Antalya'nın tanıtım elçileri ve Mehmet Akdağ!

23.07.2023 11:27

Dün akşam TV8'in en çok izlenen şahsen benim de hiç kaçırmadığım MasterChef Türkiye programının All Star bölümüne Antalya'mızın gururu Türkiye'mizin içeride ve dışarıda lezzet yıldızı Antalya 7 Mehmet Restoranının veliahtı Mehmet Akdağ konuk oldu.

Keyifle ve gururla izledim.

7 Mehmet Restaurant 86 yıldır kaliteden hiç ödün vermemiş Antalya'nın tam bir lezzet markası diyebilirim. Bu işin kitabını bile yazmış bir efsaneden söz ediyoruz.

Türk gastronomi dünyasının yıldızı 7 Mehmet Restoran 3'üncü kuşak veliaht Mehmet Akdağ'ın imzasını taşıyan çok fazla yemek türü var.

Genellikle babadan oğula atadan torunlara kalan bu tür mekanlar eski lezzetini kaybeder sadece isim değeri ile iş yapar derler.

7 Mehmet Restoran tam tersi Mehmet Akdağ'ın üzerine koyduğu yemek türleri ile Antalya gastronomi dünyasına adeta damgasını vurdu. Ataları ve geçmiş ustalardan bugüne taşımış olduğu lezzeti koruması, üstüne kat kat yeni yemekler ekleyerek devam ettirmesi, Türk mutfağı adına gerçekten takdire şayan bir durumdur.

Dün akşam TV8'de All Star yarışmacılarına çoğumuzun unuttuğu Antalya'nın eski bir lezzeti olan bal kabağı dolmasını geleceğin şefleri genç yarışmacılara final yemeği olarak sunması hem Antalya'yı ön plana çıkardı hem de Antalya'nın unutulmuş bir lezzetinin bir anda gastronomi dünyası gündemine oturmasını sağladı.

Ben Mehmet Akdağ'ı iki açıdan Antalyalılar adına tebrik etmek istiyorum.

Birincisi; Antalya'nın tanıtımına ciddi katkılar sağladığı için.

Bir diğeri de;  hiçbir zaman kaliteden ödün vermeden Antalya ve ülke gastronomisine sağladığı katkılar özellikle sağlıklı yiyecekler konusunda gösterdiği çaba ve yılların 7 Mehmet lezzetini koruması ve üzerine ekleyerek onlarca yeni lezzeti Türk ve Antalya mutfağına kazandırdığı için yürekten kutluyorum

Bir şehrin tanıtımı için deniz kum güneş doğa yetmiyor. O kentin kültürü mutfağa gelenek ve göreneklerini yaşatmak gelecek kuşaklara aktarıyor olmak bu uğurda çaba sarf etmek bence hepsinden daha kıymetli.

Onun için her ne kadar 7 Mehmet Restaurant ticari bir kuruluş olsa da Antalya'nın içeride ve dışarıda Türk mutfağı adına tanıtımına ciddi katkılar sağladığını da kabul etmemiz gerekiyor.

Üstelik Mehmet Akdağ bir kent gönüllüsü Türk gastronomisinin gelişimi noktasında elini taşın altına koyan onlarca ödüle layık mütevazı bir Antalyalı.

Mehmet Akdağ gibilerini gördüğüm zaman gururlanıyorum.

Bu devirde çıkarsız, amasız, lakinsiz ülkesi ve yaşadığı şehir için kılını kıpırdatan insan sayısı çok fazla değil.

Onun için az sayıda kalan kent gönüllülerinin gönüllerini hoş tutmak, takdir etmek ve destek olmak alkışlamak lazım.

Hele hele tecrübe sahibi insanların gelecek kuşaklara tecrübelerini deneyimlerini aktarıyor olması çok kıymetlidir.

Kıskançlıkların fesat ve çekememezliklerin hedefinde her daim duygusal ve gönüllü insanların olduğunu en iyi bilenlerden birisiyim.

Bu yazıyı okuyan çoğu insan Mehmet Akdağ'ı tanımadığı için amma da abarttın diyebilir.

Hayır tam tersi 7 Mehmet efsanesi ve Mehmet Akdağ övgü olarak çok daha fazlasını hak ediyor.

Ben kendisini bir Antalyalı olarak kentimize kattığı değer ve gastronomi dünyasındaki çabaları nedeniyle alkışlıyor ve teşekkür ediyorum.

 

Dün gece TV8'de yayınlanan MasterChef 2023 All Star'a damgasını vuran Antalya'nın meşhur Bal Kabağı Dolması tarifini 7 Mehmet sahibi Mehmet Akdağ vermişti.

Detaylı haberi okumak için linki tıklayınız

 

Yorumlar

Yazarın Diğer Yazıları