azaltan coğrafyadaki örnek ülkedir. Bizden çok daha zengin olan Ortadoğu ülkeleri de artık aklını başına toplayıp son olaylardan ders çıkarmalıdır.

Keşke hiç olmasa savaşlar…

Barış içinde yaşasa dünya insanları…

Ölmesin çocuklar, analar babalar masum canlılar…

Yorumlar

  • 5

Lale dedi ki;

2023-10-20 21:07:51

Kaleminize sağlık 🙏 herkes okumalı !!

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yorum Yap

    Yazarın Diğer Yazıları