Algılar, fanteziler ve enflasyon..

11.12.2023 15:29

Bu makalemin başlığında üç zararlı şeyi deşmeye çalışacağım.

İsterseniz günümüzün en önemli derdi olan enflasyondan bahsedelim.

Bu enflasyon bildiğiniz maddi enflasyon değil ama yine de onu besleyen bir kaynak.

Meselemiz 31 mart 2024 seçimleri olunca parası olan yada beklentisi olan bu aday adaylığı yarışında. Bu aday adaylarının ülke ekonomisine ne kadar faydalı olduğunu da unutmayalım.

Sanırım ne demek istediğimi anlamaya başladık.

Yaşadığımız cennet Antalya’mızın sadece büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkanlıklarına ve meclis üyeliklerine yapılan aday adaylarının sayısı oldukça fazla.

Yani bir “aday adaylığı enflasyonu” var ki sormayın gitsin..

Örneğin, Konyaaltı belediye başkanlığına şu ana kadar sadece CHP’de 41 kişi aday adayı. Öteki partilerin aday aday sayılarını üst üste koyup toplarsak kaç eder siz hesaplayın.

Konyaaltı’na “41 kere maşallah” deyip Muratpaşa’ya geçelim. Orada da durum aynı. Kepezde de, Aksuda ’da, Döşemealtı’nda da. Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar olan ilçe aday adaylarını birde muhtar adaylarını top yekûn tahmin edersek bir kocaman 1001'lik maşallah daha çıkar.
Sayın adaylara sorulacak o kadar çok soru var ki neresinden başlayacağımı bende karıştırıyorum.

Önce ilk soru “Antalya’nın en büyük sorunu nedir?” desek kaç aday cevap verecek. Sanırım birçoğu önce yayla şenliklerinden, yağlı güreşlerden, piyano festivalinden, kitap fuarından, yüzme yarışlarından söze başlayacaktır.

Kimsenin aklına Antalya’nın en temel sorunu, trafik, su, ulaşım, eğitim, tarih ve turizm gelmeyecektir. Gelirse beni arayıp bilgilendirirlerse sevinirim.
Fanteziler, deyince aklınıza kötü bir şey gelmesin.

Şimdi ki Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın adı Muratpaşa aday adayları arasında yok. Demek ki Uysal Büyükşehir aday adayı. Bilindiği gibi parti merkezleri kesin adaylarını şubat 2024’ün ilk haftası açıklamak zorunda.
Eee bu sürece kadar biraz fantezi yapmak onların da hakkı.

Örneğin Ümit Uysal’ın Büyükşehir için çok elzem olan Erdal İnönü parkı içinde hizmete geçirdiği Antalya kültürel Restoranı. Geçtiğimiz yıl “Paçacı Şabanın” meşhur paçası işkembesi tanıtılmış aynı sofrada damağımızı tatlandırmıştık.

Ümit Uysalın Muratpaşa Belediyesi sahil kesiminde halkın hizmetine kavuşturduğu plajları es geçmemek lazım. Bir eksik olan köfte piyazcıydı şimdi o da var. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in Yarbaşçandır köyüne ait “Çandır fasulyesi” tanıtımını atlamamak gerek. Hayatpark tesislerinde basın ve halkımıza ikram edilecek geleneksel çandır fasulyesi ikramına bir baş soğan da esas duruşta bekleyecek. Bence en başarılı fanteziyi Kepez

Belediye Başkanı Hakan Tütüncü gerçekleştirdi. Değişik mimarisiyle hizmete açılan “Antalya Kütüphanesi” bence en alkışlanacak etkinlik.
Ve algılar…

Algı yaratmak, o algıya birilerini inandırmak günümüzün farklı bir politikası. Ben kendimi bildim bileli can dediğim sokak hayvanlarıyla iç içe yaşıyoruz.

Kötü niyetli bir politikacıysanız, rakiplerinize karşı her türlü algı projesi üretebilirsiniz. Örneğin Ankara civarındaki kötü niyetli bazıları, sokaklardan topladıkları yüzlerce köpeği başkentin önemli noktalarına salmışlar. Aç, şaşkın ve çaresiz olan bu hayvanlar kent insanına saldırmış. Hatta birkaç çocuğu ısırdığı medya da haber oldu.

Şimdi Ankara Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri sokaklardan başı boş köpekleri toplarken bazı vatandaşlar, Mansur Yavaşı kastederek “Oy moy yok sana” diyerek bu algı politikasına destek veriyorlar.

Yani bu iş profesyonel hale gelirse, seçim malzemesi olarak kullanılırsa vay geldi halimize.

Varsayalım ki, art niyetli Çinlilerin bir tır dolusu köpeği getirip Kundu’daki oteller bölgesine boşalttığını. Bu köpeklerin bir kısmı turistleri, bir kısmı Aksulu’ları, bir kısmı da seni beni ısırdığında nasıl bir algı analizi olabilir.

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’e “Bizden sana oy moy yok” mu diyeceğiz.

Ya da o Alman, Rus, Moldovyalı, İngiliz kime tepki koyup sandık başına gitmeyecek. Fanteziye pek lafım yok ama sakın “Algı” politikası güdüp böyle bir oluşum içinde olmayalım. Bunun vebali çok büyük.
Aklınızı bu kentin projelerine güzelliklerine yorunuz..

Kalın sağlıcakla..

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları