banner302


banner292
banner129

Dernek desen dernek değil, vakıf desen vakıf değil. Antalya’da tüzel kişiliği olmayan bir grup var. Onlara “Salı Grubu” diyorlar. Her hafta toplanan bu grubun toplantılarına ben de yaklaşık 2 yıldır katılıyorum. Bana zaman zaman, “Nedir bu Salı grubu?” diye soruyorlar. Bu yazımda bu grupla ilgili merak edilenleri anlatacağım.

Antalya’da 16 yıldır neredeyse her hafta sabahın köründe Antalya Tenis İhtisas Kulübü’nde  (ATİK) toplanıyorlar. Birbirlerine yaşadıkları tecrübeleri anlatmak için yıllar önce birkaç kişinin bir araya gelmesiyle kendiliğinden oluşan bu küçük grup zamanla genişlemiş.

Bugün sayıları yaklaşık 50 kişi.

Salı günleri toplandıkları için “Salı Grubu” olarak tanınıyorlar.

Bu grubun içinde; her biri kendi alanlarında bir marka olan farklı sektörlerde faaliyet gösteren kamuoyunun yakından tanıdığı isimler var. 

Ağırlıklı olarak iş insanlarından oluşuyorlar.

Atadan zengin olan da var.

Hayata sıfırdan başlayıp zirveye tırmanan da var.

Kimi turizmci.

Kimi inşaatçı.

Kimi madenci.

Kimi sağlık sektöründen.

Kimi akademisyen.

Kimi hukukçu…

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan,  Özel Anadolu Hastanelerinin kurucularından Dr. Fatih Çaylak, Demir adam olarak bilinen ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, geçmişte Rixos ve Mardan gibi otellerde üst düzey yöneticilik yapan Antalya Akvaryum’un ortaklarından turizmci İrfan Demirok, Özalfe İnşaatın sahibi Fevzi Ulaş, Orkun Ozan Sanat Galerisinin sahibi Himmet Öcal, ARTMİM’in sahibi Hakan Külahçı, Samut İnşaat’tan Bekir Samut, Akaryakıt ticareti yapan Emin Hesapçıoğlu ile  Erhan Erdem,  iş insanlarından Sami Atılgan, Orhan Oflaz, Mustafa Erkal, Halil Çil, Macit Güner, Muzaffer Sağlam, Hamdi Güneş,Merter Konuk, Nuri Büyükselçuk, Ragıp Ayağ, Paktaş Şirketler Grubu’nun sahibi Ahmet Karakullukçu, lise yıllarımda evlerine sık sık misafir olduğum rahmetli arkadaşım Ömer Faruk Acar’ın babası iş insanı Ali Nazmi Acar, turizmci Ramazan Kara,  CHP eski milletvekillerinden Hüsnü Çöllü,  Turizmci iş kadını Elif Ural,  Antalya Reçellerinin sahibi Ebru Kocaacar, madenci İrfan Çelikten, üniversite lisans tezimde yazılarından faydalandığım Araştırmacı yazar Giray Ercenk,  Emekli Albay  Can Uryan  Salı Grubu’ndaki ilk aklıma gelen isimler…

Bu isimlerin çoğunun Salı Grubu dışında en az 3-5  sivil toplum kuruluşunda  üyelikleri var.

Hatta birçoğunun yönetimlerinde de görev almış kişiler.

Yani bir etiket sahibi olmak, çevre edinmek, bir menfaat sağlamak ya da belli bir yerlere gelebilmek için Salı Grubu’na dahil olmuş değiller.

Siyasi bir gayeleri de yok. Tamamen dostluk ve samimiyet esasına dayalı bir arkadaş topluluğu.

Salı Grubu’nun başkanlığını iş insanı Muharrem Koç yapıyor.

Birkaç gün öncesinden o haftanın toplantısının konusu gruba bildirilip, katılmak isteyenler isimlerini yazdırıyorlar.

Salı sabahı saat 07:50’de Antalya Tenis İhtisas Kulübü’nde toplanmaya başlıyorlar.

Toplantıları Muharrem Koç organize edip yönetiyor.

İlk gelen sonrakileri karşılıyor.

Ayaküstü sohbet, katılımcıların tamamı gelinceye kadar devam ediyor.

Sonra kahvaltıya geçiyorlar.

Kahvaltıda tuz, şeker yok.

Sağlıklı beslenme gerekçesiyle…

Birbirlerine hayat tecrübelerini anlatıyorlar.  Projelerini paylaşıyorlar. Dostluklarını pekiştiriyorlar.

Kimi zaman toplantılara konusunda bir uzmanı, konuşmacı olarak davet edip, memleket meseleleriyle ilgili bilgi de alıyorlar. 

Seçim dönemlerinde bazen siyasetçiler de konuk oluyor. Projelerini ve icraatlarını anlatıyorlar.

Saat 11 civarında da toplantı toplu fotoğraf çekimi ile son buluyor.

Grubun dernek, vakıf gibi tüzel kişiliği olmadığı için bir bütçesi,  aidat gibi bir geliri de yok.

Herşey gönüllülük esasına göre, imece usulüyle.

Her hafta kahvaltının bedelini gruptan biri üstleniyor.

İl dışından gelen konuşmacının ulaşım ve konaklama giderleri de imece usulü karşılanıyor. Kimi oteli, kim uçak masrafını, kimi de transferi üstleniyor.

Herhangi bir bütçesi olmadığı için konuşmacılara hiçbir ücret de ödenmiyor.   Bir anlamda bu imece organizasyona Onlar da dahil oluyorlar.

Hatta parayla getirilmesi mümkün olmayan isimler bile gelip konuşma yapıyorlar. Bugüne kadar  Deniz Baykal’dan, Mevlüt Çavuşoğlu’na, Menderes Türel’den Muhittin Böcek’e, Volkan Bozkır’dan Sadettin Tantan’a, Türkiye’nin ilk yüz ve kompozit doku nakillerini  gerçekleştiren  Prof. Dr. Ömer Özkan’dan, Ersin Özince’ye, Fettah Tamince’den Ahmet Nazif Zorlu’ya,  Azizi Torun’dan Gürer Aykal’a kadar  pek çok isim Salı Grubu’na konuk olmuş.

Politikacılarla, yöneticilerle, sanatçılarla,  uzmanlarla iş dünyasını buluşturan Salı grubu bu özelliğiyle sosyal, siyasal ve ekonomik boyutları da olan bir oluşum.

 Türkiye’de örneği var mı bilmiyorum.  

Muhtemelen yok.

2004’ten bu güne kadar yaklaşık 750 toplantı ve sosyal faaliyet yapmışlar.

Geçen yıl ise 52 haftanın 50’sinde toplantı yapmışlar.

Kahvaltı haricinde bazen birbirlerine de misafir oluyorlar.

Kültür sanat etkinliklerinde bir araya geliyorlar.

Hatta uluslararası organizasyonlara bile katkıda bulunuyorlar.

Birbirlerinin acılarını paylaşıp sevinçlerine ortak oluyorlar.

 İyi günde, kötü günde bir aradalar.

Milyonlarca liralık bütçesi olan kurumlardan bile daha aktifler.

Ben de bir yılı aşkın bir süredir, Muharrem Koç’un davetiyle Salı Grubu toplantılarına katılıyorum.

Bu imece sistemiyle faaliyet gösteren grubun toplantılarında yapılan konuşmaların orada kalmaması, kamuoyunun da bilgilenmesi için ben de haberlerini yazarak katkıda bulunuyorum.

Gruba son olarak emekli istihbarat Albay Gürsel Tokmakoğlu,  Antalyaspor’un eski yöneticilerinden Emin Altıner ile Dekan Boya Yönetim Kurulu Başkanı  iş kadını Nesrin Ayan Özben katıldı.

Özetle Salı Grubu, bilgiye, yeniliklere açık, Antalya’nın gelişimine katkıda bulunmaya çalışan vizyoner insanlardan oluşan bir grup.

banner130
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bekir AKGÜN 2020-01-07 10:45:26

Sevgili Mustafa çok doğru yazmışsın tamamına katılıyorum. Başarının nedenin ne olduğunu söyleyeyim diğer stk lardan farklı olduğu için Çünkü samimiyet var guruplaşma yok ve misafir dahil herkesi kucaklayan başkan ve üyeleri var. Yani insanlar tanıdık bir eve ziyarete gitmiş gibi rahat hissediyorlar.

Avatar
Atila orukçu 2020-03-19 19:28:39

Sahtekar dolandırıcılık tan cezası olan Muharrem koç un bu grupta ne işi var bu grubun ciddiyeti medir

banner343

banner324

banner174

banner242