MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center
Antalya'nın şekerci amcası motosikletiyle ekmeğini kazanıyor

09.03.2021 10:53

Antalya haber...Düğünlerde pamuk şeker ve elma şekeri satarak geçimini sağlayan ve 'Şekerci amca' olarak tanınan yürüme engelli 49 yaşındaki Ali Pekdemir, koronavirüs salgını nedeniyle düğünler iptal olunca sebze satmaya başladı.

Antalya'nın şekerci amcası motosikletiyle ekmeğini kazanıyor

Antalya haber... Bebekken yapılan yanlış iğneden dolayı sol bacağını kullanamayan 49 yaşındaki Ali Pekdemir, evlenerek Antalya'ya taşındı. İki çocuk sahibi olan Pekdemir, bir arkadaşından pamuk şeker ve elma şekeri yapmayı öğrendi. Yaptığı şekerleri üç tekerlekli engelli motosikletiyle Muratpaşa ilçesi Yeşildere Mahallesi'ndeki düğünlerde satmaya başlayan Pekdemir'e, bir süre sonra çocuklar 'Şekerci amca' lakabını taktı.

Ali Pakdemir sebze ve meyve satarak geçimini sağlıyor

SEBZE VE MEYVE SATIYOR

Geçen yıl pandeminin yayılmasının ardından düğünler ve organizasyonlar iptal edilince Pekdemir de ailesinin geçimini sağlamak için 3 tekerlekli motosikletiyle sebze ve meyve satmaya başladı. Sabah erken saatlerde hale giderek motosikletine yükleme yapan Pekdemir, sokak sokak gezerek satış yapmaya başladı. Kendisini görenlerin takdir ettiği Pekdemir ise imkanı olmayanlara ücretsiz sebze ve meyve veriyor.

"KİMSEYİ BOŞ ÇEVİRMEM"

Çocukların kendisini çok sevdiğini söyleyen Ali Pekdemir, "Günlük elma şekeri, Osmanlı macunu yapıp düğünlerde satarak rızkımı kazandım. 1-2 sene bu şekilde devam ettim. 3 tekerlekli bir motosiklet yaptırdım kendime. Onunla bütün düğünleri gezdim. Antalya'nın şekerci amcasıyım. Parası olana da olmayana da verir, kimseyi boş çevirmem. Pandemi çıkmasıyla etkinliklerimiz ve düğünler iptal olunca zora girdim. Bir şeyler yapmam gerekiyordu. Aklıma sebze ve meyve satmak geldi. Neredeyse 1 yıldır bu işi yapıyorum" dedi.

"HİÇBİR ŞEYİM KAYBOLMUYOR"

Kendisini görenlerin önce şaşırdığını belirten Ali Pekdemir, "Beni böyle görenler 'Bu kadar malı nasıl yerleştiriyorsun, zor değil mi?' diye soruyor. Haldeki arkadaşlarım, ailem, komşularım sağ olsun ben oturuyorum, onlar yerleştiriyor. Ben sadece hangi malı istediğimi söylüyorum, onlar motoruma yüklüyor. Motosikletimi akşam bırakıyorum, hiçbir şeyim kaybolmuyor. İnsanlar alsalar dahi köşeye parasını koyuyor. Bu işin tabi zorlukları var ama alıştım işte" diye konuştu.

"İNSANLAR İŞ BEĞENMEYİP ÇALIŞMIYOR"

Şekerciliği çok sevdiğini anlatan Pekdemir, "Pandemi biterse kendi işimi yapmaya dönmek istiyorum. Bu işi de çok seviyorum. Sokağa çıkamayan insanlar var. Bunların hepsi beni telefonla çağırıyor. Beni böyle görenlerin hepsi takdir ediyor. Soğuk havalarda dahi mallarım bozulmasın diye işe çıktım. İnsanlar iş beğenmeyip çalışmıyor. Ben bu halimle çalışıyorsam, diğer insanların da çalışmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.

"ÖRNEK GÖSTERDİĞİMİZ BİR AĞABEYİMİZ"

Motosikleti alma konusunda Pekdemir'e yardımcı olan Antalya Yardımlaşma Platformu sözcüsü Halit Mert, "Ali ağabey kimseye muhtaç olmadan yaşamanın mücadelesini veriyor. İyi bir örnek, iyi bir rol model. Bu çabasını görmek hepimizi çok mutlu etti. Çabasından ötürü de takdir ettiğimiz, örnek gösterdiğimiz bir ağabeyimiz" diye konuştu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Antalyalı kadınlar kendilerini korumak için krav maga öğreniyor

Antalyalı kadınlar kendilerini korumak..

Antalyalı kadınlar kendilerini korumak için krav maga öğreniyor
23 Nisan'da tam kapanma mı geliyor? İşte gündemdeki yeni tedbir kararları

23 Nisan'da tam kapanma mı geliyor? İş..

23 Nisan'da tam kapanma mı geliyor? İşte gündemdeki yeni tedbir kararları
FETÖ operasyonu! 29 şüpheli yakalandı

FETÖ operasyonu 29 şüpheli yakalandı

FETÖ operasyonu! 29 şüpheli yakalandı
128 milyar dolar iddialarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi

128 milyar dolar iddialarının ardından..

128 milyar dolar iddialarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi
21 Nisan Çarşamba altın fiyatları ne kadar oldu?

21 Nisan Çarşamba altın fiyatları ne k..

21 Nisan Çarşamba altın fiyatları ne kadar oldu?
Son dakika! Bakanlar Kurulu'nda revizyon! Bakın hangi bakanlıklar değişti...

Son dakika! Bakanlar Kurulu'nda revizy..

Son dakika! Bakanlar Kurulu'nda revizyon! Bakın hangi bakanlıklar değişti...