Olgay GÜLER - Umut IŞIK / EDİRNE, (DHA) - Edirne'de gerçekleştirilen 663'üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, 40 kişilik baş boyunda güreşebilmek için 23 pehlivan ön eleme karşılaşmasına çıktı. Kıyasıya rekabete ev sahipliği yapan dualı çayırda güreşlen pehlivanlardan, 12 isim rakiplerini yenerek adını üst tura yazdırdı.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu tarafından bu yıl başlatılan CV Enerji Yağlı Güreşleri Ligi'nde, 32 başpehlivan sıralamaya girerek 663'üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı güreşlerinde mücadele etmeye hak kazandı. Toplam 40 pehlivanın güreşeceği Kırkpınar'da, kalan 8 isim, bugün Sarayiçi Er Meydanı'nda gerçekleştirilen ön eleme güreşleriyle belirlendi. Ön eleme güreşlerine katılan 23 başpehlivan, adını ilk 8'e yazdırmak için Er Meydanı'nda kol bağladı.

"MORALİMİZ BOZUK SAHAYA ÇIKTIK"

Ön eleme güreşlerine katılan başpehlivanlardan Hamza Köseoğlu, lig usulünün 2 yıldır planlanan bir sistem olduğunu belirtip, kendilerinin 6 Temmuz Cumartesi günü güreşmek isteğine federasyonun olumlu bakmamasına tepki gösterdi. Köseoğlu, "Cumartesi tam gününde çıkmak daha farklı bizim için. Onu çok istedik. Olmadı. Moralimiz bozuk sahaya girdik. Ben kendi şahsıma bir ay önceden bu seçme işte yapılsaydı. 8 kişi belirlenseydi kimse itiraz edemeyecekti. Son gün olmuş bugün bile sadece itiraz ettik. Bir ay önce elenmişim itiraz etmem ama o 8 kişiye başarı dilerdim. Bugün 2 tur yapılacak. Cumartesi günü geldiğimizde de o 32 başpehlivanın son 8’i yani dördüncü torbada da bir tur daha yapacağız. Sonra da çıkan 8 baş pehlivan da ilk 8’le müsabaka yapacak. Yani biraz yorucu oldu bizim için" diye konuştu.

Er Meydanı'nda gerçekleştirilen ön eleme güreşlerine katılan 23 başpehlivan 15.00'da kuralarını çekti. Kura çekimi sonucu eşleşme şu şekilde oluştu:

Bekir Eryücel - Serkan Serttürk

Yalçın Üncül - Mecit Yıldırım

Salih Erinç - Yunus Emre Yaman

Şahali Kurt - Okan Acar

Seçkin Duman - Hamza Köseoğlu

Yıldıray Pala - Cengizhan Şimşek

Feyzullah Aktürk - Rıza Yıldırım

Arif Akın - Süleyman Aykırı

Menderes Saltık - Ali Yanatma

Semih Turgut - Onur Balcı

Kaan Kaya - Hamza Özkaradeniz

Güreşler sonucunda rakiplerini yenen Bekir Eryücel, Yalçın Üncül, Yunus Emre Yaman, Şahali Kurt, Seçkin Duman, Cengizhan Şimşek, Feyzullah Aktürk, Arif Akın, Ali Yanatma, Semih Turgut, Hamza Özkaradeniz tur atlarken, Hasan Cengiz ise ilk turu bay geçti.

İlk 8'in belirleneceği ikinci tur güreşleri saat 17.00'da başlayacak.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Minik pehlivanın yağlanması detay

-Başpehlivanların yağlanması detay

-Başpehlivanların paça bağlamasından detay

-Kura çekimlerinden detay

-Ön eleme turunda güreşen Hamza Köseoğlu röportajı

-Başpehlivanların el bağlaması detay

-Başpehlivanların peşrev çekmesi detay

-Güreşlerden detaylar

Basketbol tutkunu mühendis, 4 şehirde 100'den fazla potaya file taktı Basketbol tutkunu mühendis, 4 şehirde 100'den fazla potaya file taktı

(FOTOĞRAFLI)

Kaynak: dha