MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

 


Bir de benden okuyun

11.01.2023 21:49

Bir kanuni düzenlemede, birden fazla gerçek olabilir ancak hukukta gerçek tektir, çünkü hukuk vicdan ile işler ve kanunun eksikliklerini de tamamlar.

Televizyon ekranlarında açık oturuma katılan birçok hukuk ilmi almış kişilerin aynı konulardaki yorumlarına baktığımızda bunu çok net bir şekilde anlayabiliriz.

Aynı işlem veya olay için, kimisi beyaz kimisi ise siyah diyor.

Güncel bir örnek verelim.

Biliyorsunuz seçimler yaklaşıyor ve sonuç itibarıyla iki aday yarışacak, halk oyunu kullanacak ve kim % 50 +1 veya daha fazla oy alırsa o Cumhurbaşkanı seçilecek, biz de halk olarak ona sayın Cumhurbaşkanımız diyeceğiz, elbette saygı da göstereceğiz.

Ancak;

Farklı bir konu var ki o da mevcut sayın Cumhurbaşkanımızın 3’ncü defa aday olabilmesi ile ilgili.

Bir kısım hukukçu, efendim sistem yeni, dolayısıyla zaten ikinci defa aday olacak diyor.

Bir kısım hukukçu da hayır, anayasanın değişmeden önceki halinde de aynı hüküm var idi, kaldı ki anayasa bir bütün olarak değişmedi, dolayısıyla aday olursa üçüncü defa aday olmuş olacak, onun için aday olamaz diyor.

Tabi titrime ve mevcut diplomama göre ben hukukçu değilim ama, okuduğum okulda hukuk fakültelerinde okunan tüm hukuk derslerini okudum ve her dersin sınavına girerek okulu bitirdim, ayrıca tam 40 yıl hukuki bilgilere göre görev yaptım.

Üstelik hukuk fakültelerinde okunmayan diğer yasal düzenlemeleri de öğrenmek zorunda kalarak görev yaptım.

Bu nedenle benim de ilgimi çeken bu konuyu araştırarak bir fikir oluşturmaya çalıştım.

Yasal düzenlemeleri yazıp konuyu dağıtmadan net olarak sizlerle paylaşmak istedim.

Şöyle ki;

İki defa seçilme hakkı yeni sistemle birlikte getirilmedi.

Bu doğru değil;

İki defa seçilme hakkı, Sn. Abdullah Gül döneminde 2007 yılında yapılmış olan değişiklik ile getirildi ve Anayasanın 101. Maddesiyle; “Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır. Bir kimse en fazla 2 kez cumhurbaşkanı seçilebilir“ denilmek suretiyle, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçileceği hükmü de konuldu.

Yönetim sistemi değiştiği için bu hak 2017 yılından başlar deniliyor bu dadoğru değil.

Anayasa yeni sistem ile bir bütün olarak 2017 yılında değişmemiş, yeni sistemin gereklerine göre bazı maddelerde genel olarak yetki ve seçilmeye ilişkin ilaveler yapılmıştır. Yani bu hak yeni yönetim sistemi ile getirilmiş yeni bir hak değildir.

101’nci maddedeki, bir kimsenin en fazla 2 kez seçileceği hükmü her iki anayasada da aynı kalmıştır.

Burada en önemli husus birçok hukukçu tarafından maalesef atlanıyor.

İki defa seçilme hakkı sistemle ilgili olmayıp kişi ile ilgilidir ve bir kişiye tanınan hak olmasıdır ve her iki anayasada da mevcut olmasıdır.

Bu da iki haktır.

Hangi sistem gelirse gelsin bu anayasa değişmediği müddetçe ve bu hakka ilişkin farklı bir düzenleme yapılmadığı müddetçe, bir kişi ancak iki defa seçime girme hakkına sahiptir.

Ben isterim ki mevcut Sayın Cumhurbaşkanımız seçime girebilsin, zaten buna yüksek seçim kurulu karar verecek hiç tartışmaya bile gerek yok.

Vatanımız için hayırlısı ne ise o olsun.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları