MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Konyaaltı

Muratpaşa banner reklam


Isparta'da bir mahalle basınçtan yarıldı

26.01.2021 15:50

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Yeşilyurt köyünde Mandallar Mahallesini tehdit eden ve heyelan riskini artıran mermer ocağı sorununa çözüm bulunması için yetkililere başvuran köylülerin, mahallenin heyelan bölgesi ilan edilerek taşınacağını öğrendiği öne sürüldü. Halk, kış gününde evlerini terk etmek istemediklerini söylüyor ancak evlerde ve arazide çatlaklar ile derin yarıklar meydana geldi.

Isparta'da bir mahalle basınçtan yarıldı

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Yeşilyurt köyünde mermer ocakları yüzünden heyelan tehlikesi ortaya çıkınca çözüm olarak mermer ocağının kapatılması yerine, 110 kişinin yaşadığı Mandallar Mahallesi’nin heyelan bölgesi ilan edilerek boşaltılmasına karar verildiği öne sürüldü.

Mahallenin boşaltılmasına karar verildiği iddia edildi

EVLERİ ÇATLAYINCA BAŞVURMUŞLARDI

Gazeteci Yusuf Yavuz’un haberine göre; Yeşilyurt köyünü kuşatan mermer ocaklarının pasa döküm alanında oluşan basınç nedeniyle arazide yarılmalar, evlerinde ise çatlamalar meydana geldiğini belirten köylüler, yetkilerden sorunun çözülmesini istemişti. Devletin bulduğu çözüm ise yeterince denetlenmeyen mermer ocakları yüzünden mağdur olan mahallenin afet bölgesi ilan edilerek boşaltılması yönünde oldu. Kış ortasında evlerini boşaltması istenen köylülere konteyner ya da kira yardımı önerilirken yapılması planlanan yeni evlerin ücretinin ise 20 yılda ödeneceği bildirildi. Mahalle sakinleri ise karara tepkili. Mermer ocağının pasa döküm alanındaki basıncın zemindeki kaymaları tetiklediğini dile getiren köylüler, evlerinin ve arazilerini terk etmek istemediklerini belirtiyor.

Köylüler konuyla ilgili dilekçe verdi

İŞTE KÖYLÜLERİN VERDİĞİ DİLEKÇE

Mandallar Mahallesi’nin kuzeydoğusunda yer alan ve kiralama yoluyla özel bir şirket tarafından işletilen mermer ocağının yarattığı tahribata ilişkin köylülerin yaptığı başvuruda şu ifadelere yer verilmişti: “Mermer ocağı sahasından dökülen molozların yapmış olduğu basınçtan dolayı mahallemizde bulunan evlerimiz çatlamış olup, arazilerimiz de kullanılamaz duruma gelmiştir. Mahallemizin meydanında bulunan 50-60 yıllık çeşmemiz bu nedenden dolayı kurumuştur. Ayrıca son dönemde dağda meydana gelen yarılmalardan dolayı taşlar tarım arazilerimize ve seralarımıza gelerek bizleri maddi ve manevi olarak mağdur etmektedir.”

Mahalle sakinlerinin verdiği dilekçe

EVLERİN BOŞALTILMASI İSTENDİ

Yaşamlarını kâbusa çeviren sorunun çözülmesi için yetkililerin adım atmasını bekleyen mahalle sakinleri, aldıkları tebligat ile adeta şoke oldular. Mahallenin afet bölgesi ilan edilerek taşınmasının gündeme geldiğini öğrenen köylülerden evlerinin boşaltılması istendi.

AFAD İL MÜDÜRLÜĞÜ KÖYDE ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Konuyla ilgili bilgisine başvurulan yetkililer, Mandallar Mahallesi’ndeki incelemenin devam ettiğini ve hak sahibi olan vatandaşlar için yeni evlerin yapılacağını kaydetti. Isparta AFAD İl Müdürlüğü yetkilileri ise bugün Yeşilyurt köyünde bir ekibin çalışma yürüttüğünü belirterek ayrıntı vermedi. AFAD İl yönetimi konu hakkındaki çalışmaların Sütçüler Kaymakamlığı tarafından koordine edildiğini belirtirken Sütçüler Kaymakamlığı yetkilileri ise ayrıntılı bilgilerin AFAD’dan edinilebileceğini kaydediyor.

AFAD köyde çalışma yürütüyor

ÖNCE KONTEYNERE SONRA 20 YIL BORÇLANIP EVLERE

Bir mahalle sakini yaşananları şöyle özetledi: “Bize, ‘burada heyelan riski var, afet bölgesi ilan edilecek’ dediler. ‘Evlerinizi boşaltın, geçici bir süre KYK yurtlarına yerleştirileceksiniz, ya da da konteynerler getirilecek. Evleriniz yapılınca da 20 yıl içinde borcunu ödeyeceksiniz’ dediler. Bu soğuk kış gününde biz 25 metrekarelik konteynere nasıl sığacağız? Beş-altı kişilik aileler var, çocuklar var. Hadi biz sığdık, hayvanlarımızı nereye götüreceğiz? KYK yurtlarına, konteynerlere keçilerimizi, koyunlarımızı, ineklerimizi nasıl sığdıracağız? Eğer bu alanın afet bölgesi olduğu önceden biliniyorsa bu durumda bize önceden bilgi verilmesi ve buna göre hazırlıklar yapılmalıydı. Bizi şimdi apar topar evlerimizden, yurtlarımızdan atmak istiyorlar. Bu mevsimde nereye gideceğiz?”

KAYMALARI MERMER OCAĞI TETİKLEDİ İDDİALARI

Bölgede çalışma yapan uzmanların heyelan konusunda bir rapor hazırladıklarına işaret eden mahalle sakinleri şu iddiaları dile getirdi: “Üniversitenin hazırladığı heyelanla ilgili raporda, bu arazide yaklaşık 500 yıl önce de birkaç milimlik kaymaların olduğu ortaya çıktığı belirtiliyor. Ancak 2018’de bu kaymanın 1-2 santim; 2020’de 15, 2021’de de 21 santime kadar çıktığını söylendi. Mermer ocakları tarafından dökülen paşanın yarattığı ağırlıktan kaynaklanan basıncın, zemindeki kaymaları tetiklediği belirtildi.”

Mahalle sakinleri evlerinden atılmak istemiyor

YENİ ALAN AÇMAK İÇİN Mİ MAHALLE BOŞALTILIYOR?

Yeşilyurt köyündeki en büyük ruhsat sahasına sahip olan mermer ocağı için hazırlanan ÇED raporunda da açıkça yer verilen pasa döküm alanlarının kısıtlı olması, yerel halkın tarım arazileri ve evlerinin de tehdit altında kalmasına neden oldu. Mahallenin heyelan alanı ilan edilerek boşaltılmasında, yeni pasa döküm alanları yaratmak girişiminin olup olmadığı sorusuna şimdilik net bir yanıt verilmiyor. Ancak heyelan riski yaratmasına rağmen mermer ocaklarının pasa döküm alanındaki atık dağlarının üstüne her gün kamyonlarca moloz dökmeye devam etmesi, Yeşilyurt’ta insan yaşamının ve doğanın vahşi madenciliğe tercih edildiğini göstermeye yetiyor.

Zeminde oluşan çatlaklar endişe verici boyutta

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Konyaaltı Belediyesi esnafım

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Meteoroloji'den Antalya'nın bazı ilçeleri için yağış uyarısı!

Meteoroloji'den Antalya'nın bazı ilçel..

Meteoroloji'den Antalya'nın bazı ilçeleri için yağış uyarısı!
Köylülerin tarlalarını kömür ocağına böyle verdiler

Köylülerin tarlalarını kömür ocağına b..

Köylülerin tarlalarını kömür ocağına böyle verdiler
SON DAKİKA! İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler genelgesi

SON DAKİKA! İçişleri Bakanlığı'ndan va..

SON DAKİKA! İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler genelgesi
Alanya'da suçüstü yakalandılar!

Alanya'da suçüstü yakalandılar!

Alanya'da suçüstü yakalandılar!
Kamuda mesai saatleri ile ilgili yeni genelge

Kamuda mesai saatleri ile ilgili yeni ..

Kamuda mesai saatleri ile ilgili yeni genelge
Antalya'da çöpte bulunan bayraklar büyük tepki çekti

Antalyada çöpte bulunan bayraklar büyü..

Antalya'da çöpte bulunan bayraklar büyük tepki çekti