İSTANBUL, (DHA) - Filo yönetim ve danışmanlık hizmetleri sunan Filo Broker ile elektrikli araç kiralama şirketi olan Voltify, kurumların karar verici liderlerini 'Aramızda Elektrik Var' sloganıyla Kemer Country'de bir araya getirdi. Etkinlikte önce kurumsal filoların elektrikli araç dönüşüm stratejileri ele alındı; ardından kurumların karar vericileri en çok merak edilen 30 kadar farklı marka ve model elektrikli aracı bizzat test ettiler.

'Aramızda Elektrik Var' sloganıyla ikinci kez düzenlenen etkinlikte 'Kurumsal Filoların Dönüşümü ve Elektrifikasyon' konulu bir panel de gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Sürdürülebilir Mobilite İnisiyatifi Kurucu Başkanı Hakan Doğu'nun yaptığı panelde Voltify Kurucu ve CEO'su Mehmet Yiğit, Filo Broker Kurucu Ortağı Okşan Öztürk ve Expanscience Laboratuvarları Türkiye Genel Müdürü ve Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik Bölge Yöneticisi Fikret Baltaoğlu yer aldı.

DOĞU: ABONELİK MODELİ MOBİLİTE TRENDLERİNİ DEĞİŞTİRECEK

Hakan Doğu, elektrikli araçlar ile birlikte yayılan 'abonelik modelinin' otomobil dünyasına yeni bir soluk getireceğini ifade etti. Yeni nesil otomobilleri satın almaya alternatif gelişen 'abonelik modelini' vurgulayan Doğu, “Paylaşım ekonomisi her sektörde olduğu gibi otomobil sektöründe de etkisini gösteriyor, abonelik modeli mobilite trendlerini kökünden değiştirecek" dedi.

YİĞİT: ARTIK TÜRKİYE'DE SATILAN HER 10 ARABADAN BİRİ ELEKTRİKLİ

Voltify Kurucusu ve CEO'su Mehmet Yiğit ise Türkiye'deki elektrikli araç sayısının 100 bine ulaştığını ve 2024 Nisan sonu itibari ile Türkiye'de satılan her 10 arabadan birinin elektrikli olduğunu belirtti. Yiğit, 2024'ün ilk 4 ayındaki elektrikli araç satışlarını, bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında artış oranının yüzde 305 olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE'NİN ŞARJ İSTASYONU ALTYAPISI ÇOK GÜÇLÜ"

Mehmet Yiğit konuşmasında ayrıca Türkiye'de şarj istasyonu sayısının oldukça yeterli seviyede olduğunu vurgulayarak "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından ortaya konan yol haritasına göre 2024 yılı sonunda Türkiye'de her 5 elektrikli araca bir şarj noktası düşecek. Avrupa Birliği ülkelerinde bu orana baktığımızda 13 araca bir şarj noktası düşüyor. Türkiye'nin şarj altyapısı çok güçlü ve hızla gelişmeye devam ediyor. Müşterilerimizden aldığımız olumlu geri bildirimler de bu sayıları destekliyor."

ÖZTÜRK: ELEKTRİKLİ ARAÇLAR, KURUMLAR İÇİN MALİYET VE ÇEVRE AVANTAJLARI SUNUYOR

Filo Broker Kurucu Ortağı Okşan Öztürk de kurumların elektrikli araçlarla maliyetlerini düşürme ve çevresel katkı sağlama potansiyeline dikkat çekerek "Elektrikli araçlar bugün, şirketlerin hem maliyetlerini büyük ölçüde düşürebilecekleri hem de çevreye ciddi katkı sağlayabilecekleri fırsatlar sunuyor. Filo Broker olarak kurumlara, geleneksel araç kiralama şirketlerinin ötesinde, günümüzün ihtiyaçlarına tam olarak yanıt verebilen esnek çözümler üretebiliyoruz. Bu etkinlikle, iş dünyasına yeni nesil elektrikli araçları tanıtarak, değişim sürecine katkı sağlamayı amaçlıyoruz."

Turkcell, ilk çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı Turkcell, ilk çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı

“KURUMLARA, 360 DERECE MOBİLİTE DANIŞMANLIĞI SUNUYORUZ"

Öztürk sözlerine şöyle devam etti:

“Yeni teknolojik gelişmelerle beraber kurumların mobilite seçenekleri çeşitleniyor. Biz de bu hızlı gelişmeler neticesinde kurumların elektrikleri araçlara geçiş süreçlerinde riskleri minimize ederek tüm mobilite ihtiyaçlarını detaylı şekilde analiz ediyoruz. Geleneksel kiralamalar ve elektrikli araç kiralama operasyonlarında onlara yeni nesil çözümler doğrultusunda optimum stratejileri içeren yeni bir yol haritası hazırlıyoruz."

BALTAOĞLU: BU DÖNÜŞÜMDE HEPİMİZİN SORUMLULUĞU VAR

Expanscience Laboratuvarları Türkiye Genel Müdürü ve Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik Bölge Yöneticisi Fikret Baltaoğlu ise Expanscience'ın sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde elektrikli araca geçiş sürecinin kazanımlarını aktardı. Baltaoğlu, yeni nesil araçların sürdürülebilirliğe katkısı sebebiyle elektrikli araçlar ile ilgili değişimi çok hızlı gerçekleştirdiklerini anlatarak "Endüstri devrimi sonrasında insanlığın dünyaya verdiği zararı hızla azaltmak için önümüzde önemli bir fırsat var. Bu fırsatı iyi değerlendirebilmek için bu dönüşüme hepimizin öncülük etmesi gerekiyor" dedi.