MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Bu yağlar koronavirüsten koruyup iltihabı azaltıyor

12.01.2021 00:39

Koronavirüsten koruduğu iddiasıyla kamuoyuna yansıyan besin ve vitamin takviyelerinin aslında bir şehir efsanesi olduğunu biliyor muydunuz? Gastroenteroloji Uzmanı Doç.Dr. Bülent Yaşar, beslenme yoluyla gerekli vitamin ve minerallarin yeterli düzeyde alınabileceğini belirterek vücuttaki iltihabın azalmasına yardımcı olan sağlıklı yağları sıraladı ve bağışıklığı doğal yollarla güçlendirmenin yollarını açıkladı

Bu yağlar koronavirüsten koruyup iltihabı azaltıyor

Pandemi döneminde dengeli beslenme, ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineralleri karşılar, düzenli gıda takviyelerine ihtiyaç yok. Polikliniklerde pandemi sürecinde nasıl beslenmeliyiz ve takviye olarak ne almalıyız sorularıyla sık karşılaşıyoruz. Hiçbir yiyecek veya diyet takviyesi Kovid-19 enfeksiyonunu önleyemez. Kısa süreli diyetler yerine yaşam tarzı haline gelen sağlıklı beslenme şekli, güçlü bağışıklık sistemi oluşturmanın en önemli yoludur Enfeksiyonlar esnasında vücudun enerji ve besin ihtiyacı artar. Bu nedenle Kovid-19 dahil tüm enfeksiyonlar öncesi ve sonrasında sağlıklı beslenmek çok önemli.

Tam tahıl, fındık, doymamış yağ asitlerinden zengin zeytinyağı ve susam yağı tüketimi bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi vücuttaki iltihabın azalmasına yardımcı olur. Günlük 6-8 bardak su tüketimi güçlü bağışıklık sistemi için önemli. Şeker içerikli hazır meyve suları, sıvı tüketimi açısından iyi bir alternatif değil. Ana öğünlerimizde tabağımızın dörtte biri mevsimsel sebzelerden, dörtte biri tam tahıllı ürünlerden oluşmalı. Kalan yarısı meyve, kuru baklagiller, et, yumurta, balık ve tavuk protein içeriği yüksek besinler ve süt, yoğurt, kefir veya peynir gibi mandıra ürünlerinden oluşmalı.

COVİD-19 İLE MÜCADELE İÇİN YENMESİ GEREKENLER

Ülkemizde kış ve bahar mevsimleri için en uygun taze sebzeler karnabahar, brokoli, lahana, kabak, biber, turp ve havuç. Meyvelerden ise elma, portakal, greyfurt, mandalina ve muz tercih edilmeli. Yüksek C vitamini içeriğinden dolayı narenciye daha yoğun tüketilmeli. Lif ve mineral zenginliği ve uzun raf ömrü nedeniyle kurutulmuş meyveler, bamya, patlıcan, biber ve domates tavsiye edilmekte.


'BALIK MUTLAKA YENİLMELİ'

Yeterli protein tüketimi, virüs ve bakteriler ile savaşan bağışıklık sistemimizin en önemli silahı olan antikor oluşumu için çok önemli ve gereklidir. Kuru baklagiller çok önemli bitkisel protein kaynaklarıdır. Kırmızı ve yeşil mercimek, nohut veya fasulye günlük, balık haftada 2 kez tüketilmelidir.

'ALKOL VE SİGARADAN UZAK DURUN'

Şeker ve şeker içerikli yiyecek ve meyve suları, beyaz ekmek, işlenmiş et ürünleri, tuz içeriği yüksek cips ve soslar sınırlandırılmalı. Alkollü ürünler vitamin ve mineral emilimini azalttığından tüketimi azaltılmalı.Sigaradan uzak durmak, düzenli egzersiz, yeterli uyku ve stres yönetimi kendimizi daha iyi hissetmemizin ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamızın diğer anahtarları.
Sadece sağlıklı beslenme önerilerine herhangi bir nedenle uyamayan kişilerde, hekim kontrolü altında vitamin ve mineral takviyeleri, bu açığın kapatılmasına yardımcı olabilir.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Son dakika... Sağlık Bakanlığı 14 Mayıs koronavirüs vaka saylarını açıkladı

Son dakika Sağlık Bakanlığı 14 Mayıs k..

Son dakika... Sağlık Bakanlığı 14 Mayıs koronavirüs vaka saylarını açıkladı
Emekli polis Erdoğan Gönüllü evinde ölü bulundu

Emekli polis Erdoğan Gönüllü evinde öl..

Emekli polis Erdoğan Gönüllü evinde ölü bulundu
Bakan Murat Kurum Düden Çayı'nın korumaya alındığını açıkladı

Bakan Murat Kurum Düden Çayının koruma..

Bakan Murat Kurum Düden Çayı'nın korumaya alındığını açıkladı
Turizm Bakanlığı 'Aşılıyım' videosunu gelen tepkiler üzerine kaldırdı

Turizm Bakanlığı 'Aşılıyım' videosunu ..

Turizm Bakanlığı 'Aşılıyım' videosunu gelen tepkiler üzerine kaldırdı
Formula 1, Türkiye GP'sinin iptal edildiğini açıkladı

Formula 1, Türkiye GP'sinin iptal edil..

Formula 1, Türkiye GP'sinin iptal edildiğini açıkladı