TÜİK, Kasım ayı enflasyon rakamlarını saat 10.00'da açıkladı. Enflasyon verisinin hemen sonrasında, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00'de geliyorum, haberiniz olsun" açıklamasında bulundu. İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun o paylaşımı;

KILIÇDAROĞLU, TÜİK BİNASINA ALINMADI

Kemal Kılıçdaroğlu, paylaşımı sonrası saat 11.00'de TÜİK binasına gitti. TÜİK görevlileri, kendisini randevusuz içeri kimseyi alamayacaklarını belirtti.

BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Kılıçdaroğlu TÜİK önünde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: TÜİK, Cumhuriyetin önemli kurumlarından birisidir. Rakamları 84 milyonu ilgilendirmektedir. Milyonlarca işçi ve emeklinin hakkını korumak görevim. Bu kurumun rakamları üzerine siyasal partiler, ekonomik çevreler, sosyal çevreler, politikalar oluştururlar. Dün TÜİK Başkanlığından randevu istedik, gelen arkadaşlarımın tamamı geçmişinde teknik olarak ekonomide çalışan arkadaşlarımız. Buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almak için geldim. Kabul edilemeyeceğimizi ifade ettiler.

"SİTELERİNDEKİ DAVETE UYDUK"

TÜİK sitesindeki metni okudum: Bilgiye nasıl erişilir? Diğer kanallar yoluyla bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız, merkez teşkilatı ya da bölge müdürlüklerine başvuruda bulunabilir, merkez teşkilatımıza gelebilirsiniz, bilgiyi alabilirsiniz. Biz de sitelerindeki davete uyarak geldik. Bu tablo Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için önemli bir tablodur. Böylesine bir tabloyu Cumhuriyet tarihinde hiç görmedik. Devletin bilgileri, devletin sahip olduğu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalara ana muhalefet partisi liderine açıklanmak istenmiyor.

"RAKAMLAR GÜVEN VERMİYOR"

Kapılar kapanıyor. Türkiye’nin geldiği nokta açısından önemlidir. Burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bu sabah açıklanan aylık 3.51, yıllık 21.31. Bu rakamlar güven vermiyor. Enflasyon gerçekten bunların iddia ettiği gibi mi? Bir grup akademisyen de enflasyon tahmininde bulunuyorlar.

"HER FİRAVUN'UN BİR MUSA'SI VARDIR"

Kılıçdaroğlu, olay sonrası sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Kılıçdaroğlu paylaşımında, "Randevu vermeyen TÜİK’e gittim. Aylardan Aralık ayı. Milyonlarca emekçinin ücret artışı bu yalan dolan TÜİK rakamları üzerinden yapılacak. Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur. Kimse unutmasın, her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Akıllarını başlarına toplasınlar!" dedi. İşte Kılıçdaroğlu'nun o paylaşımı;