Antalya haber... Konyaaltı Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen 6'ncı Çandır Fasulye Şenliği, Hayatpark'ta gerçekleştirildi. Şenliğe CHP İl Başkanı Nail Kamacı, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, CHP Konyaaltı İlçe Başkanı Demet Meral Gündüz, İYİ Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Serap Kaya İncir, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şenlikte 10 bin kişilik fasulye vatandaşlara ikram edildi.

ÜRETİM ARTTI

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Çandır fasulyesinin yok olmaya yüz tuttuğunu söyleyerek, "Biz Konyaaltı Belediyesi olarak Çandır fasulyesini ele aldığımızda üretim yılda 500 kiloya inmişti. Birkaç sene daha geçse artık tohumluk olarak bile bulunamayacaktı. Çandır fasulyesini belediyeye ait 5 bin metrekare alanda ekmeye başladık. Şu anda kendi tarlamızda yılda 1500 kiloluk verim elde ediyoruz. 1500 kilonun bir kısmını hem fasulyemizin adını duyurmak hem de sizlerle beraber güzel bir gün geçirmek adına beraberce tüketiyoruz. Kalan kısmını da çiftçilere tohumluk olarak veriyoruz" dedi.

KONYAALTI ÜRETECEK, MURATPAŞA TATTIRACAK

Çandır fasulyesinin yeniden ekilip çiftçilerin üreteceği bir ürün haline geldiğini, diğer ürünlerden çok daha fazla ve karlı bir tarım ürünü haline geldiğini belirten Başkan Esen, “Biz küçük bir belediyeyiz. Biz bunu yapabiliyoruz. Yapabilen herkesin buna bir tas su taşıması lazım. Biz de bu yoldayız demek için Çandır fasulyesini yaşatıyoruz. Bugün de şenlikle sizlerle beraber fasulyemizi dünyaya duyurmaya çalışıyoruz. Şenlik dışında bu sene farklı bir uygulama daha yapacağız. Değerli dostum değerli arkadaşım CHP'nin Muratapaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'a selam gönderiyorum. Muratpaşa Belediyesi bir lokanta açtı. Açılan lokantada Antalya'nın yemekleri vatandaşla buluşuyor. Değerli dostumla telefonda konuştuk ve şuna karar verdik. Biz Muratpaşa Belediyesi'ne Çandır fasulyesi vereceğiz. Muratpaşa Belediyesi açtığı lokantada hem Muratpaşa halkıyla hem de Antalyalı vatandaşlarla Çandır fasulyesini buluşturacak. Canınız Çandır fasulyesi çekerse eğer burada bulamazsanız Antalya Lokantasına gidebilirsiniz" diye konuştu.

DOYRAN PATLICANINI PARLATACAĞIZ

Konyaaltı Belediyesi olarak yeni hedeflerinden bahseden Esen, "Sadece Antalya Doyran'da yetişen bir patlıcan var. Avrupa bu patlıcanı Türkiye'ye düşürmüyor, hemen alıyor. Yeni parlatacağımız yıldızımız sadece Konyaaltı'nda yetişen Doyran karası olacaktır. Doyran karası da çiftçilerimizin gelirini artıracak bir ürün olarak yakında çok daha parlayan bir hale gelecektir" dedi. Çok sayıda vatandaş, alanda kendilerine ikram edilen kuru fasulye yemeğini yedi. Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.