Alanya’nın yarınından endişeliyim!

27.06.2019 13:34

Geçtiğimiz hafta sonu Alanya Gazeteciler Cemiyeti'mizin her yıl geleneksel olarak düzenlediği yılın başarılı gazetecileri yarışma jürisi için Alanya’daydım.  

Akşam şöyle çarşı pazar merkezde biraz dolaşıp sokağın nabzını tutalım dedik.

Gündüzü ve gecesi farklı iki Alanya buldum. Alanya dışında yaşayan bir Alanyalı olarak, her gidiş gelişte farklılıkları rahatlıkla görebilen biri olarak, Alanya’nın dünü ve bugüne bakarak izlenimlerimi objektif bir gözle paylaşmak istiyorum. 

Yazacağım sıkıntıların adresi belli aslında. Alanya turizminin sürdürülebilir, sağlıklı ve bol kazançlı yarınlara koşabilmesi için en büyük sorumluluğun İkinci defa Alanya belediye başkanlığına seçilen Adem Murat Yücel ve güvenlik birimlerinde olduğunu düşünüyorum. Yazdığım sorunların ana sorumlusu bu iki kurumdur. Sonra diğerleri gelir…

En başta belirtmeliyim ki çarşı-pazar alış veriş, aklınıza turistik olarak ne geliyorsa ciddi manada bir denetimsizlik gözlemledim. Hani amiyane bir tabir vardır, “kimin eli kimin cebinde” belli olmayan karmaşık, turizm adına suni bir büyüme gözlemledim Alanya’da… 

İşini elbette iyi yapanları da gördük. Onları tenzih ederek yazıyorum bu satırları. 

Gezdiğim, gördüğüm turistik dükkânların çoğunda etiket yoktu. Gıda ürünü satan, lokanta, manav, bakkal, dondurma dükkanı aklınıza turistik olarak ne geliyorsa büyük çoğunluğu pislik içinde ayrıca  fiyatlar kendi aralarında anormal farklılıklar gösteriyor. Yabancının muhatap olduğu hizmet elemanlarının üst baş, hitap şekilleri ise Alanya’ya hiç yakışmıyor. 

Yazdıklarım Alanya merkezi ile sınırlı değil elbette. İncekum’dan Mahmutlara kadar her taraf hemen hemen aynı. 

Hanutçu diye tabir ettiğimiz hani o insanların yürürken yolunu kesip zorla dükkana sokmaya çalışan turizm komisyoncuları var ya, inanın insana rahat vermiyorlar, arı gibi başınıza çullanıp sokağa çıktığınıza pişman ediyorlar.  Bu hanutçu konusu sadece Alanya’nın değil tüm turistik bölgelerin sorunu. Birkaç yıla kadar önce bu sorunun üstesinden gelebilen tek turistik bölgenin de Alanya olduğunu hatırlatmak isterim.  

Akşam Atatürk anıtının oradan Hükümet Caddesi üzerinde Kuyular Önü Camii'ne kadar yürüyüş yaptık. Cadde ışıl ışıl, başınızı yukarı kaldırdığınız da gökyüzü cadde boyu meşhur Alanya kabakları ile donatılmış ve rengarenk hoş bir fotoğraf veriyordu.

Hatta o caddeyi tamamlamadan bu fotoğrafın bende yarattığı pozitif etki ile sosyal medya hesaplarımdan bu caddenin ihtişamını anlatan bir video paylaştım.  

Fakat dolaşıp hemen polis karakolunun oradan deniz tarafındaki Gazipaşa Caddesi başlangıcına gelince kafam allak bullak oldu. Bir önceki pozitif paylaşımım ve pozitif düşüncem bir anda yerle bir oldu. Yürüyoruz ama bir an önce cadde bitse diye hızla ilerlemeye çalışsak da ne mümkün. Turistik mağazaların olduğu hükümet caddesindeki dükkanlar sinek avlarken bir arkasındaki caddede iğne atsanız yere değmiyor. İpini koparan bu caddede…Sağlı sollu barlar, alabildiğince yüksek sesli gürültü kirliliği yaratan, sıkıntılı ve son derece güvensiz, sokağa kaldırımlara taşmış iş yerleri.

Kimse yanlış anlamasın! Bara eğlenceye karşı filan değiliz. Ama gördüğüm o ki bu caddede tedbir alınmaz ise ileride hem güvenlik açısından hem de müşteri memnuniyeti açısından Alanya turizminin başına iş açar. Cadde üzerinde bir tercih yapılmış ve sağlı sollu eğlence mekanlarına izin verilmiş buraya kadar tamam, cadde boyu polis dolaşıyor diyebilirsiniz, ama yeterli değil. 

Alanya’nın dünü ve bu gününü iyi analiz etmek lazım. Alanya Türkiye’nin önemli bir turizm markasıdır. Alanya’yı yönetmek ile Karaman’ı yönetmek aynı değil.  

Benim gençliğimdeki Alanya ile bugünkü Alanya kesinlikle aynı değil. 30 sene önce de benzer konuları yazıyorduk. Dokunmayın Alanya’mızın güzel dokusuna diye ama kimse bizi dinlemedi.

Bugün kaleye çıkıp söyle Alanya’ya bir baktığımız da içimiz sızlıyor. İmar hataları, sırt sırta vermiş ucube binalar Alanya’yı böyle kötü bir sona getirdi. Son diyorum çünkü artık Alanya merkezinde imara açacak yer kalmadı.

Alanya’da gözlemlediğim bir başka tehlike ise sezonluk kiracılar. Çok yüksek bedellerle turistik mağaza açanların büyük çoğunluğu bir sonraki sezon el değiştiriyor. Vur kaç taktiği bu anlayışın Alanya ticareti ve güvenli turizm alışverişi için ciddi bir sıkıntı olduğunu söylemek istiyorum.

İşte iki günün gözlemi böyle... Daha yazacak çok fazla konu var.   

Alanya’yı her gittiğimde farklı buluyorum ama inanın olumlu yönde değil.

Yukarıda özetlemeye çalıştığım sorunların önüne geçilmez, gerekli tedbirler alınmaz ise eğer Alanya’nın geleceğinden endişeliyim. 
  

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları