Türk turizmciler 1990'lı yıllarda sektörde bir numara olan Almanya pazarına yöneldi

23.05.2022 13:10

Almanya’nın Bingen şehrinde düzenlenen "Back To Travel 2022" (Seyahate dönüş ) fuarı sona erdi. Türk turizmcilerinin büyük ilgi gösterdiği fuarda Almanların yeniden bir numara olması gerektiği vurgulandı.

Türk turizmciler 1990'lı yıllarda sektörde bir numara olan Almanya pazarına yöneldi

Tourexpi Kurucu Ortağı ve Genel Müdür Hüseyin Baraner'in girişimleriyle, Almanya'da Bingen Belediyesi işbirliği ile düzenlenen "Back To Travel 2022" (Seyahat Başlasın) turizm etkinliğinde, Türk ve Alman turizmciler bir araya geldi.

Türkiye'nin önemli turizm firmaları ile Alman turizm sektör temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, Türk-Alman ilişkilerinin geliştirilmesi, tanıtım ve turizmde yaşanan sorunlar tartışıldı. Etkinliğe katılan Alman turizm seyahat acenteleri ve firmalar, Almanların tatil tercihlerinin Türkiye başta olmak üzere Doğu Akdeniz ülkeleri olduğunu bildirdi. Etkinlikte, Almanların yeniden bir numara olması gerektiği vurgulandı.

Almanya, 1990'lı yıllara kadar Türkiye turizminde bir numaralı pazarken, 2000'li yıllarda Rusya'dan oluşan büyük talep patlamasından sonra zaman içeresinde ikinci sıraya düştü. Dünya otelcileri radarı yine Almanya’ya çevirdi. Bu yıl Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve ekonomik kriz nedeniyle Rus ve Ukraynalı turistlerden umudunu kesen bir çok ülkenin turizmcileri yeniden Alman pazarına yönelerek tanıtım atağına geçti.

TÜRKİYE ALMANYA’DA EN ÖNDE

Pandemi sonrası fiziki olarak gerçekleşen Almanya’daki ilk etkinlikte Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 8 bin Alman acenteyi temsilen katılan büyük patronlar ile bir araya geldi. Seyahat acentesi Ceo’larından satışlar ile ilgili bilgi alan Ersoy, "Biz Türkiye olarak hazırız , her türlü müşterek çalışmaya varız, yeter ki, Türkiye'yi öncelikli olarak müşterilerimize sunun" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Bingen Kongre salonunda Almanca olarak yaptığı sunumda Türkiye'nin turizmde yüzde 40 büyüme hedeflediğini bildirdi. Ersoy şunları kaydetti: "Almanya, Türkiye'nin ana pazarı olmaya devam ediyor ve tüm dünyadan gelen misafirlerimizin ülkemizden memnun ayrılmaları birinci önceliğimiz."

HAVALİMANIMIZ BÜYÜK AVANTAJ

Turizmi 12 aya ve 81 ile yaymak istediklerini söyleyen Bakan Ersoy, "Pandemi sonrası eylem planını hızlı bir şekilde uygulamaya geçirdik. İstanbul Havalimanı'nın devreye girmesiyle slot sıkıntısı sona erdi. Sınırsız slot avantajını kullanıyoruz. Bu da daha fazla turistin gelmesini sağlayacak" dedi. Ersoy, "Tüm Avrupa pazarlarında Türkiye satışları ile ilgili ciddi bir ivme var" değerlendirmesini yaptı.

Hedefimiz, 2024 veya 2025 yılında İstanbullu Avrupa'nın önde gelen kruvaziyer destinasyonu haline getirmektir. Bugünden İstanbul, Avrupa'nın yeni ana limanı haline geldi. Antalya Havalimanı'nın kapasitesini iki katına çıkarmak için ihale yapıldığını ve bu ihaleyi Fransız Alman ortak konsorsiyumu 765 milyon Euro yatırım taahhüdü ve 8,5 milyar Euro ciro taahhüdü ile aldığını anımsatan Bakan Ersoy, "Bu ihale aynı zamanda Türkiye ve Antalya ilinin turizm ve ekonomisine duyulan küresel güvenin de bir teyidi oldu" dedi. Uluslararası Çevre Eğitimi Vakfı'nın (FEE), bu yılki Mavi Bayrak ödül değerlendirme sonuçlarını açıkladığını, Türkiye'nin bu alanda 531 mavi bayraklı plajlarıyla 3. sırada yer aldığını bildiren Mehmet Ersoy, "Bu dünyanın en prestijli turizm ve çevre ödüllerinden biri. Sonuçtan çok memnunuz, ancak gelecekte birinciliği hedefliyoruz. FEE ayrıca bu yıl Türkiye'de 24 marina ve 15 turist teknesine Mavi Bayrak verdi" dedi. Kruvaziyer turizmin geliştiğine dikkat çeken. Ersoy, “Geçen yıl açılışını yaptığımız Galata Limanı, dünyanın en beğenilen limanlarından biri olacağına hiç şüphesi olmadığını söyledi .

BAKAN ERSOY’DAN ALMAN EMEKLİLERE ÇAĞRI 

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, soğuk kış günlerini kara kara düşünen Alman emeklilere çağrı yaptı: Kış bizde sıcak olur. Başımızın üstünde yeriniz var. Gelin! Almanya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile başlayan savaş nedeniyle doğal gazda sıkıntı yaşarken, Seyahat Acenteleri Derneği (VUSR) emeklilerin kış aylarını sıcak ülkelerde geçirmesini gündeme getirmişti. Bingen kentinde düzenlenen 'Back to Travel 2022' (Seyahate Dönüş) fuarına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu tavsiyeyi hatırlatıp, Alman emeklilere çağrıda bulundu.

"ALMAN EMEKLİ BUYURSUN GELSİN"

Bakan Ersoy, "Türkiye'nin güney bölgesi kışın sıcak oluyor. Alman emekliler gelirlerse başımızın üstünde yerleri var" dedi. Almanya'nın Türk turizminin en büyük ikinci pazarı olduğunu belirten Ersoy, "Yoğun tanıtımların meyvesini almaya başladık. Bu yıl Almanya'dan 2019'a eş değer turist sayısına ulaşacağımızı hatta geçeceğimizi düşünüyorum. Hedefimiz 5 milyon rakamını aşmak" diye konuştu.

ANEX Tur sahibi Neşet Koçkar'da fuarda yaptığı konuşmada pandemi sürecinde yaşananları anlattı

"PANDEMİ TURİZMCİLERE ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ"

Bingen’deki etkinliğe Türkiye’den gelerek katılan Anex Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar,''Pandemi için belki ileri tarihlerde iyi ki oldu diyebiliriz. Turizmci için iki şey önemli. Biz turizmciler için doğa ve yaptığımız iş çok önemlidir. Pandemi bizlere doğanın ne kadar önemli olduğunu, ona değer vermemiz gerektiğini, hayatımızın ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Dolayısı ile turizm hareketi eskiye oranla daha fazla hareketlenecektir; sayılar artacaktır. Pandemiden edindiğimiz tecrübeyi es geçmemeliyiz. Bundan sonra da benzer krizlerle karşılaşabiliriz. Bir daha böyle krizler olursa bizler hazır olacağız. İşimize devam edeceğiz'' dedi.

İKLİM ÇAĞRISI SEKTÖRDEN GELMELİ

Hem Schmetterling International İcra Direktörü Ömer Karaca hem de rtk Group Genel Müdürü Thomas Bösl (bunlar arasında 7.200'den fazla seyahat acentesini temsil ediyor), dijitalleşmeye ek olarak, diğer zorlukların da sürdürülebilirlik olduğunu vurguladılar. İklimin korunması konusunda sektör olarak öncü olmamız direk İklimimizi koruyalım çağrısında bulundular.

Alman Seyahat Birliği ( DRV) Başkanı Norbert FiebigBingen Belediyesinin desteği ile Tourexpi tarafından düzenlenen etkinlikte Alman turizminin devleri açıklamalarda bulundular. Alman Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Norbert Fiebig, "Savaşa rağmen turizme olan talep azalmadı. Türkiye, Yunanistan ve Mısır'a talep patlaması var. Pandemiden dolayı insanlar çok sıkıldı. Herkes seyahat etmek istiyor" dedi.

RTK CEO'su Thomas Bösl fuarda bir sunum yaptı

RTK Group'un CEO'su Thomas Bösl havayolu şirketlerinin yoğun talep nedeniyle Türkiye'ye ek seferler koyduğunu belirtti. Turizmin çok önemli krizler yaşadığını ve toparlandığını ifade eden Bösl, şöyle konuştu: "30 yıldır turizmde yim. Birçok kriz yaşadık. İran-Irak savaşı gibi... Pandemi en büyük kriz haline geldi. Pandemiden kurtulduğumuza sevinirken Rusya-Ukrayna savaşı başladı. Anlamsız bir savaşın sona ermesini bekliyoruz. Almanya'da seyahat acenteleri sayısı gün geçtikçe artıyor. Pandeminin yavaşlamasıyla Almanlar Akdeniz ülkelerine Türkiye, Yunanistan, Misır ve Fas gibi ülkeleri tercih etmeye başladı. Seyahat Acentelerinde ve genel olarak turizmde personel eksikliğini dile getiren Bösl, gençlere sektör olarak “ilham vermeliyiz!”

Eyalet Bakan Yardımcısı Petra Dick-Walther

Almanların 2019'da seyahat için 69 milyar Euro harcadığına dikkat çeken Federal Almanya Rheinland Pfalz Eyaleti Ekonomi Müsteşarı Walther, geçen yıl pandeminin etkisiyle bu harcamanın 28 milyar Euro'da kaldığını bildirdi. Almanya devleti olarak yerel kalkınma odaklı strateji planımızın bir parçası olarak için turizm konusunda daha cesur adımlar atacaklarını sözlerine ekledi.

Tourexpi Genel Müdürü Hüseyin Baraner fuarın açılışında konuşma yaptı

Etkinlikte konuşmaya yapan ev sahibi Hüseyin Baraner şunları söyledi: "Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Alman pazarı yine ilk sırada yer almaya başladı. Ancak Almanya’da tanıtım Rusya kadar kolay değil . Almanlar her şeyi çok inceliyor . Ancak Türkiye’yi özleyen ve bu yıl gelmek isteyen yüksek sayıda Alman olduğunuzda hatırlatmak isterim. Yıllardır Türkiye’ye gelmeyen Almanlar yine Türkiye’ye gelemeye başladı var . Burada tüm turizmci arkadaşlarımız ellerinden geldiği kadar Almanya’daki kültürel etkinliklerde Almanların olduğu ortamlarda kendilerini göstersinler. Türkiye turizmde çok güçlü bir ülke , dünya seviyesinin üstünde otellerimiz, çok deneyimli ve bilgili otelcilerimiz var. Ancak dünyada her yıl binlerce yeni otel açılıyor. Rekabet hat safhada. Küresel otel markaları her vesilede her yıl binlerce yeni otel açacaklarını piyasalara duyuruyorlar. Herhalde gelecek beş yılda Türk resortları ile aynı nitelikte diyebileceğimiz bine yakın yeni tesis açılacak gibi gözüküyor. Diğer ülkeler Türk otel müdürlerini danışman veya genel müdür olarak ile alıyorlar. Onların engin tecrübelerini kendi ülkelerine transfer ediyorlar. İki yıl devam eden pandeminin yavaş yavaş etkisini kaybettiğini ve insanların sosyalleşmeye başladı."

Etkinliği MYGazete.com Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Yeni ve çok sayıda basın mensubu da yakından takip etti

Türkiye turizmi için Ruslardan sonra en önemli pazar olan Almanya'da insanlara "seyahat hareketleniyor mesajı vermek istediklerini ve Türkiye'nin tanıtımını artırmayı hedeflediklerini söyleyen Baraner, "Almanya'da her yıl 22 milyon 60 yaş üstü insan seyahate çıkmak istiyor. Bu müşteri profili çok büyük önem arz ediyor. Antalya’ya her yıl Kasım- Nisan ayları arası 2-3 Milyon Alman emekliyi getirmeliyiz . Sadece bu konu için Turizm ve Kültür bakanından söz aldım Bestager konusu için ayrı bir strateji toplantısı gerçekleştireceğiz" dedi

2 MUHTEŞEM GECE DÜZENLENDİ

Alman ve Türk turizmciler Almanya’nın Bingen kentinde düzenlenen etkinliğin ardından Almanya’nın en tarihi turizm ve eğlence merkezi olan Rüdesheim’e geçerek ünlü sanatçı Karsu ve diğer sanatçıların eşliğinde eğlendiler.

Anex grubu, Corendon, Ela Excellence, Maxx Royal, Paloma Hotels, Barut grubu, Gloria Hotels, Titanic, Selectum, Spice Hotels, Kirman Hotels ve Hilton Dalaman'nın destek verdiği etkinlikte Alman turizmciler için tarihi Villasturm sarayında 2 farklı gece düzenlendi.

Alman ve Türk turizmcilerin yanında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Anex grubu yönetim kurulu başkanı Neşet Koçkar, Corendon Grubu Başkanı Yıldıray Karaer, Almanya Seyahat Acenteleri Kooperasyonu (RTK) Başkanı Thomas Bösl, Schmetterling grubu genel müdürü Ömer Karaca, ASR seyehat acenteleri birliği yönetim kurulu üyesi Anke Budde, Alpha ve Schauinsland Reisebüroları genel müdürü Albin Loidl ve Almanya Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, GPTA başkanı Osman Benzer ve Avrupa Türk kökenli satış acenteleri koordinatörü Hakan Tig katıldı.

MYGazete.com ve MY TV Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Yeni ve Corendon Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Kararer

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Dalış rekortmeni Şahika, bu defa Plastiksiz Kaş Projesi için nefesini tuttu

Dalış rekortmeni Şahika bu defa Plasti..

Dalış rekortmeni Şahika, bu defa Plastiksiz Kaş Projesi için nefesini tuttu
Vali Ersin Yazıcı'nın 65'nci AHENK ziyareti meslek lisesine

Vali Ersin Yazıcı'nın 65'nci AHENK ziy..

Vali Ersin Yazıcı'nın 65'nci AHENK ziyareti meslek lisesine
Polis her yerde onları arıyordu! Hükümlü 2 firari yakalandı

Polis her yerde onları arıyordu Hüküml..

Polis her yerde onları arıyordu! Hükümlü 2 firari yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara çağrı: Süreci başlatın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara çağrı: Süreci başlatın
Antalya turizminde 'bayram' sevinci!

Antalya turizminde 'bayram' sevinci!

Antalya turizminde 'bayram' sevinci!
Antalya'da sıcaklık arttı, sahil doldu taştı

Antalya'da sıcaklık arttı, sahil doldu..

Antalya'da sıcaklık arttı, sahil doldu taştı