MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
İngiliz bilim insanları: Kötü beslenme çocukların 20 cm kısalmasına neden oluyor

07.11.2020 00:13

Dünyaca ünlü haftalık tıp dergisinde yayınlanan tıbbi analiz, kötü beslenmenin çocuklarda 20 cm’e kadar boy kısalığına neden olduğunu ortaya koydu.

İngiliz bilim insanları: Kötü beslenme çocukların 20 cm kısalmasına neden oluyor

İngiliz bilim insanları dengeli beslenmenin önemine ilişkin tıbbi analiz raporu yayınladı.Araştırmacılar 1985 ile 2019 yılları arasında 5 ila 19 yaşları arasındaki 65 milyondan fazla çocuk ve ergenin beslenme alışkanlıklarını analiz etti. 

Araştırmacılar, tüm dünyadaki çocukların boy ve kilosundaki değişikliklerinin mevcut beslenme kalitesini yansıtabileceğini açıkladı. Çalışma sonucuna göre kötü beslenen çocuklar daha kısa boyu kalıyor.    

ÇOCUKLARIN BÜYÜME MODELLERİNE DİKKAT EDİLMELİ

Genetiğin her bir çocuğun boyunda ve kilosunda önemli bir rol oynadığını kabul eden araştırmacılar, tüm nüfusun sağlığı söz konusu olduğunda beslenme ve çevre faktörlerinin daha önemli olduğu sonucuna ulaştı.

Diğer yandan küresel beslenme politikalarının ezici bir şekilde beş yaş altı çocuklara odaklandığı, ancak yapılan çalışmanın daha büyük çocukların büyüme modellerine daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini gösterdi.

'SAĞLIKLI KİLO İNSANLARIN ÖMÜR BOYU REFAHI İÇİN ÖNEMLİ'

Baş araştırmacılardan biri olan Imperial College London'dan Dr Andrea Rodriguez Martinez, çocukluk ve ergenlik dönemindeki sağlıklı kilonun insanların refahı için ömür boyu faydaları olduğunu belirterek “Bulgularımız, besleyici gıdaların bulunabilirliğini artıran ve maliyetini azaltan politikaları motive etmelidir, çünkü bu, çocukların boylarına göre fazla kilo almadan daha uzun boylu olmalarına yardımcı olacaktır” dedi.

EN UZUN BOYLU ÇOCUKLAR KARADAĞ VE HOLLANDA'DA

2019'da kuzeybatı ve orta Avrupa'daki çocukların ve gençlerin (örneğin Hollanda ve Karadağ) dünyanın en uzun boyluları olduğu tespit edildi. Diğer yandan en kısa boylu çocukların ise Güney ve Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Doğu Afrika'da yaşadığı sonucuna ulaşıldı.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3