İSTANBUL,(DHA)-Engelli bireyler için özel olarak tasarlanan Engelsiz İkram Aracı, engelli gönüllülerin olağan ve olağanüstü durumlarda sahada Türk Kızılay ekipleriyle çalışabilmesini ve engellilerin gönüllülük faaliyetlerine katılımını teşvik etmeyi amaçlıyor. İçerisinde Avrupa normlarına uygun engelli lifti, sesli ve ışıklı çağrı butonları, Braille alfabesiyle desteklenen kabartmalı etiketlerin yer aldığı ikram aracı, engelli bireylerin gönüllülüğün tüm aşamalarında aktif olarak yer almalarını sağlıyor.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında Engelsiz İkram Aracı’nda dağıtım yapan Engelsiz Kızılay gönüllülerinden işitme engelli Şule Denli ve görme engelli Hamit Alemdaroğlu, aracın farklı engel gruplarının ihtiyaçlarına yanıt verdiğini söyledi. Alemdaroğlu, “Engelsiz ikram aracı bir ilk ve çok önemli. Bizler için hem hizmet alma hem hizmet sunmayı sağlayan bir altyapıya sahip. Herhangi bir afet anında engelli olarak biz de katkı vermek istiyoruz. Ama genellikle sen kenarda dur, ihtiyacın varsa biz sana ikramda bulunalım gibi bir tutum oluyor. O da bizleri ikinci plana atılmış hissettiriyor. Ama Türk Kızılay, hizmet sunma prensibine uygun olarak engelli birey de hizmet verebilir diyor. Ben de işte bu diyorum. Bizim için mutluluk verici” dedi.

Trendyol, Körfez Bölgesi’ndeki ikinci pop-up mağazasını Cidde’de açtı Trendyol, Körfez Bölgesi’ndeki ikinci pop-up mağazasını Cidde’de açtı

“ENGELLİLERİN YARDIM FAALİYETİNE KATILMASI ÖNYARGILARI KIRIYOR”

Engelsiz İkram Aracı projesinde görev alan Kızılay Engelsiz Ankara Başkanı Ayhan Metin toplumda çoğunlukla engellilerin yardıma muhtaç bireyler gibi algılandığına değinerek engelli bireylerin yardım faaliyetlerinde bulunmasının bu önyargıyı kırmayı sağladığına işaret etti. Metin, “Ben gönüllülük faaliyetlerine katılarak hem kendimi rehabilite ediyorum, rahatlıyorum, hem toplumu harekete geçiriyorum, ne kadar güzel. Bu tür önyargıların kırılmasına da destek oluyorum. O nedenle diyorum ki engelli arkadaşlar mutlaka yardım faaliyetlerinde siz de yer alın” diye konuştu.

Engelsiz İkram Araçları’nın sayısının her ilde en az bir araçla hizmet verecek şekilde artmasının planlandığını aktaran Metin, “Bu, toplumsal bütünleşmeyi çok güzel gösteren faaliyetlerden biri oldu. Bütün ikram araçları buna dönüşürse o zaman olması gerektiği gibi hep birlikte yardım faaliyetinde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Engelli bireylere yönelik hizmetleri geliştirmek amacıyla kurulan Engelsiz Kızılay, sosyal uyuma yönelik farkındalık kazandırma çalışmalarının yanı sıra engelli bireylerin Kızılay faaliyetlerine gönüllü katılımlarını artırmayı amaçlıyor.