Hasan YILDIRIM-Mustafa Mert KARACA/İSTANBUL,(DHA) İSTANBUL’da, kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kurucu Başhekimi Prof. Dr. Cevat Yakut, Levent Barbaros Hayrettin Paşa Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye'de ilk kalp nakli yapan cerrahlardan olan Prof. Dr. Cevat Yakut, 82 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Cevat Yakut için Levent Barbaros Hayrettin paşa Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Yakut'un eşi Çiğdem Yakut, oğulları Artuk ve Sartuk Yakut, eski bakan Mehmet Ağar, eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve Yakut'un yakınları katıldı. Helallik alınmasının ardından cenaze namazı kılındı. Cevat Yakut’un Türk bayrağına sarılı tabutu, omuzlara alınarak cenaze aracına konuldu. Yakut, defnedilmek üzere Ulus Mezarlığı’na götürüldü.

"BÖYLE BİR DEĞERİ KAYBETTİĞİMİZ İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜZ"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Sağlık sektöründe Türkiye'ye örnek olmuş çok sayıda çalışmaları var. Bugün bildiğimiz ne kadar ünlü varsa ya kendilerine ya da yakınlarına mutlaka bir şekilde eli dokunmuştur. Açık kalp ameliyatı, kalp nakli konusunda Türkiye'ye ilkleri getiren öncülerden bir kişiydi. Çok üzüldük kendisine, böyle bir değeri kaybettiğimiz için. Mekanı cennet olsun inşallah. Allah rahmet eylesin" dedi.

Görüntü Dökümü:

------------------------

Cenazeden görüntü

İstanbul - İstanbul Havalimanı'nda yangın tatbikatı İstanbul - İstanbul Havalimanı'nda yangın tatbikatı

Cenaze töreninden görüntü

Helallik alınması

Cenaze namazının kılınması

Türk bayrağına sarılı tabutun omuzlara alınarak cenaze aracına götürülmesi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile röp.

Genel ve detaylar