MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

23 Nisan Konyaaltı

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center
Saklıkent'e kar geç yağsa da, sezon hızlı açıldı

29.01.2021 10:38

Antalya haber... Önceki gün başlayan kar yağışıyla birlikte Saklıkent Kayak Merkezi beyaza büründü. Son 20 yılın en kurak kış sezonunu yaşadıklarını belirten Saklıkent işletmecileri, iki ay geç gelen kar yağışını, buruk sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Saklıkent'e kar geç yağsa da, sezon hızlı açıldı

Antalya'nın 2 bin 500 rakımlı Beydağları yamaçlarındaki Saklıkent Kayak Merkezi'ne sezonun ilk karı, önceki yıllara göre iki ay geç yağdı. Antalya'yı çarşamba günü etkisi altına alan fırtına ve sağanak ile birlikte zirveye de kar düştü. Yağışın ardından iş makineleri pistlerdeki karları sıkıştırarak, kayak ve snowboard için hazırlıkları tamamladı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte pistleri denemeye başlayan profesyonel hoca ve eğitmenler, kış sporu için şartların tamamlandığını anlattı.

BU YILIN SLOGANI; PARTİ YOK, KAYAK VAR

Kar kalınlığının kimi yerde 1 metreye ulaştığını anlatan Saklıkent Kayak Merkezi işletmecisi Cuma Özaydın, zirvedeki işletmelerde pandemi önlemlerinin dört dörtlük alındığını anlatarak, şöyle konuştu:

"Nihayet sezonu açtık. Neredeyse son 20 yılın en kurak sezonunu yaşadık. Güzel kar yağdı. Pistlerde 1- 1,5 metre kar kalınlığına ulaştık. Pandemi nedeniyle hafta sonları kapalıyız. Kalabalık açık hava eğlenceleri bu sezon yok. Yeni sloganımız 'Eğlence yok, kayak var.' Pandemi tedbirleri tamamen alındı. Otel doluluk oranımız geçen yıllara göre yüzde 70 düşük seviyede. Bunun nedeni de pandemi önlemleri. Üç kişilik odalarda 2 kişi konaklatabiliyoruz. Pandemi öncesi telesiyej sepetlerinin her birine 2 kişi bindiriliyordu. Şimdi ise iki kişilik bir sepet boş bırakılıyor, diğerine 1 kişi bindiriliyor. Sadece aile ve eşler çift binip yukarıya yolculuk yapabiliyor. Bu sezon açık hava partilerini de yapmayacağız. Parti yok, kayak var. İnsanlar kayak merkezinde kayak keyfi snowboard keyfi yapmalı."

'BURUK SEVİNÇ YAŞIYORUZ'

Saklıkent'te yaşayan kayak hocası Osman Özaydın, "Maalesef uzun yıllardır böyle bir sezon görmedik. Aralık başında başlayan sezon, ocak sonuna denk geldi. Buruk bir sevinç yaşıyoruz diyebilirim. Umarız sezon bir iki ay uzun sürer" dedi.

KAYAK PİSTLERİNİ PROFESYONELLER DENEDİ

Türkiye Sualtı Sporları İl Temsilcisi aynı zamanda Türkiye Kayak Federasyonu lisanslı kayak hocası İsa Alemdar, Saklıkent'e yağan ilk karda pistleri deneyenler arasında yer aldı. Snowboard ile pistte kayan Alemdar, "Kar henüz yumuşak, bir iki gün içinde tamamen oturmuş olur ve Saklıkent'te kayak sezonunu tam anlamıyla açmış oluruz" ifadelerini kullandı.

KIZ ARKADAŞLARIYLA GELDİ

Antalya'da yaşayan Pınar Karataş, arkadaşlarıyla birlikte Saklıkent'e geldiklerini söyledi. Kar yağışını sosyal medyada gördüğünü anlatan Karataş, "Kar görme fırsatını ender yakalayan Antalyalılar olarak buraya geldik. Hava da çok güzel, kartopu oynayıp zaman geçiriyoruz" diye konuştu.

JAK TİMLERİ GÖZ DOLDURDU

Kar yağışıyla birlikte arama ve kurtarma görevlerinde bulunan Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri de Saklıkent'e eğitim yaptı. Kar motorları eşliğinde arama ve kurtarma tatbikatı yapan JAK timleri, vatandaşların ilgisini çekti. Kar motorlarının yanı sıra kayak kullanan JAK personeli, pistleri boylu boyunca dolaşıp, olası telesiyej arızasında sepetlerden tatilcileri kurtarma, kazada yaralı intikali gibi ayrıntılı çalışma yaptı.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman ve saat kaçta yapılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları bekleniyor...

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman ve sa..

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman ve saat kaçta yapılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları bekleniyor...
22 Nisan Perşembe Antalya'da hava durumu...

22 Nisan Perşembe Antalya'da hava duru..

22 Nisan Perşembe Antalya'da hava durumu...
TÜROB, kısa çalışma ödeneği desteğinin uzatılmasından memnun

TÜROB kısa çalışma ödeneği desteğinin ..

TÜROB, kısa çalışma ödeneği desteğinin uzatılmasından memnun
Son Dakika! Pakistan'da patlama: 3 ölü, 11 yaralı

Son Dakika! Pakistan'da patlama: 3 ölü..

Son Dakika! Pakistan'da patlama: 3 ölü, 11 yaralı
Yasak Elma'da veda iddiası! Başrollerden biri diziden ayrılacak

Yasak Elma'da veda iddiası! Başrollerd..

Yasak Elma'da veda iddiası! Başrollerden biri diziden ayrılacak
23 Nisan günü ile ilgili karar verildi! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge...

23 Nisan günü ile ilgili karar verildi..

23 Nisan günü ile ilgili karar verildi! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge...