Antalya’nın güler yüzlü adamı

11.09.2020 09:38

Çağın vebası olarak nitelendirilmeye başlanan koronavirüs ile mücadele eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek  gazeteciliğe başladığım 1995 yılndan beri tanıdığım bir siyasetçidir.  “Muhittin Böcek’i nasıl  tanırsınız” diye soran olsa, “Kendisi  halkın içinden çıkan; alçak gönüllü, güler yüzlü kişiliği ile kısa sürede herkesin sempatisini kazanan; iyi günde, kötü günde insanların  yanında olan, düğünde, cenazede onları yalnız bırakmayan, acılara, sevinçlere ortak olan,  özel günleri asla unutmayan , gidemediği davetlere çiçek gönderip gönülleri alan, kısır siyasi çekişmelerden uzak duran nadir  görülen örnek bir karakterdir” diye tanımlarım.

Muhittin Böcek işte böyle bir meziyete sahiptir. Bu meziyetleri öyle  herkeste göremezsiniz.  Bu meziyetleri parayla pulla da alamazsınız.  Belki de yaradılıştan.  Muhittin Böcek’i başarıya götüren de işte bu insani vasıflarıdır. 

Ben kendisiyle 1996 yılında E TV televizyonunda muhabir olarak çalışmaya başladığım dönemde tanıştım. E TV televizyonu o dönemde Antalya’nın en etkili yayın organlarından biriydi. Çok güçlü bir ekibimiz vardı. Ben o dönemde ANAP muhabirliği yapıyordum. Dönemin Antalya Milletvekillerinden Sami Küçükbaşkan, ANAP il  Başkanı Ahmet Çelebi  siyasetin en etkili isimlerinin başındaydı. Turizm Bakanı İbrahim Gürdal  ile  Erkan Mumcu sık sık Antalya’ya  geliyordu. O yıllarda dönemin Orman Bakanı Ersin Taranoğlu da mülkiyet davalarının çözümü için Antalya’da önemli icraatlar yapıyordu. Muhittin Böcek de o dönemde ANAP Merkez ilçe başkanlığına getirilmişti. Böcek, Siyaset öncesi Kemer ile Antalya arasında otobüs şoförlüğü yapan bir esnaftı. Konyaaltı Uncalı doğumluydu. Ama buraya Çağlarca köyünden göç etmişlerdi.  Hatta babasının Çağlarca köyündeki evinin duvarında tarihi bir yazıt tespit edilince bunun haberini de yapmıştım yıllar önce.  Kemer’in köklü ailelerinden Minta’ların kızıyla evliydi. Bir çocuk babasıydı.  Aramızda abi kardeş ilişkisi vardı. Bu yüzden kendisine “Muhittin abi” diye hitap ederdim. “Başkanım” demezdim.

O dönemde ben de kameranımız Zeki (Dilmen) abi ile birlikte her gün mutlaka ANAP il ve merkez ilçe başkanlıklarını ziyaret edip  görüşmeler yapıyordum. Onların proğramlarını takip ediyordum. Muhittin Böcek güler yüzlü kişiliği ile ANAP merkez ilçe başkanlığı yaptığı dönemde herkesin sempatisini kazanmıştı. Nitekim partisi ANAP mevcut belediye başkanı Hasan Talşık yerine 1999 seçimlerinde Muhittin Böcek’i  Konyaaltı  Belediye Başkanlığı'na aday göstermişti.  

Yüzde 27 oyla 1999 seçimlerini kazanıp belediye başkanlığına seçidiğinde devir teslim törenine ben de gitmiştim. Böcek devir teslim törenine eşi ve oğluyla birlikte gelmişti. Oğlu Gökhan o dönemde küçücük bir çocuktu. Deniz Baykal’ın çağrısı üzerine  sonraki seçimlerde CHP’den aday olan Muhittin Böcek Konyaaltı ilçesine 2019 seçimlerine kadar başkanlık etti. 2019 seçimlerinde ise Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazandı.  Aradan geçen  yaklaşık bir buçuk yıllık süreçte kitap fuarı yaptı. Altın Portakal Film Festivali'ni halkla buluşturdu.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı ya da yaptırdığı işlerin hepsini beğenmesem de, hatta bazılarını yadırgasam da; hatta yakıştıramasam da genel olarak güzel işler yaptı.  

Ama başkanlığının ikinci yılında çağın vebası olarak bilinen koronavirüse yakalandı.

Bir sürü dedikodular...

Siyasi hayatı başarı öyküleriyle geçen Muhittin Böcek’in bu zorlu süreci atlatacağına düşünüyorum.  Bundan sonra da güzel işler yapacağına inanıyorum. Güler yüzlü adam Antalya’nın sana ihtiyacı var. Dualarımız seninle Muhittin Abi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları